Samsung ISOCELL HM1 to nowy sensor 108 Mpix. Został użyty w Galaxy S20 Ultra
Samsung ISOCELL HM1 potrafi łączyć jeszcze więcej pikseli niż HMX, co pozwala na uzyskanie jeszcze lepszej jakości zdjęć.
12.02.2020 | aktual.: 12.02.2020 17:42
Samsung Galaxy S20 Ultra to najlepszy (i największy) przedstawiciel nowej linii S20. Smartfon wyposażono w ekran Dynamic AMOLED 6,9 cala, procesor Exynos 990, peryskopowy teleobiektyw i aparat główny 108 MP. Pojawiły się szczegóły na temat największej matrycy. I nie, nie jest to Samsung HMX.
Samsung Galaxy S20 Ultra zrobi lepsze zdjęcia dzięki technologii Nonacell
Samsung w matrycy HMX zaprezentował technologię ISOCELL Plus, która polega na oddzieleniu poszczególnych komórek światłoczułych, co zmniejsza interferencje kolorów między komórkami. W wersji z plusem producent zamienił metal na specjalny materiał, który jeszcze lepiej izoluje optycznie poszczególne punkty na matrycy.
Samsung wykorzystał technologię ISOCELL Plus również do budowy sensora HM1. Użyty on został w Samsungu Galaxy S20 Ultra. To jednak nie jedyne rozwiązanie podnoszące jakość obrazu.
Technologia Tetracell z poprzednika została jeszcze ulepszona. Tym razem zamiast łączenia 4 pikseli matryca potrafi połączyć sygnał z aż 9 pikseli. Dzięki temu sensory o rozmiarze 0,8 mikrometra łączą się w jeden duży 2,4 mikrometra. Taki mechanizm nosi nazwę Nonacell.
Drastycznie zwiększa to jasność wynikowego piksela, co znacznie zwiększa jasność i jakość wynikowego obrazu. Odbywa się to jednak kosztem rozdzielczości (finalna fotka ma 12 Mpix), jednak producent umożliwia włączenie lub wyłączenie tej opcji w zależności od scenariusza i wymagań użytkownika.
Samsung HM1 to nie tylko Nonacell
Samsung ISOCELL HM1 obsługuje także Smart-ISO, inteligentnie regulujący wzmocnienie matrycy i Real-Time HDR optymalizujący ekspozycję i parametry obrazu w kontrastowych kadrach. Z kolei autofokus fazowy Super-PD dba o szybkie ostrzenie. To jednak nie wszystko.
Samsung ISOCELL HM1 pozwala przybliżać bezstratnie obraz z powiększeniem 3x, a wszystko to przy wykorzystaniu dodatkowych pikseli z wysokorozdzielczej matrycy.
Sensor HM1 niewątpliwie pozwoli uzyskać genialną jakość obrazu. Duży rozmiar matrycy pozwala złapać względnie dużo światła, a w razie potrzeby można dopalić obraz łączeniem pikseli Nonacell. Tak jak pisałem, odbędzie się to kosztem rozdzielczości, ale czasem jakość jest priorytetem.