Samsung  Galaxy Note 3 Neo - 6 rdzeni w testach

Samsung Galaxy Note 3 Neo - 6 rdzeni w testach
07.02.2014 11:56
Samsung Note 3 Neo
Samsung Note 3 Neo
Źródło zdjęć: © @Mobirolla via Twitter
Paweł Kosno
Paweł Kosno

Samsung Galaxy Note 3 Neo jeszcze nie zdążył dotrzeć do pierwszych nabywców, a już został określony jako odgrzewany kotlet. Producent postanowił jednak do sprawdzonego przepisu dorzucić dwa jajka więcej. Czy tak podane danie ma nadal dobry smak?

Co by jednak nie mówić model ten nie jest na tak przegranej pozycji, jak mogłoby się wydawać. Najnowszy członek rodziny Note dostępny będzie w dwóch odmianach. Pierwsza charakteryzować się będzie obsługą tylko sieci 3G jak i słabszym 4 rdzeniowym procesorem Snapdragon MSM8228 o taktowaniu 1,6GHz. Za grafikę odpowiedzialne będzie dobrze znane Adreno 305, które w rozdzielczości HD powinno sobie w większości zastosowań radzić całkiem przyzwoicie.

Podsumowując w przypadku pierwszej opcji słusznie możemy mówić o lekkim déjà vu, gdyż wydajność będzie zbliżona do poprzedniej generacji Note. W tym przypadku właściciele Note 2 nie powinni się nawet zastanawiać się nad przesiadką, a nowi nabywcy niech mocno przemyślą sprawę którą wersję wybrać, ponieważ starszy model chociażby dzięki Mali 400-MP4 w aplikacjach 3D będzie radzić sobie lepiej.

412077602418000806
Źródło zdjęć: © gsmarena.com

Samsung całe szczęście ma w zanadrzu asa jakim może być model obsługujący sieci 4G LTE. Oprócz wspomnianej obsługi LTE model ten posiada jedną różnicę, która znacznie zwiększa jego atrakcyjność, nawet w oczach użytkowników Note 2 - jest nią układ SoC jaki zastosowany został w tej wersji. Exynos 5260 składa się z 6 rdzeni ( 2 wydajnych rdzeni Cortex A15 o taktowaniu 1,7GHz połączonych z czterema bardzo energooszczędnymi rdzeniami Cortex A7 pracujących z zegarem 1,3GHz ). Za grafikę odpowiada czterordzeniowe Mali T624, które powinno zapewnić większą wydajność w aplikacjach 3D oraz dłuższą długowieczność niż Adreno 305.

Tyle teorii, prawdziwe testy będzie można przeprowadzić w momencie, gdy model ten oficjalnie trafi na sklepowe półki, a użytkownicy zaczną wyrażać pierwsze opinie. Co jednak jeśli chcemy już dziś poznać wydajność 6 rdzeniowego procesora? Z pomocą przychodzą redaktorzy GSMArena, którzy przeprowadzili pierwsze testy Note 3 Neo. Czy warto w takim razie czekać i odkładać pieniądze?

Geekbench 3
Źródło zdjęć: © gsmarena.com
Geekbench 3

W tym benchmarku Note 3 Neo nie odstaje znacząco od konkurencji osiągając wyniki zbliżone do czołówki.

Quadrant
Źródło zdjęć: © gsmarena.com
Quadrant

Quadrant nie okazał się zbyt łaskawy dla 6 rdzeniowego procesora. Wynik poniżej 12 000 można uznać za lekkie rozczarowanie.

Antutu 4
Źródło zdjęć: © gsmarena.com
Antutu 4

Wynik osiągnięty przez Neo tym razem może spowodować uśmiech na twarzy, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pobił mocniejszego Note 3. Jednak jak to mawiają - jedna jaskółka wiosny nie czyni, przejdźmy do kolejnych testów.

GLBenchmark
Źródło zdjęć: © gsmarena.com
GLBenchmark

GLBenchmark w rozdzielczości FHD pozostawia mieszane uczucia. Z jednej strony wynik jaki osiąga Note 3 Neo jest wynikiem bardzo dobrym, jednak wyniki osiągnięte przez Note 3 są wynikami dużo lepszym. Tak czy inaczej, Mali T624 jest wydajnym GPU, które na pewno poradzi sobie z każdą grą obecnie dostępna w Google Play.

412077602418721702
Źródło zdjęć: © gsmarena.com

GLBenchmark w rozdzielczości natywnej zdecydowanie poprawia nastrój - Note 3 Neo osiąga bardzo dobry wynik jaki stanowią 25 FPS. Zastosowanie rozdzielczości HD na pewno wpłynie pozytywnie na płynność aplikacji 3D. W przypadku Epic Citadel niestety redaktorzy GSMArena nie podali szczegółów w jakich ustawieniach test ten był wykonywany. Sądząc jednak po ilości osiągniętych FPS pewnie były to ustawienia maksymalne. Zastanawiający jest dobry wynik Xperi Z oraz Galaxy Mega 6.3, jednak nie zmienia to faktu, że Mali nie odstaje znacząco od adreno 330, które uważane jest za najlepsze GPU na rynku.

412077602418852774
Źródło zdjęć: © gsmarena.com

Na koniec pozostało sprawdzić jak Note 3 Neo będzie radził sobie z przeglądaniem internetu. Jak się okazuje wyniki osiągnięte przez Exynos 5260 są wynikami rewelacyjnymi. Szczerze nawet ja sam byłem zaskoczony widząc te wyniki. Nie pozostaje mi nic innego jak stwierdzić, że przeglądanie internetu na tym urządzeniu będzie bardzo komfortowe oraz przyjemne.

Jak widzimy Note 3 Neo będzie urządzeniem niezwykle ciekawym. O ile słabsza odmiana będzie miała raczej ciężkie życie, tak 6 rdzeniowy model może znaleźć całkiem pokaźne grono nabywców pod warunkiem oczywiście, że cena będzie atrakcyjna (zbliżona do Note 2). Jak się okazuje Note 3 Neo wraz z 6 rdzeniowym procesorem pod wieloma względami jest urządzeniem bardzo dobrym. Duża wydajność zarówno procesora jak i układu graficznego przekłada się na komfortową pracę oraz dostarczy bez wątpienia dużo zabawy w najnowszych grach 3D. Rozmiar który pomimo zastosowania dużego 5,5' ekranu można nadal nazwać rozmiarem komfortowym nie powinien być problemem dla ludzi lubiących większe wyświetlacze. Dla lepszego zobrazowania rozmiarów możecie pobawić się Xperią Z1, która jest minimalnie mniejsza od Note 3 Neo.

A jak Wy uważacie - czy warto zainteresować się tym modelem? Czy jeśli cena będzie atrakcyjna takie urządzenie może odnieść sukces? Zapraszam do komentowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)