Rozdział zamknięty. Dział mobilny Nokii oficjalnie przejęty przez Microsoft

Trwający od kilku miesięcy proces właśnie się zakończył. Dział mobilny Nokii stał się własnością Microsoftu.

Rozdział zamknięty. Dział mobilny Nokii oficjalnie przejęty przez Microsoft
Jan Blinstrub

25.04.2014 | aktual.: 25.04.2014 16:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Transakcja

W oficjalnym komunikacie na stronie Nokii czytamy, że pierwotna, opiewająca na kwotę 5,44 mld euro wycena transakcji będzie delikatnie zwiększona. O ile? Jeszcze nie wiadomo, ostateczne zmiany w wartości będą bazować na bilansie zamknięcia. Kilka procent więcej nie zmienia jednak faktu, że wartość transakcji jest ponad trzykrotnie niższa niż kwota, za którą Facebook kupił WhatsAppa. Z jednej strony mamy firmę, która tworzyła całą kategorię produktów i usług, z drugiej popularny, ale jednak tylko komunikator.

Finalizacja transakcji była nieco opóźniona. Pierwotny plan zakładał zakończenie procesu przed końcem pierwszego kwartału 2014 roku. Jednym z powodów opóźnienia - oprócz wstrzymujących się z akceptacją transakcji regulatorów - była zapewne tocząca się w Indiach sprawa podatkowa. Aktywa fabryki Nokii w mieście Chennai zostały zamrożone, a była ona częścią umowy (co ciekawe, zakupem fabryki jest podobno zainteresowane HTC). Ostatecznie została ona z niej wyłączona, podobnie jak fabryka w Korei Południowej, która w niedalekiej przyszłości zostanie zamknięta.

Microsoft przejmuje od Nokii prawo do patentów oraz zasoby. Stephen Elop, Jo Harlow, Juha Putkiranta, Timo Toikkanen i Chris Weber będą teraz pracownikami Microsoftu. Elop, były prezes Nokii, będzie teraz wiceprezesem w Microsoft Devices Group.

Zmiana nazwy i zegarki Nokia

Finalizacja transakcji oznacza także zmianę nazwy z Nokia Oyj (Oyj oznacza publiczną spółkę akcyjną; notowaną na giełdzie) na Microsoft Mobile Oy (Oy to spółka akcyjna).

Dostawcy związani z przejętą dywizją Nokii będą mogli dalej współpracować z oddziałami, które pozostały w fińskich rękach (np. NSN, HERE lub Zaawansowanych Technologii). Kiedy są potrzebni dostawcy podzespołów? Gdy na horyzoncie jest jakiś sprzęt. Jaki? Oczywiście do głowy od razu przychodzi smartwatch Nokia, o którym jakiś czas temu pisał Mateusz i za który ma odpowiadać oddział HERE.

Rozdział zamknięty

Dziś piękna historia dobiegła końca. Nokia oczywiście nie znika, ale nie będzie już produkować telefonów komórkowych. Był to ostatni duży europejski producent tych urządzeń. Realnie w grze pozostali już tylko Amerykanie i Azjaci. Można potraktować to symbolicznie: Stary Kontynent wciąż gra, ale coraz rzadziej jest w posiadaniu piłki.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Komentarze (0)