Samsung i platformy wiertnicze, czyli co produkują znane marki oprócz telefonów?

Samsung i platformy wiertnicze, czyli co produkują znane marki oprócz telefonów?

Nightman1965 / Shutterstock.com
Nightman1965 / Shutterstock.com
Patryk Korzeniecki
15.04.2020 05:56, aktualizacja: 15.04.2020 07:59

Co łączy Samsunga z największym budynkiem na świecie? Otóż więcej niż mogłoby się wydawać. Oto 5 przykładów firm, których portfolio nie zamyka się tylko na smartfonach.

Część firm zajmujących się produkcją telefonów to ogromne koncerny, które działają też w innych branżach, często niemających z telekomunikacją nic wspólnego.

Samsung to także statki i ekstremalne budownictwo

Samsung ma swoje udziały w szeroko pojmowanej branży elektronicznej. Firma zajmuje się produkcją smartfonów, części do nich, telewizorów, a nawet elektroniki samochodowej. Marka działa również w polach, które mają mało wspólnego z branżą elektroniczną.

Obraz
© samsungshi.com

Samsung Heavy Industries to część koreańskiego giganta, która - jak sama nazwa mówi - zajmuje się ciężkimi gałęziami przemysłu. Mowa tu m.in. o przemyśle morskim.

Firma dostarcza statki budowane z myślą o eksploatacji w regionach polarnych, lodołamacze i tankowce. Poza tym chwali się stworzeniem największej na świecie częściowo zanurzonej platformy wiertniczej.

Kirill Neiezhmakov / Shutterstock.com
Kirill Neiezhmakov / Shutterstock.com

Kolejną branżą, w której działa Samsung jest branża budowlana. Grzech nie wspomnieć, że Samsung C&T Corporation był głównym wykonawcą jeśli chodzi o budowę najwyższego budynku na świecie - Burj Khalifa.

Siemens i PKP mają dużo wspólnego

Siemens w kontekście telefonów został już praktycznie zapomniany. Pamiętam jeszcze czasy, kiedy jako młodziak grałem na modelu C65 (i to na joysticku!). Niestety, przejęciu przez BenQ i bankructwie w 2006 roku zaczęła odchodzić w zapomnienie.

Obraz
© GSMArena

Siemens jednak dalej istnieje i ma się całkiem dobrze. Należy zaznaczyć, że to duże konsorcjum i podobnie jak Samsung nie zajmuje się jedynie elektroniką użytkową.

Produkty marki Siemens możemy spotkać na większych dworcach kolejowych w Polsce. Otóż pod marką Siemensa powstają... lokomotywy. Wielu z Was widziało pewnie Husarza.

Obraz
© Siemens

To nic innego jak Siemens ES64U4 z serii EuroSprinter, czyli uniwersalna 4-systemowa lokomotywa eksploatowana przez PKP Intercity i Cargo. Jej prędkość konstrukcyjna to 230 km/h, chociaż na naszych torach więcej niż 200 km/h nie pojedzie.

Zmywarka firmy Siemens
Zmywarka firmy Siemens© Siemens

Siemens oprócz branży transportowej realizuje się w energetyce, szeroko rozumianej telekomunikacji, automatyce czy oświetleniu (udziały w firmie o wdzięcznej nazwie Osram). Oczywiście produkuje też sprzęt RTV AGD, np. zmywarki i ekspresy do kawy.

Xiaomi - chiński gigant z bardzo szerokim portfolio

Grzech nie wspomnieć o firmie Xiaomi, której uniwersalność stała się wręcz obiektem żartów. Wiele razy słyszałem pytanie "Czego Xiaomi jeszcze nie robi?".

Obraz
© Xiaomi

Firma założona 6 kwietnia 2010 roku z początku rozwijała autorską nakładkę MIUI. Pierwszym produktem był Xiaomi Mi 1. Firma rozwijała tę linię smartfonów, osiągając coraz większą popularność. Z czasem zaczęła rozszerzać swój asortyment - najpierw o akcesoria do telefonów, a potem rzeczy totalnie z nimi niezwiązane.

Obraz
© Xiaomi

Bardzo mocno uogólniając, pod marką Xiaomi pojawia się już chyba wszystko - od telefonów i tabletów przez hulajnogi, odkurzacze po ubrania i szczoteczki do zębów. Jest to efekt polityki firmy, która polega na ścisłej współpracy i finansowaniu mniejszych marek, które tworzą produkty sygnowane logo firmy.

Apple zaczynał od komputerów

Apple jest tutaj dość oczywistym przykładem, jednak mimo wszystko uważam, że nie powinno zabraknąć tej firmy w zestawieniu.

Historia Apple'a (wbrew temu co niektórzy sądzą) nie zaczęła się od smartfonów. W 1984 roku firma stworzyła komputer Macintosh, który był rewolucją. Na czym ona polegała?

Alexander Kirch / Shutterstock.com
Alexander Kirch / Shutterstock.com

Otóż był to pierwszy komputer z graficznym interfejsem użytkownika i pierwszym komputerem sprzedawanym z myszką. Wcześniejsze komputery były obsługiwane za pomocą programistycznych komend, co oczywiście nie było zbyt intuicyjne dla przeciętnego Kowalskiego. Macintosh zmienił sposób myślenia o komputerach, tak jak iPhone zmienił sposób myślenia o smartfonach.

iPod Touch 5 gen, iPod Nano 4 gen, iPod Shuffle 1 gen (Ralph Gillen / Shutterstock.com)
iPod Touch 5 gen, iPod Nano 4 gen, iPod Shuffle 1 gen (Ralph Gillen / Shutterstock.com)

Z czasem zmieniła się zarówno forma jak i nazwa - komputery Apple'a kupimy pod nazwą Mac. Z czasem dołączyły do nich przenośne MacBooki, przystawki telewizyjne Apple TV, iPody, iPhone'y i iPady. Nie zapominajmy też o Apple Watchu czy słuchawkach AirPods. Pojawiły się nawet plotki, że Apple może pracować nad własnym autem.

Huawei i sprzęt sieciowy

Smartfony reklamowane przez Roberta Lewandowskiego znane są na całym świecie. Jednak firma Huawei nie zaczęła swojego życia jako producent smartfonów.

Everything You Need / Shutterstock.com
Everything You Need / Shutterstock.com

Huawei powstał w 1987 roku w Chinach po tym, jak Państwo Środka postawiło na intensywny rozwój rozwiązań informatycznych i telekomunikacyjnych. Początkowo firma wytwarzała centrale sterowane programowo, jednak z czasem zakres działań został rozszerzony. Obecnie oprócz smartfonów Huawei wytwarza sprzęt telekomunikacyjny, sieciowy (modemy, routery), serwerowy i elektronikę konsumencką.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)