Galaxy Tab Iris oficjalnie. Po co Samsungowi tablet ze skanerem tęczówki?

Galaxy Tab Iris oficjalnie. Po co Samsungowi tablet ze skanerem tęczówki?

Galaxy Tab Iris oficjalnie. Po co Samsungowi tablet ze skanerem tęczówki?
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Miron Nurski
25.05.2016 13:30, aktualizacja: 30.09.2016 18:46

Samsung wprowadził właśnie do swojej oferty pierwszy tablet wyposażony w skaner tęczówki oka. Wbrew pozorom nie jest on jednak alternatywą dla windowsowego Hello, PIN-ów czy czytników linii papilarnych służących do odblokowywania urządzenia.

Jak możecie zobaczyć na zdjęciu promocyjnym, skaner tęczówki został ulokowany na tylnej części obudowy. Galaxy Tab Iris został bowiem przygotowany z myślą o instytucjach rządowych, bankach, placówkach edukacyjnych oraz sektorze ochrony zdrowia.

Obraz

Tablet będzie dostępny wyłącznie w Indiach

Dlaczego? W Indiach w 2009 roku powołano UIDAI (Unique Identification Authority of India) - agencję rządową, której zadaniem jest zbieranie i przechowywanie danych biometrycznych oraz demograficznych na temat mieszkańców Indii.

Dane przechowywane w centralnej bazie danych obejmują m.in. fotografię, 10 odcisków palca, dwa skany tęczówki. Na ich podstawie każdemu mieszkańcowi Indii przydzielono unikalny, 12-cyfrowy numer zwany Aadhaar.

Tabletowi Samsunga przyznano wszystkie wymagane rządowe certyfikaty i ma on dostęp do bazy Aadhaar. Jak nietrudno się domyślić, w wielu placówkach będzie to nieocenione narzędzie ułatwiające weryfikację tożsamości petentów czy pracowników. Skaner tęczówki jest szybki i łatwy w obsłudze, a przy tym niemal w 100 procentach bezpieczny.

Producent udostępnił także zestaw narzędzi deweloperskich umożliwiających tworzenie aplikacji wykorzystujących zabezpieczenie biometryczne. Banki będą mogły przykładowo stworzyć apki służące do autoryzowania transakcji. Google miał rację - da się żyć bez haseł.

Specyfikacja oczywiście nie zachwyca

Wyposażenie jest bardzo ubogie, ale pamiętajmy, że Galaxy Tab Iris nie ma służyć do grania w wymagające gry. Ma być skuteczny w skanowaniu tęczówek i przy tym możliwie jak najtańszy. Wyceniono go na 13 499 rupii indyjskich, czyli równowartość 790 zł.

Zastosowanie tabletu wydaje się niszowe, ale koniec końców Indie to kraj mający więcej mieszkańców niż Europa i Stany Zjednoczone razem wzięte. Galaxy Tab Iris może więc zdobyć niemałą popularność.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)