Samsung chce sprzedać 374 mln komórek w 2012 roku – Nokia ma powody do zmartwień?

Premiera Samsung Galaxy S II, fot. frandroid.com
Premiera Samsung Galaxy S II, fot. frandroid.com
Kamil Bąkowski

29.12.2011 11:01, aktual.: 29.12.2011 12:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koreański producent niedawno pochwalił się przełamaniem bariery 300 mln sprzedanych telefonów. Na tym Samsung nie poprzestaje: w przyszłym roku w ręce klientów ma trafić 374 mln komórek tej firmy. Czy Nokia ma już powody do zmartwień?

Obecnie najpopularniejszym producentem telefonów komórkowych na świecie jest Nokia. W III kwartale fiński producent sprzedał ponad 105 mln komórek, a największy rywal, Samsung, 78 mln.

Od początku roku do końca listopada w ręce klientów trafiło 300 mln komórek Samsunga. W przyszłym roku koreański producent chce sprzedać o 15% więcej telefonów niż w 2011 (prognozowana liczba 325 mln sztuk), czyli 374 mln, w tym około 150 mln smartfonów.

Koreańska firma z kwartału na kwartał coraz bardziej zagraża fińskiemu producentowi. Czy to oznacza koniec dominacji Nokii na rynku? Jeśli wierzyć prognozom, już w przyszłym roku Samsung może nawiązać walkę z Nokią o tytuł najpopularniejszego producenta telefonów komórkowych na świecie. Nokia ma sprzedać około 399 mln komórek (5% spadek sprzedaży), co oznaczałoby, że różnica w liczbie sprzedanych telefonów między producentami zmalałaby do ok. 25 mln. To nieduży wynik w skali roku.

Jeszcze w 2010 roku Nokia dominowała na rynku telefonów komórkowych z 28,6% udziałem. Samsung miał wtedy zaledwie 17,6%. W 2012 roku może się okazać, że koreańska firma spełni swoje marzenie, a różnica w udziale na rynku będzie minimalna.

Czy Nokia jest w stanie obronić pozycję lidera? W dużej mierze zależy to od sukcesu lub porażki pierwszych smartfonów z platformą Windows Phone. W tym momencie bez wątpienia łatwiejsze zadanie ma Samsung, którego flagowe modele Galaxy S z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Należy pamiętać również, że to właśnie Samsung jest największym producentem smartfonów.

Wybralibyście telefon z Androidem z logo Samsunga czy może Nokie z platformą Windows Phone?

Źródło: Reuters

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)