ISOCELL GN1 to nowy aparat Samsunga. Ma 50 MP i szybki autofokus

ISOCELL GN1 to nowy aparat Samsunga. Ma 50 MP i szybki autofokus

ISOCELL GN1 to nowy aparat Samsunga. Ma 50 MP i szybki autofokus
Patryk Korzeniecki
19.05.2020 12:16, aktualizacja: 19.05.2020 14:16

Nowy sensor Samsunga jest matrycą, w której rozdzielczość nie gra głównych skrzypiec. To pierwsza taka konstrukcja producenta wyposażona w funkcje Dual Pixel i łączenia pikseli.

Rozwój matryc fotograficznych może przebiegać w dwojaki sposób - albo zwiększamy rozdzielczość, albo zwiększamy rozmiar pikseli. Do tej pory mieliśmy do czynienia z kolejnym wyścigiem na megapiksele. Rozpoczął się od sensorów 48 MP, a w chwili obecnej najbardziej rozdzielcze matryce w smartfonach mają nawet 108 MP.

Samsung ISOCELL GN1 nie zostanie okrzyknięty królem rozdzielczości, jednak jest ważny z innego powodu - umożliwił połączenie dwóch istotnych technologii.

Nowy sensor 50 Mpix Samsunga ma relatywnie duże piksele

Samsung ISOCELL GN1 oferuje rozdzielczość 50 MP. Zastosowanie mniejszej rozdzielczości pozwala na zwiększenie powierzchni pojedynczego piksela, która wynosi 1,2 mikrometra. Dzięki temu wzrasta ilość pochłanianego światła, co skutkuje lepszą jakością zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych (w porównaniu do podobnej matrycy o większej rozdzielczości).

Obraz

Samsung oczywiście oferuje możliwość łączenia pikseli Tetracell 4 do 1. Połączone piksele mają wielkość 2,4 mikrometra i generują wynikowy obrazek 12,5 megapiksela. Sensor powinien dzięki temu poprawić jakość fotografii w skąpym świetle (oczywiście kosztem rozdzielczości).

Dla porównania 108-megapikselowa matryca Samsunga ma pojedyncze piksele o wielkości 0,8 mikrometra. Aby uzyskać pojedynczy punkt o wielkości 2,4 mikrometra, oprogramowanie musi połączyć 9 sąsiadujących pikseli.

Samsung ISOCELL GN1 to też szybszy autofokus

Samsung pochwalił się też 100 milionami punktów autofokusa fazowego, który wyłapuje światło z różnych kątów. Według informacji producenta, matryca ISOCELL GN1 pozwala sprawnie wyostrzyć obraz nawet wtedy, gdy jest ciemno. Warto zaznaczyć, że to pierwszy sensor Samsunga z jednoczesną obsługą technologii łączenia pikseli Tetracell i autofokusu Dual Pixel.

Co ciekawe, czujnik pozwala zbierać informacje o świetle z każdej fotodiody oddzielnie i generować obraz o jeszcze większej rozdzielczości niż natywna (według Samsunga porównywalnej do 100 MP).

Dual Pixel znacznie zwiększa szybkość i skuteczność ostrzenia. Samsung stosował ją od 2016 do 2019 roku, jednak w roku 2020 w Samsungu Galaxy S20 została ona wycięta. W przypadku modelu S20 Ultra przełożyło się to na problemy z ostrością zdjęć - sami więc widzicie, jak bardzo jest istotna.

W nowej matrycy wreszcie udało się połączyć wysoką rozdzielczość, duży rozmiar piksela po połączeniu i szybki autofokus.

Samsung ISOCELL GN1 obsługuje też takie rozwiązania jak:

  • Smart-ISO (inteligentny dobór właściwej czułości),
  • HDR w czasie rzeczywistym,
  • stabilizacja elektroniczna wspomagana żyroskopem
  • nagrywanie 8K w 30 kls/s.

Producent deklaruje, że produkcja nowego sensora wystartuje jeszcze w maju.

Samsung ISOCELL GN1 vs główny sensor Huaweia P40

Huaweie serii P40 wykorzystują matrycę 50 MP RYYB, czyli o takiej samej rozdzielczości co GN1. Po połączeniu czterech pikseli ich powierzchnia wynosi on 2,44 mikrometra, więc zgrupowane punkty są nieco większe niż w przypadku matrycy Samsunga (2,4 mikrometra).

Obraz

Rozmiar sensora Samsunga (1/1,3 cala) jest nieco mniejszy niż ten zastosowany przez Huaweia (1/1,28 cala).

Moi zdaniem Samsung obrał słuszną drogę. W małych, smartfonowych matrycach producenci powinni się skupić na uzyskaniu jak największej czułości pikseli, a nie ślepą pogonią za cyferkami.

Nie od dziś wiadomo, że swoją rolę odgrywa także optyka - a miniaturowe obiektywy z telefonów nie są w stanie skutecznie rzutować takiej rozdzielczości na matrycę. Rozwiązaniem może być wprowadzenie nowej technologii, np. metasoczewek.

Mam nadzieję, że Samsung ISOCELL GN1 będzie początkiem nowego trendu, w którym rzeczywista jakość fotografii zwycięży nad cyferkami w specyfikacji.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)