Samsung kupi Nuance, firmę stojącą za S Voice i... Siri?

Samsung kupi Nuance, firmę stojącą za S Voice i... Siri?

Samsung kupi Nuance, firmę stojącą za S Voice i... Siri?
Mateusz Żołyniak
17.06.2014 13:54, aktualizacja: 18.06.2014 12:07

Firma Nuance, której rozwiązania napędzają S Voice i Siri, może wkrótce zostać sprzedana. Apple podobno nie przejawia zainteresowania, Samsung - jak najbardziej.

Początki Nuance Communications sięgają 1994 roku, kiedy to została wyodrębniona grupa z laboratorium STAR (Speech Technology and Research) firmy SRI International. Już wtedy oddział ten intensywnie pracował nad głosowymi rozwiązaniami dla telefonów komórkowych, a dwa lata później zaprezentował pierwszy komercyjny produkt. W 2006 roku grupa została przejęta przez ScanSoft (markę Visioneer, zajmującą się komputerowym przetwarzaniem obrazu, którą wykupiono od Xeroxa). W wyniku ich połączenia powstała nowa firma, która przejęła nazwę Nuance.

Obecnie zajmuje się ona technologiami przetwarzania obrazu, rozpoznawania głosu i sterowania rozmowami telefonicznymi. Przez wiele lat obecności na rynku Nuance przejęło wiele mniejszych firm i ich rozwiązań. Szczególnie tych, które pracowały nad systemami głosowymi. Dość wspomnieć o: SpeechWorks, Philips Speech Recognition Systems, Dragon Systems czy Vlingo.

412080812570509868

Niedziwne więc, że obecnie firma słynie z rozwiązań umożliwiających rozpoznawanie i interpretowanie głosu. Zrobiło się o niej głośno, gdy pod koniec 2012 roku Apple zaprezentował Siri. Na rozwiązaniach Nuance opiera się również asystent głosowy Samsunga (S Voice), firma promuje też własny system Dragon NaturallySpeaking. To jednak tylko ułamek tego, czym zajmują się ludzie z Nuance.

Dysponują oni różnymi rozwiązaniami do komputerowego przetwarzania obrazu, własną technologią OCR (optical character recognition) czy programami biurowymi do obsługi formatu PDF. Własnością Nuance jest również słownik T9, który przejęto wraz z firmą Tegic, czy klawiatura Swype. Od paru lat firma inwestuje sporo pieniędzy w usługi zdrowotne, z naciskiem na systemy informatyczne wykorzystywane w służbie zdrowia.

412080812570706476

Teraz pojawiły się głosy, że Nuance ma zostać sprzedane. Rewelację tę ujawnił Wall Street Journal, który twierdzi, że kupnem poważnie zainteresowany jest Samsung. I niedziwne: gigant z Korei wprowadził już konkurencję dla Siri i Google Now, a w ciągu najbliższych miesięcy ma pokazać autorskie inteligentne okulary, które będą obsługiwane za pomocą głosu i gestów.

Co ciekawe, na liście potencjalnych kupców nie ma Apple'a. Być może wynika to z niechęci do wydawania ogromnych kwot na przejęcia innych firm (zazwyczaj kupowane są start-upy i mniejsze, mało znane firmy), a może gigant nie potrzebuje całego zaplecza Nuance. Amerykańskie firmy mają podpisaną umowę o współpracy, która z pewnością będzie obowiązywać nawet wtedy, gdy Nuance trafi w ręce Samsunga. To samo dotyczy innych producentów, w tym chińskiego ZTE, które rozwiązania Nuance ma zamiar wykorzystać w swoich smartfonach (m.in. seria Nubia i modele Grand S).

Jeżeli plotki WSJ się potwierdzą, przejęcie Nuance może być jedną z najważniejszych transakcji na rynku mobilnym ostatnich lat. Firma z pewnością będzie łakomym kąskiem dla wielu gigantów.

Źródło: WSJ via PhoneArena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)