Samsung i Apple dominują, a Huawei jest po raz pierwszy trzeci

Samsung vs Apple (fot. businesstech.co.za)
Samsung vs Apple (fot. businesstech.co.za)
Tomasz Hamryszak

14.02.2013 15:00, aktual.: 14.02.2013 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najnowszy raport Gartnera wskazuje na to, że na rynku smartfonów rządzą dwaj królowie: Samsung i Apple. Zagarnęli łącznie ponad połowę udziałów, a pozostałe firmy pozostają w ich cieniu. Niespodziewanie jednak poważną konkurencję zaczynają stanowić Chińczycy.

Według raportu Gartnera w 2012 roku na świecie sprzedano 1,75 mld telefonów (smartfonów i zwykłych komórek). To o 1,7% mniej niż w roku poprzednim, jednak spadek ten nie oznacza wcale kryzysu. Według badania do tego spadku przyczyniły się trudna sytuacja ekonomiczna, zmieniające się preferencje klientów oraz ostra rywalizacja producentów.

Warto dodać, że wyraźnie zmienia się struktura rynku telefonii komórkowej. Tylko w ostatnim kwartale 2012 roku sprzedaż zwykłych komórek spadła o około 1/5 w porównaniu z analogicznym kwartałem wcześniejszego roku. Z badań Gartnera wynika, że tendencja ta utrzymywać się będzie również w tym roku.

W ostatnich trzech miesiącach minionego roku padł rekord sprzedaży smartfonów – 207,7 mln urządzeń. Oznacza to aż 38% wzrost w stosunku do ostatniego kwartału 2011 roku. Rosnąca sprzedaż smartfonów nie zdołała jednak wyrównać się ze spadającą sprzedażą feature phone’ów i stąd wspomniana wcześniej niewielka strata 1,7%.

Na koniec trzeciego kwartału 2012 roku udziały Samsunga i Apple’a na rynku smartfonów wynosiły łącznie 46,4%. Przewaga gigantów w ciągu kolejnych miesięcy powiększyła się jeszcze bardziej i na koniec roku osiągnęła wynik na poziomie aż 52%. Najwięcej smartfonów sprzedaje Samsung (205 mln sztuk), drugie miejsce zajmuje naturalnie Apple (130 mln sztuk).

Według Gartnera żaden z pozostałych producentów nie wypracował sobie jeszcze bezpiecznego trzeciego miejsca. Niespodziewanie po bardzo pozytywnych ostatnich miesiącach trzecią lokatę zajął Huawei, który w ubiegłym roku sprzedał 27,2 mln smartfonów (wzrost o 78%).

Malejąca popularność feature phone’ów negatywnie wpływa na wyniki sprzedaży Nokii, co przedstawia zestawienie zawarte w raporcie:

| fot. Gartner
| fot. Gartner

Równie ciekawie prezentują się wyniki sprzedaży smartfonów z uwzględnieniem systemów operacyjnych:

fot. Gartner
fot. Gartner

Raport Gartner ukazuje nie tylko dużą przewagę Samsunga i Apple’a nad konkurencją, ale także wyraźną dominację Androida, który zagarnął niemalże 70% rynku. Różnica jest tak ogromna, że w najbliższym czasie żadna z konkurencyjnych platform nie będzie w stanie mu zagrozić.

Źródło: Gartner

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)