Samsung Galaxy S6 z 5-krotnie szybszym Wi-Fi 60 GHz?

Samsung Galaxy S6 z 5-krotnie szybszym Wi-Fi 60 GHz?

Wifi symbol in a hand businessman
Wifi symbol in a hand businessman
Źródło zdjęć: © shutterstock
Mateusz Żołyniak
15.10.2014 10:25, aktualizacja: 15.10.2014 12:40

Samsung opracował właśnie nowy standard Wi-Fi 60 GHz, który już w przyszłym roku ma trafić na rynek. Pozwoli on na aż 5-krotny wzrost szybkości transmisji danych.

Południowokoreański gigant znany jest z tego, że przykłada ogromną uwagę do rozwoju łączności bezprzewodowej, w tym technologii Wi-Fi. Firma jako jedna z pierwszych na rynku mobilnym wprowadzała w smartfonach Wi-Fi Direct czy dwuzakresowe moduły wspierające Wi-Fi ac, a w tym roku pokazała rozwiązania umożliwiające transfer danych z jednoczesnym wykorzystaniem łączności 4G i Wi-Fi. Teraz Koreańczycy stawiają kolejny duży krok w rozwoju popularnego standardu.

Kim Chang Yong:

Firma Samsung skutecznie pokonała przeszkody na drodze do komercjalizacji technologii Wi-Fi 60 GHz wykorzystującej fale milimetrowe i spodziewa się szybkiego wprowadzenia tej przełomowej technologii na rynek. Innowacyjne zmiany, z których skorzystają użytkownicy kolejnej generacji urządzeń Samsung, oznaczają całkowicie nowe możliwości rozwoju technologii Wi-Fi w przyszłości.

Wi-Fi 60 GHz to nowe rozwiązanie firmy Samsung Electronics, które wykorzystuje opracowany przez WiGig Alliance standard Wi-Fi ad. Koreańczycy zapowiadają już, że nowa technologia umożliwi przesyłanie danych z szybkością 4,6 Gb/s, czyli około 575 MB/s. Przełoży się to teoretycznie na 5-krotny wzrost w porównaniu z wykorzystywanymi obecnie standardami, które cechują się maksymalną szybkością na poziomie 866 Mb/s (108 MB/s).

Wykorzystanie nowego standardu według Samsunga umożliwi pobieranie plików wideo o wielkości 1 GB w niecałe trzy sekundy czy streamowanie nieskompresowanych materiałów w HD ze smartfona do telewizora w czasie rzeczywistym (bez żadnych opóźnień). Wzrost szybkości transferu danych to jednak nie jedyna zaleta Wi-Fi 60 GHz.

412087855662760492

Rozwiązanie - w przeciwieństwie do Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz - ma stale utrzymywać maksymalną szybkość niezależnie od liczby urządzeń korzystających z tej samej sieci. Eliminacja interferencji wspólnokanałowych ma przełożyć się na małe różnice między teoretyczną a rzeczywistą szybkością pobierania danych. Dzięki opracowaniu pierwszej na świecie technologii kontrolowania mikrowiązki (w przypadku zmian w środowisku komunikacji optymalizuje moduł komunikacji w czasie krótszym niż 1/3000 sekundy), Samsungowi miało udać się poprawić także ogólną jakość sygnału.

Wi-Fi 60 GHz może zostać wprowadzone już w przyszłym roku i ma być stosowane w szerokiej gamie urządzeń Samsunga. Dotyczy to choćby rozwiązań audiowizualnych, medycznych i telekomunikacyjnych. Można spodziewać się, że jeżeli wszystko pójdzie dobrze, nowy standard Wi-Fi na rynku mobilnym pojawi się wraz z kolejnym flagowcem południowokoreańskiego giganta (Galaxy S6?).

Źródło: Samsung

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)