Samsung Delphi B3410 – test

Samsung Delphi B3410 – test

Samsung Delphi B3410 – test
Karolina Adamus
27.02.2010 14:09, aktualizacja: 27.02.2010 15:09

Do serii Corby w listopadzie zeszłego roku dołączył telefon, który skierowany jest głównie do osób młodych. Samsung Delphi, znany również jako CorbyPlus, to dotykowa komórka z wysuwaną klawiaturą QWERTY. Model dostępny jest w bardzo przystępnej cenie, zarówno w sklepach, jak i u operatorów. Telefon pojawia się także często w naszym przeglądzie promocji.

Do serii Corby w listopadzie zeszłego roku dołączył telefon, który skierowany jest głównie do osób młodych. Samsung Delphi, znany również jako CorbyPlus, to dotykowa komórka z wysuwaną klawiaturą QWERTY. Model dostępny jest w bardzo przystępnej cenie, zarówno w sklepach, jak i u operatorów. Telefon pojawia się także często w naszym przeglądzie promocji.

W zestawie z Delphi znajdziemy:

  • zestaw słuchawkowy,
  • ładowarkę,
  • płytę CD,
  • instrukcję, gwarancję.

W pudełku zabrakło niestety podstawowego dzisiaj akcesorium, czyli kabla do transmisji danych.

WYGLĄD

Obraz

Mimo małych wymiarów telefonu, klawiatura jest bardzo wygodna. Producent zastosował cztery rzędy klawiszy, wśród których znalazły się nawet strzałki kierunkowe ułatwiające nawigację po menu. Na pozór przyciski wydają się być zbyt płaskie, mimo to są wygodnie i łatwo się je naciska. Klawiatura QWERTY to jedna z największych zalet Delphi.

Tego samego nie można niestety powiedzieć o jakości obudowy. Model B3410 jest telefonem z niższej półki cenowej, co ma swoje odzwierciedlenie w zastosowanym tworzywie, z którego wykonana jest obudowa. Niską jakość widać i zdecydowanie czuć pod palcami. Klapka od baterii trzeszczy, a slider przy rozsuwaniu wydaje dźwięk rozkładanej "plastikowej" zabawki. Aż chce się powiedzieć, jaka cena, taki materiał.

Obraz

Z tyłu obudowy znajdziemy aparat fotograficzny oraz głośnik. Po bokach klawisze: głośności, blokady ekranu, dyktafonu i aparatu oraz wejście na ładowarkę lub słuchawki. U góry producent umieścił dodatkowo wyjście słuchawkowe 3,5 mm. W telefonie znajdziemy również slot na karty pamięci microSD. Niestety znajduje się on pod baterią.

INTERFEJS

Po włączeniu telefonu ujrzymy opracowany przez Samsunga interfejs TouchWiz z charakterystycznym paskiem widżetów po lewej stronie ekranu. Elementy, takie jak kalendarz, zegarek, odtwarzacz muzyki, można złapać i przeciągnąć na ekran główny dostosowując w ten sposób wygląd pulpitu do własnych potrzeb. Na dole znajdziemy trzy ikony prowadzące do menu wybierania numerów, kontaktów oraz menu głównego. Po wysunięciu klawiatury QWERTY interfejs zawsze przechodzi w tryb poziomy.

Samsung B3410 nie oferuje niestety kinetycznego przewijania.

Obraz

Interfejs w Delphi działa szybko i stabilnie. Telefon nie zawiesza się i nie zacina. Podczas muśnięcia ekranu palcem czuć wibrację i słychać charakterystyczny dla Samsunga dźwięk. Zarówno jedno, jak i drugie można wyłączyć za pomocą klawiszy głośności znajdujących się z boku obudowy.

KONTAKTY/WIADOMOŚCI

Obraz

Klawiatura QWERTY jest też oczywiście nieocenioną pomocą podczas pisania wiadomości. Do wygodnego wprowadzania tekstu można się bardzo szybko przyzwyczaić. W telefonie znajdziemy również wirtualną klawiaturę numeryczną ze słownikiem T9, jednak zapewniam, że po kilkukrotnym skorzystaniu z QWERTY szybko pójdzie on w odstawkę. Przy wpisywaniu nawet jednego krótkiego słowa wygodniej jest sięgnąć po wysuwaną klawiaturę. Klawiatura ekranowa przydaje się tylko, gdy wybieramy numer w dialerze.

Obraz

Samsung Delphi obsługuje dwie usługi Google – wyszukiwarkę oraz Gmail. Oprócz standardowej poczty mailowej, którą znajdziemy w Wiadomościach mamy więc do dyspozycji aplikację dedykowaną poczcie Google. Wystarczy skonfigurować swoje konto i możemy w każdej chwili odbierać wiadomości z Gmail.

