Aparat Samsunga Galaxy S10 5G z najwyższą oceną DxOMark

Samsung Galaxy S10 5G
Samsung Galaxy S10 5G
Mateusz Żołyniak

17.04.2019 14:54, aktual.: 17.04.2019 16:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół DxOMark zamieścił właśnie wyniki testu aparatów w modelu Galaxy S10 5G. Okazuje się, że smartfon z modemem 5G wypadł w nim lepiej nie tylko od zwykłej wersji flagowca Samsunga, ale i P30 Pro Huaweia.

Na tapecie twórców testu DxOMark znalazła się kolejna z topowych nowości z 2019 roku. Tym razem jest nią Samsung Galaxy S10 5G, czyli najwyższy wariant flagowca Samsunga. Sprzęt ten na papierze ma bardzo podobne aparaty do tych zastosowanych w Galaxy S10+, ale w praktyce ma robić lepsze zdjęcia.

Samsung Galaxy S10 5G z najlepiej ocenionym aparatem na mobilnym rynku

Wariant 5G modelu S10 w teście DxOMark wypadł świetnie w niemal wszystkich kategoriach:

  • łączny wynik dla testu głównego aparatu dla zdjęć i filmów to 112 punktów, co stawia go na równi z Huaweiem P30 Pro (109 punktów dla Galaxy S10+);
  • wynik 100 punktów w teście wideo z głównego aparatu jest najlepszy na rynku (97 punktów dla Galaxy S10+ i Huawei P30 Pro);
  • wynik 97 punktów w teście selfie jest również najlepszym na rynku (96 punktów dla Galaxy S10+, 89 punktów dla Huaweia P30 Pro).

Samsung wypadł gorzej od P30 Pro w kategorii zdjęć z głównego aparatu (117 do 119 punktów), ale straty w teście nadrobił lepszą funkcją nagrywania wideo. Zespół DxO - po dodaniu lepszego wyniku w DxO Selfie - okrzyknął więc model Galaxy S10 5G najlepszym na chwilę obecną smartfonem fotograficznym na rynku. Warto przyjrzeć się jednak danym dokładniej.

Skąd wzięły się różnice między Galaxy S10 5G i Galaxy S10+?

Pierwsze, co może zastanawiać to różnice w jakości zdjęć wykonywanych oboma wersjami flagowca Samsunga. Modele wyposażone są w moduły złożone z:

  • aparatu głównego 12 Mpix z optyką f/1,5 o kącie widzenia 77 stopni, autofokusem Dual Pixel i optyczną stabilizacją obrazu;
  • aparatu 16 Mpix z ultraszerokokątną optyką (123 stopnie) o jasności f/2,2;
  • aparatu 12 Mpix z teleobiektywem (45 stopni, 2-krotne przybliżenie optyczne) o jasności f/2,4, autofokusem Dual Pixel i optyczną stabilizacją obrazu.

Galaxy S10 5G ma do tego czwarty sensor ToF 3D, który pomagać ma m.in. przy nakładaniu efektu rozmycia podczas nagrywania wideo. Można spodziewać się, że dzięki niemu smartfon zdobył sporo lepszy wynik, gdy idzie o oddanie faktury podczas nagrywania, co wyraźnie wpłynęło na poprawę ogólnej noty w tej kategorii.

Wyniki testu DxOMark dla Samsunga Galaxy S10 5G (u góry) i Samsunga Galaxy S10+ (u dołu)
Wyniki testu DxOMark dla Samsunga Galaxy S10 5G (u góry) i Samsunga Galaxy S10+ (u dołu)

Co jednak ze zdjęciami? Galaxy S10 5G wyprzedza tu model S10+ w przypadku robienia zdjęć z zoomem, nakładania efektu rozmycia i cykaniu fotek z włączoną lampą błyskową. Wpływ na poprawę tych elementów ma mieć przede wszystkim ulepszone oprogramowanie. Wykorzystywać ma ono dane o głębi zbierane przez teleobiektyw. Przekłada się to na mniejszy poziom zniekształceń i większą szczegółowość przy wykrywaniu planów.

Wprowadzone zmiany w sofcie przełożyły się na poprawienie wyniku dla zdjęć z głównego aparatu ze 114 punktów do 117 punktów. Podobnie sprawy mają się z przednim aparatem do selfie, który mimo podobnej specyfikacji robi nieco lepsze zdjęcia (97 vs 96 punktów).

Wyniki testu DxOMark Selfie dla Samsunga Galaxy S10 5G (u góry) i Samsunga Galaxy S10+ (u dołu)
Wyniki testu DxOMark Selfie dla Samsunga Galaxy S10 5G (u góry) i Samsunga Galaxy S10+ (u dołu)

Brawa dla Samsunga należą się niewątpliwie za to, że za pomocą zmian w oprogramowaniu udało mu się wykręcić jeszcze więcej z modułu aparatu zbliżonego do tego z Galaxy S10+. Można więc liczyć, że po aktualizacji oprogramowania sprzęt dostępny na naszym rynku będzie robił jeszcze lepsze zdjęcia, co zapowiedział zresztą sam producent.

Czy Galaxy S10 5G rzeczywiście jest lepszy niż Huawei P30 Pro?

Galaxy S10 5G został okrzyknięty nowym królem smartfonowej fotografii, ale warto zauważyć, że jego aparat główny nie robi wcale lepszych zdjęć niż Huawei P30 Pro. Potwierdza to zresztą sam test DxO, w którym urządzenie chińskiej firmy wykręciło 119 punktów. Samsung Galaxy S10 5G zajmuje drugie miejsce w tej kategorii z 117 punktami.

Wyniki testu DxOMark dla Samsunga Galaxy S10 5G (u góry) i Huaweia P30 Pro (u dołu)
Wyniki testu DxOMark dla Samsunga Galaxy S10 5G (u góry) i Huaweia P30 Pro (u dołu)

Huawei lepiej radzi sobie z ostrzeniem i redukcją szumu, ale jego największą przewagą jest wyraźnie lepsza jakość zdjęć wykonywanych w przybliżeniu. Galaxy S10 5G (a także S10+) lepiej wypadają, gdy idzie reprodukcję kolorów czy eliminacje artefaktów.

Warto jednak zwrócić uwagę, że P30 Pro wyróżnia się dodatkowo bardzo efektywnym trybem zdjęć nocnych, którego możliwości dobrze nie oddają testu DxO.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)