Samsung Galaxy S czy Wave? - porównanie

Samsung Galaxy S czy Wave? - porównanie
23.07.2010 16:07
Samsung Galaxy S czy Wave? - porównanie
Mateusz Żołyniak
Mateusz Żołyniak

Ostatnio wielu użytkowników zastanawiających się nad wyborem nowego telefonu, waha się między Samsungiem Galaxy S I9000 a Wave'em S8500. Na prośbę naszych czytelników, postanowiłem przygotować krótkie porównanie tych modeli.

411657625147736998

Wave lepiej od Galaxy S prezentuje się także pod względem wykonania. Jego obudowa została wykonana z anodowanego aluminium, podczas gdy model I9000 został zamknięty w błyszczącej plastikowej obudowie, na której widać wszystkie odciski palców. Co prawda jest ona wytrzymała i odporna na porysowania, ale daleko jej do metalu, okrywającego pierwszego smartfona z bada OS. Dodatkowym plusem Wave'a jest obecność fizycznych przycisków Zadzwoń/Zakończ oraz dedykowanego spustu migawki aparatu. Tego niestety bardzo brakuje mi we wszystkich nowych Androidach.

Ekran i Wprowadzanie tekstu

411657625147868070

Do tego, pod względem dotyku nowe ekrany Samsunga pozostawiają w tyle nawet te, spotykane w iPhone'ach. Zasadnicza różnica między oboma modelami to wielkość ekranu - Wave został wyposażony w 3,3-calowy wyświetlacz, a Galaxy S w 4-calowy. Ciężko powiedzieć, który z nich jest lepszy, gdyż zależy to od indywidualnych preferencji użytkowników.

Pewne jest natomiast jedno. Na Galaxy S wygodniej i szybciej wprowadza się tekst. Nie chodzi tu o to, że na Wave'ie piszę się źle, ale sporo większy ekran (a zatem i wirtualne przyciski oraz odstępy między nimi) oraz genialna klawiatura Swype sprawiają, że na Samsungu I9000 piszę dużo wygodniej niż na wielu urządzeniach z fizyczną klawiaturą QWERTY.

Aparat

Poniżej mała galeria zdjęć porównawczych wykonanych Wave'em i Galaxy S:

Samsung Galaxy S
Samsung Galaxy S
Samsung Wave
Samsung Wave
Samsung Galaxy S
Samsung Galaxy S
Samsung Wave
Samsung Wave
Samsung Galaxy S
Samsung Galaxy S
Samsung Wave
Samsung Wave
Samsung Galaxy S
Samsung Galaxy S
Samsung Wave
Samsung Wave
Samsung Galaxy S
Samsung Galaxy S
Samsung Wave
Samsung Wave

Aktualizacja:

Po wykonaniu kolejnego testu aparatu, w którym na Wave'ie zainstalowana była nowsza wersja oprogramowania, mogę stwierdzić, że pierwszy model z systemem bada OS robi lepsze zdjęcia niż Galaxy S. Poziom szczegółów i kontrast są identyczne, ale Wave dużo lepiej oddaje rzeczywiste kolory. Chociaż oba modele mają małą tendencję do sztucznego podbijania nasycenia barw.

Nagrywanie wideo

Jak zapewne wiecie, Wave i Galaxy S umożliwiają nagrywanie materiału wideo w rozdzielczości 720p. Jakość nagrań jest porównywalna i ciężko jednoznacznie określić, który z nich wypada lepiej. Plusem Wave'a jest zapisywanie nagrań w formacie mp4, podczas gdy Galaxy S obsługuje "tylko" 3gp. Za to, high-endowy Android Samsunga dużo lepiej nagrywa dźwięk.

Poniżej znajdziecie nagrania wideo, uchwycone I9000 i S8500:

Samsung Galaxy S I9000:

Samsung Wave S8500:

Multimedia

Podobnie wygląda sytuacja z odtwarzaczem mp3. W Galaxy S i Wave'ie znajdziemy ten sam odtwarzacz, który oferuje łatwe zarządzanie biblioteką utworów oraz tryb Cover Flow. Na tych samych słuchawkach (firmowy zestaw Samsunga i Sennheiser PX100) Galaxy S gra nieco lepiej niż Wave - dźwięk jest głębszy. Kolejną przewagą, Androida Samsunga jest obsługa formatu FLAC, z którym smartfon radzi sobie zaskakująco dobrze.

Spore różnice możemy znaleźć dopiero, gdy przyjrzymy się wbudowanym przeglądarkom grafiki. W Galaxy S znajdziemy efektowny program stworzony przez firmę Cooliris, który wyświetla zdjęcia w postaci ściany miniaturek. W Wave'ie sama galeria jest uboga w efekty 3D, ale za to oferuje kilka niedostępnych w Galaxy S funkcji. Wśród nich można znaleźć: świetny wbudowany edytor zdjęć, edytor wideo czy możliwość drukowania zdjęć bezpośrednio z poziomu telefonu.