INTERNET, ŁĄCZNOŚĆ

Przeglądarka w Delphi oferuje standardowe funkcje, jak: praca w trybie pełnoekranowym, dodawanie stron do zakładek oraz możliwość przesłania adresu URL za pomocą wiadomości. Przeglądarka Delphi oferuje przybliżanie i oddalanie widoku za pomocą ikony lupy. Po jej naciśnięciu pojawia się pasek zoomu oraz ikony plus-minus. O ile klawiatura QWERTY zachęca do surfowania po Internecie, o tyle sama przeglądarka już nie. Aplikacja działa opornie. Przewijanie palcem stron nie jest płynne, często zdarza się kliknąć w link lub zdjęcie i niechcący otworzyć nową stronę.

Obraz

Telefon niestety nie ma możliwości połączenia za pomocą bezprzewodowej sieci WiFi. To duży minus. Klawiatura QWERTY aż prosi się o to, by skorzystać z niej podczas surfowania po Internecie. Hotspoty można znaleźć na każdym kroku, a router sieci bezprzewodowej nie jest dla większości z nas nowością. Zamiast nabijać rachunek za pakietowe połączenia danych, powinniśmy mieć możliwość korzystania z WiFi.

Jak więc połączyć się z Internetem w Delphi? Tylko za pomocą GPRS oraz EDGE. Telefon nie obsługuje również sieci trzeciej generacji.

MUZYKA

Obraz

Mimo zastosowania silnika DNSe jakość muzyki odtwarzana z głośnika w Delphi pozostawia wiele do życzenia. Utwory grane są bardzo głośno, ale dźwięk nie jest czysty. O wiele lepiej sytuacja przedstawia się w przypadku słuchawek. Dołączony do telefonu zestaw słuchawkowy nie jest może najlepszej jakości, ale przeciętnemu użytkownikowi powinien wystarczyć. Jeśli posiadacie własne słuchawki możecie zrezygnować z dodanych przez producenta. Samsung B3410 został wyposażony w wyjście 3,5 mm. Na słuchawkach Creative EP-630, muzyka odtwarzana w telefonie brzmi całkiem dobrze.

Obraz

Samsung Delphi odtwarza pliki w formacie MP3, WAV, eAAC+ oraz WMA. Telefon oferuje Bluetooth 2.1 z profilem A2DP, co oznacza, że możecie słuchać muzyki także na słuchawkach bezprzewodowych.

APARAT/KAMERA

Obraz

Zarówno aparat, jak i kamera w Delphi nadają się tylko do okazjonalnego użytku. Nie spodziewajcie się cudów. Zdjęcia są czytelne, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Menu aparatu/kamery jest proste i wygodne. Na dole ekranu znajdziemy przydatne ikony zmiany trybu, jasności, ustawień oraz skrót do galerii. W ustawieniach znalazło się również wiele dodatkowych opcji aparatu, jak samowyzwalacz, tryb wizjera (linie pomocnicze), tryb zdjęć wielokrotnych, tryb nocny, ustawienia efektów zdjęć oraz dźwięku migawki.

Obraz

Po wykonaniu zdjęcia mamy możliwość przesłania fotki za pomocą wiadomości MMS, e-maila lub Bluetooth. Możemy także ustawić zdjęcie jako tapetę lub dodać je do kontaktu.

Kamera w Delphi rejestruje filmy w maksymalnej rozdzielczości QVGA (240 x 320 pikseli) z prędkością 15 klatek na sekundę.

DODATKOWE PROGRAMY

Obraz

W menu telefonu nie sposób też nie zauważyć Komunikatora, pod którym kryje się oparta na Javie aplikacja Palringo. Wystarczy skonfigurować własne konto, dodać znajomych i możemy skorzystać z funkcji czatu.

Wśród aplikacji znajdziemy również próbne wersje popularnych gier PyramidBloxx i Brain Challenge Vol2 oraz dostęp do portali społecznościowych, takich jak MySpace, Facebook, Flickr, Photobucket, Picasa i Friendster.

BATERIA

Obraz

Przy przeciętnym używaniu nie rozładujemy baterii w dwa dni, jak to bywa w przypadku niektórych tanich komórek z ekranem dotykowym, ale telefon nie wytrzyma on nawet tygodnia. Przy standardowej eksploatacji - kilkadziesiąt minut rozmowy, SMS-y, kilka godzin muzyki, trochę sufrowania po Internecie - żywotność baterii to 3-4 dni. Moim zdaniem, całkiem nieźle.

OGÓLNE WRAŻENIA

Obraz

Podsumowując, Samsung Delphi jest bardzo dobrym dotykowcem z niższej półki cenowej. Jeśli zastanawiacie się nad kupnem modelu Corby, B3410 może okazać się znacznie lepszym wyborem. Oferuje podobne funkcje, a dodatkowo posiada wygodną klawiaturę QWERTY.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)