Afera z Note'em 7 pokazuje, że Apple stąpa po cienkim lodzie

Afera z Note'em 7 pokazuje, że Apple stąpa po cienkim lodzie

Afera z Note'em 7 pokazuje, że Apple stąpa po cienkim lodzie
Miron Nurski
10.10.2016 16:35, aktualizacja: 10.10.2016 19:07

Samsung wstrzymał produkcję Note'a 7, a operatorzy wycofują go sprzedaży. Czy sprawa jest poważna? Jest. Mogło być jednak gorzej, gdyby Samsung był Apple'em.

Przed kilkoma dniami firma podzieliła się prognozami dotyczącymi wyników finansowych za trzeci kwartał 2016. Zysk operacyjny ma być o ok. 6 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Wniosek? Cała afera związana z Note'em 7 nie odbiła się przesadnie na wynikach finansowych Samsunga. Oczywiście ewentualne wycofanie tego modelu z rynku pociągnie za sobą dodatkowo koszta i odbije się na wizerunku firmy, ale patrząc na całe przedsiębiorstwo, wszystko zapewne rozejdzie się po kościach.

W całym zamieszaniu łatwo zapomnieć, że Note7 jest tylko kroplą w oceanie produktów Samsunga

To tylko jeden model smartfona i w dodatku wcale nie najpopularniejszy; oczkiem w głowie Koreańczyków wciąż pozostaje linia Galaxy S. Nie mówiąc już o tym, że wszystkie smartfony to tylko jeden z wielu segmentów działalności Samsunga.

Co więcej - Samsung jako dostawca podzespołów sporo zarabia także na smartfonach konkurencji (również na iPhonie). Można się domyśleć, że podzespoły z Note'a 7 - o ile ten zostanie całkowicie wycofany ze sprzedaży - zostaną przepakowane do innych urządzeń, co pozwoli zminimalizować straty. Ciekawostka: wiedzieliście, że gogle Oculus Rift DK2 wykorzystywały ekran wyciągnięty żywcem z Note'a 3?

Struktura przychodów Samsunga jest tak rozległa, że wpadka na jednym szczeblu nie jest w stanie zachwiać kondycją finansową całej firmy.

A teraz wyobraźmy sobie, że podobny problem spotyka Apple'a

Zerknijmy na przychody Apple'a w drugim kwartale roku kalendarzowego 2015:

  • iPhone - 24,05 mld dol.;
  • iPad - 4,88 mld dol.;
  • Mac - 5,24 mld dol.;
  • Usługi - 5,98 mld dol.;
  • Inne produkty - 2,22 mld dol.;
  • Łączne przychody - 42,36 mld dol.

Od kwietnia do czerwca iPhone odpowiadał za 56 proc. całych przychodów firmy. A przypominam, że mówimy o kwartale poprzedzającym premierę nowego modelu. Pod koniec 2015 roku iPhone'y wygenerowały 68 proc. przychodów Apple'a.

Apple zarabia na iPhonie więcej niż na wszystkich pozostałych produktach razem wziętych

Gdyby to Apple z jakichś powodów musiał wymienić wszystkie telefony sprzedane w ciągu kilku tygodni (dziesiątki milionów egzemplarzy) lub - co gorsza - całkowicie wycofać jakiś model z rynku, mówilibyśmy o totalnej finansowej katastrofie.

A dział kontroli jakości z Cupertino też ma sporo na sumieniu

Przypomnę kilka afer, których bohaterem były iPhone'y:

iPhone 6 Plus Bend Test

Zadajmy sobie pytanie: czym - z technicznego punktu widzenia - różni się wadliwy panel dotykowy czy antena od wadliwej baterii? Tylko tym, że - szczęśliwie dla Apple'a - panel dotykowy i antena nie zagrażają zdrowiu użytkowników.

Nie zmienia to jednak faktu, że w każdym z tych przypadków dział kontroli jakości dał ciała, przez co doszło do przeoczenia, które nie powinno mieć miejsca

Dziś śmiejemy się z wyginających się obudów, a jutro wadliwa ładowarka może zabić człowieka. Przy tej skali produkcji miliony rzeczy mogą pójść nie tak. Afera z Note'em 7 uświadamia, że budowanie imperium na jednym produkcie może być bardzo ryzykowne.

Nie zdziwię się jeśli Apple i tak oberwie rykoszetem

Note7 jasno pokazuje, jak może skończyć się opieranie całej działalności firmy na jednym produkcie. To może dać do myślenia inwestorom.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)