Samsung znów jest największym producentem smartfonów na świecie

Samsung znów jest największym producentem smartfonów na świecie

Samsung Galaxy S6
Samsung Galaxy S6
Źródło zdjęć: © Samsung
Konrad Błaszak
30.04.2015 14:16, aktualizacja: 30.04.2015 16:16

Samsung znowu jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o ilość smartfonów dostarczonych na rynek. O ponad 20 milionów urządzeń wyprzedził Apple'a i chce jeszcze bardziej wzmocnić swoje udziały na rynku tańszych produktów.

Kilka dni temu poznaliśmy wyniki finansowe firmy z Cupertino za ostatnie 3 miesiące, które są znakomite. Zapewne większość fanów zastanawiała się, jak przy Apple'u wypadnie Samsung i znamy już odpowiedź. Przychód całej firmy wyniósł 44 miliardy dolarów, a zysk operacyjny to 5,63 miliardów dolarów.

Nas najbardziej interesuje oczywiście dział mobilny, któremu w zakończonym kwartale udało osiągnąć się 24 miliardy dolarów przychodu oraz 2,5 miliarda zysku operacyjnego. Nie są to tak duże liczby jak w przypadku Apple'a (58 mld dolarów przychodu, 13,6 mld dolarów zysku), ale pod względem liczby dostarczonych na rynek smartfonów Samsung wypada dużo lepiej.

Ilość smartfonów dostarczonych na rynek
Ilość smartfonów dostarczonych na rynek© Strategy Analytics

Według danych przygotowanych przez Strategy Analytics, Samsung wrócił na fotel samodzielnego lidera jeśli chodzi o liczbę dostarczonych na rynek smartfonów (w ubiegłym krartale lepiej poradził sobie Apple). Dd stycznia do końca marca tego roku dostarczył 83,2 mln urządzeń. Oznacza to wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału o 8,7 milionów urządzeń, ale spadek w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o prawie 6 milionów sztuk. Wzrost Koreańczycy zawdzięczają przede wszystkim dużym zainteresowaniem produktami z serii Galaxy A. Warto odnotować, że wyniki nie obejmują ciepło przyjętego przez rynek Galaxy S6, który do sklepów trafił w kwietniu.

Apple znalazł się na drugim miejscu z wynikiem 61,2 mln smartfonów, a podium zamyka Lenovo wraz z Motorolą (18,8 milionów urządzeń). Do tego podsumowania załapał się jeszcze Huawei, który na rynek dostarczył 17,3 milionów produktów.

W drugim kwartale tego roku liczba wszystkich smartfonów dostarczonych do sklepów wyniosła 345 milionów sztuk, co oznacza 21% procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim.

Procent smartfonów dostarczonych na rynek
Procent smartfonów dostarczonych na rynek© Strategy Analytics

Taki wynik pozwolił Samsungowi zdobyć 24,1% rynku smartfonów, które trafiły do sprzedaży w danym okresie. Daje to spory wzrost w stosunku do ostatniego kwartału 2014 roku na poziomie 4,5 punktu procentowego, ale spadek w stosunku do zeszłego roku, kiedy to Koreańczycy mieli ponad 30% rynku.

Apple osiągnął w pierwszym kwartale 2015 17,7% tortu wśród dostawców smartfonów, co oznacza spadek z 19,6% w poprzednich trzech miesiącach (rok temu 15,3%). Lenovo/Motorola i Huawei zdobyły odpowiednio 5,4 oraz 5%. Warto odnotować, że czołowa czwórka dostarczyła na rynek ponad połowę wszystkich smartfonów jakie trafił do sklepów.

Warto pamiętać, że Samsung musi teraz walczyć na kilku frontach, ponieważ na wielu rynkach jak Chiny czy Indie lokalne firmy mają coraz mocniejsza pozycję i podbierają mu klientów. Zapewne w najbliższym czasie poznamy nowe urządzenia ze średniej półki. Poza tym nie możemy zapominać, że sprzedaż Galaxy S6 może osiągnąć nawet 70 milionów, co jeszcze poprawi wyniki w przyszłych kwartałach. Biorąc to pod uwagę, pozycja koreańskiej firmy wydaje się na razie niezagrożona.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)