Walka o różowe złoto, czyli czy Samsung kopiuje Apple'a?
Na południowokoreańskim rynku flagowy smartfon Samsunga doczekał się właśnie nowej wersji kolorystycznej - Pink Gold. Premiera ta z oczywistych względów wywołała w sieci spore zamieszanie.
O debiucie Galaxy S7 i S7 edge w wersji Pink Gold dowiedziałem się przeglądając serwis Cult of Android, który nazywa nowy wariant "zainspirowany iPhone'em".
W internetach trwa właśnie wojna; jedni krytykują Samsunga za skopiowanie Apple'a, inni dowodzą, że to Samsung wynalazł róż. W rzeczywistości jednak - w mojej opinii - prawda leży gdzieś po środku.
Różowe złoto różowemu złotu nierówne
Najpierw zacznijmy od tego, czym w ogóle jest różowe złoto (ang. rose gold). Otóż różowe złoto wykorzystywane jest w przemyśle jubilerskim od lat i jest to nic innego jak najprawdziwsze złoto, które dzięki domieszce miedzi zyskuje różowy lub wręcz czerwony odcień (w zależności od proporcji). Biżuterię z różowego złota ma w swojej ofercie m.in. firma W.Kruk.
Różowego złota Apple wręcz nie tylko nie wynalazł, ale i w ogóle go nie stosuje. Jedyne co łączy iPhone'a 6s Rose Gold z różowym złotem to kolor.
Czy Samsung kopiuje Apple'a?
Chcąc odpowiedzieć sobie na to pytanie, przede wszystkim musimy ustalić, czy telefony różowe i różowo-złote wrzucamy do tego samego worka. Jeśli tak, sprawa jest jasna, bo wystarczy wspomnieć chociażby o różowym Galaxy S III. Wariant ten zadebiutował we wrześniu 2012 roku, czyli trzy lata przed iPhone'em 6s.
Różowe telefony pojawiają się w ofercie Samsunga regularnie, a razem Galaxy Note'em 3 zadebiutował zegarek Galaxy Gear w wersji Rose Gold. Tak, dokładnie takiej nazwy Samsung używał w materiałach promocyjnych.
"No dobrze, ale róż to nie to samo co różowe złoto" - powiecie
Nawet jeśli przyjmiemy taką argumentację, pierwszeństwo Apple'a nie jest wcale takie oczywiste. Na początku 2014 roku na półkach sklepowych w Korei Południowej wylądował Galaxy S4 w odświeżonych wersjach Rose Gold White oraz Rose Gold Black. Owszem, front i tył tych modeli był czarny lub biały, ale w materiałach promocyjnych Samsung skupiał się na różowo-złotej ramce i używał określenia "Rose Gold".
Jednego Apple'owi odmówić jednak nie można - spopularyzował różowo-złote smartfony
Po premierze iPhone'a 6s [del]różowej[/del] różowo-złotej elektroniki zaczęło przybywać. Samsung natomiast przestał się bawić w zwykły róż czy drobne akcenty na obudowie, tylko postawił na Pink Gold. I to wcale nie dopiero teraz, bo Galaxy Note5 i Galaxy S6 edge+ doczekały się odświeżonych wersji kolorystycznych już pod koniec ubiegłego roku.
Czy zatem Samsung kopiuje Apple'a? Jak już wspomniałem na początku, prawda leży gdzieś po środku, a interpretację faktów pozostawiam wam.