Ponadto, w obu modelach znajdziemy obsługę DLNA, radio FM z RDS oraz radia internetowe (jak TuneWiki), które dostępne są zarówno w Samsung Apps, jak i Android Market.

eBooki

W Wave'ie i Galaxy S nieco inaczej wygląda obsługa coraz popularniejszych ebooków. W smartfonie z bada OS e-Booki pobierane są z Samsung Apps i pojawiają się jako kolejne ikonki w Menu główny, a po kliknięciu na nie elektroniczna książka jest otwierana w dedykowanej aplikacji. W Galaxy S do obsługi eBooków służy firmowo instalowana (i mocno wzorowana na iBooks Apple'a) aplikacja Aldiko eBook, która pozwala także na szybkie pobieranie dodatkowych książek.

Android vs bada OS

Mimo iż Android i bada OS zostały oparte na jądrze Linuxa, systemy te diametralnie różnią się od siebie. Główne zalety Androida to: więcej możliwości personalizacji i ingerencji w system operacyjny, większa ilość dostępnych aplikacji oraz niemal nieograniczony multitasking. Dodatkowo, wady systemu Google w wersji 2.1 niweluje interfejs TouchWiz 3.0 - dodanie Routera WiFi, 2GB pamięci na aplikacje, obsługa DivX czy equalizer w odtwarzaczu mp3.

Z kolei bada OS zaskakuje stabilnością i dopracowaniem, jak na tak młody system operacyjny. Do tego, na Wave'ie jest on zauważalnie szybszym środowiskiem niż Android z TouchWiz 3.0 na Galaxy S (oba modele mają ten sam ukłąd SoC i taką samą ilość pamięci RAM) - te same aplikacje uruchamiają się szybciej na Samsungu S8500, a gry działają jeszcze płynniej (zasługa natywnej obsługi OpenGL ES 2.0, która zostanie dodana do Androida dopiero w wersji 2.2).

Funkcje społecznościoweTouchWiz 3.0 oferuje rozbudowaną integrację z portalami społecznościowymi, jak Twitter, Facebook czy MySpace. Obsługa portali w zasadzie nie różni się w obu smartfonach - w książce kontaktowej można znaleźć wpisy znajomych oraz dodane przez nich multimedia, a szybkie zarządzanie różnymi skrzynkami ułatwia aplikacja Social Hub. Jedyną różnicą jest fakt, że w Wave w standardzie ma aplikacje do obsługi Facebooka i Twittera. W przypadku Galaxy S takowe należy pobrać z Android Marketu, a niektóre sa lepsze od tych, które znajdziemy w bada OS (np. Facebook for Android czy Seesmic).Inne drobne różnice w TouchWiz 3.0

Aplikacje

Zaleta Wave'a jest dostępność w Samsung Apps płatnych aplikacji oraz rodzynki, których próżno szukać na Androida, jak choćby darmowy odtwarzacz filmów, który obsługuje napisy i wideo w jakości HD.

Przeglądanie Sieci

Ogromną zaletą Galaxy S jest wygoda przeglądania stron internetowych na wielkim, 4-calowym ekranie. Co więcej, firmowa przeglądarka (Chrome Lite) z I9000 jest zdecydowanie lepsza niż Dolfin Browser 2.0 z Wave'a (m.in. jest szybsza i oferuje automatyczne dopasowanie stron www do wielkości ekranu urządzenia), a na bada OS nie pojawiła się jeszcze żadna dobra alternatywna przeglądarka (jak choćby Dolphin Browser HD dla Androida).

Dodatkowo, po aktualizacji oprogramowania I9000 do Androida 2.2 Froyo, smartfon dostanie Adobe Flash Player 10.1, który nie jest na razie przewidziany na bada OS. Użytkownicy Wave'a muszą zadowolić się wtyczką Flash Lite w przeglądarce.

Odbiornik GPS i nawigacjaJeżeli chodzi o nawigację to na dzień dzisiejszy bezkonkurencyjny okazuje się androidowy model I9000. Oba urządzenia mają ten sam moduł GPS, który bardzo szybko łapie fixa i jest wspierany przez A-GPS, ale na Wave'ie nie możemy jeszcze skorzystać z "prawdziwego" programu do nawigacji (jest tylko Samsung LBS, oparty na silniku Route 66). Programy jak NDrive, Navigon MobileNavigatior czy Sygic Mobile Maps na bada OS pojawią się dopiero w ciągu najbliższych miesięcy.Czas pracy na bateriiW tym punkcie, niekwestionowanym zwycięzcą jest** Samsung Wave, który pracuje o około 50% dłużej niż Galaxy S**, przy wykonywaniu tych samych czynności. Jest to oczywiście zasługa mniejszego ekranu i nieco lepszego zarządzania energią w bada OS.Porównanie specyfikacjiPodsumowanie

Który z nich wybrać? Tego niestety nie wiem i sami musicie zdecydować. Mam jednak nadzieję, że moje małe porównanie pomoże Wam w podjęciu decyzji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)