Samsung idzie na rekord. Pokazał ogromną matrycę aparatu do smartfonów

Samsung idzie na rekord. Pokazał ogromną matrycę aparatu do smartfonów

Samsung idzie na rekord. Pokazał ogromną matrycę aparatu do smartfonów
Miron Nurski
23.02.2021 16:08, aktualizacja: 23.02.2021 17:08

50-megapikselowy Samsung ISOCELL GN2 jest większy niż jakikolwiek sensor fotograficzny zastosowany w smartfonie.

Nowy czujnik - jak sama nazwa wskazuje - jest następcą matrycy ISOCELL GN1, która trafiła na pokład m.in. vivo X60 Pro+. Producent wprowadził kilka usprawnień.

Samsung ISOCELL GN2 ma rekordową wielkość

Rozmiar nowego sensora to aż 1/1,12 cala. Jest o blisko 17 proc. większy od i tak dużego czujnika pierwszej generacji (1/1,31 cala). Aparat najnowszego Samsunga Galaxy S21 Ultra jest jeszcze mniejszy (1/1,33 cala).

Rozmiar pojedynczego piksela wzrósł z 1,2 do 1,4 mikrometra, co ma się przyczynić do poprawy jakości zdjęć w trudniejszych warunkach oświetleniowych. ISOCEL GN2 obsługuje ponadto technologię łączenia 4 sąsiadujących pikseli do rozmiaru 2,8 mikrometra.

Samsung ISOCELL GN2 robi zdjęcia 100 Mpix i ma jeszcze szybszy autofokus

Sama matryca ma rozdzielczość 50 Mpix, ale Samsung opracował technologię dwukrotnego zwiększania szczegółowości. Sensor generuje 3 50-megapikselowe obrazy z użyciem czerwonych, zielonych i niebieskich subpikseli, a następnie łączy je ze sobą, generując obraz 100 Mpix.

Producent szczyci się również zaawansowanym autofokusem Dual Pixel Pro. Za ustawianie ostrości odpowiada 100 milionów światłoczułych punktów, które wykrywają fazę nie tylko w poziomie, ale i po skosie. System ma być szybszy i skuteczniejszy w różnych warunkach.

Dual Pixel Pro: Fast and accurate autofocus for ISOCELL Image Sensor | Samsung

Samsung miał usprawnić także rozpiętość tonalną zdjęć (funkcja Staggered-HDR) oraz ISO. ISOCELL GN2 obsługuje ponadto nagrywanie filmów 1080p w 480 kl/s oraz 4K w 120 kl/s.

Masowa produkcja nowego sensora już ruszyła. Ice Universe twierdzi, że trafi na pokład nadchodzącego Xiaomi Mi 11 Ultra.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)