Samsung kusi innych producentów procesorami w 10 nm procesie technologicznym

Co łączy procesory Samsung Exynos, Apple A9 i Qualcomm Snapdragon 820? To, że wszystkie produkuje Samsung. Najnowsze działania koncernu wskazują na to, że koreański gigant robi wszystko, żeby przekonać do siebie jeszcze więcej producentów. Co ma takiego do zaoferowania?

Samsung kusi innych producentów procesorami w 10 nm procesie technologicznym
Źródło zdjęć: © wallpaperscraft
Łukasz Skałba

22.04.2016 | aktual.: 22.04.2016 13:41

Zarówno procesory napędzające Smasunga Galaxy S7 - Exynos 8890, jak i procesory Qualcomma - Snapdragon 820, są wykonane w tym samym, 14-nanometrowym procesie technologicznym opracowanym przez Samsunga.

Mamy więc dosyć zabawną sytuację. Galaxy S7 jest dostępny w dwóch wersjach - ze swoim autorskim Exynosem i z jednostką swojego największego konkurenta - Snapdragonem 820. W tym drugim przypadku, Samsung płaci Qualcommowi za gotowe procesory, których użyje w swoich smartfonach. Qualcomm natomiast płaci Samsungowi za używanie jego procesu technologicznego oraz fabryk. Samsung płaci więc Qualcommowi, który aby zrealizować zlecenie, musi płacić Samsungowi…

Samsung schodzi do 10 nanometrów

Około rok temu Samsung pokazał światu pierwsze układy scalone wykonane w 10 nanometrowym procesie FinFET. Mają one zmniejszyć fizyczne rozmiary podzespołu i być wydajniejsze energetycznie. Był to jednak tylko pokaz możliwości, gdyż do dzisiaj nie ujrzeliśmy żadnego konsumenckiego procesora wykonanym w tej technologii. Prawdopodobnie ich produkcja rozpocznie się dopiero za kilka miesięcy. Na razie koncern stosuje sprawdzone 14-nanometrowe jednostki.

Architektura FinFET
Architektura FinFET© Samsung

W tym tygodniu Samsung zorganizował zamkniętą konferencję na której zapowiedział między innymi drugą generację 10 nanometrowej technologii. Na wstępie producent pochwalił się, że są liderami branży mobilnych czipów. Zapewnił również, że sukces 14-nanometrowej technologii Samsunga nie był jednorazowym wybrykiem.

Druga generacja 10 nanometrowych układów scalonych będzie cieńsza i będzie oferować o 10% większą wydajność niż pierwsza generacja (ciekawe jaką oferuje pierwsza…).

Odpowiedzialny za procesory Samsunga, Kevin Low, zapewnił, że również w przypadku 10-nanometrowej technologii koreański koncern będzie liderem rynku. Patrick Moorhead zauważył jednak, że dokładnie to samo mówią przedstawiciele TSMC i Intela, którzy też chwalą się rychłym przejściem do niższego procesu technologicznego.

Podczas konferencji, Samsung pochwalił się również lekko ulepszonym 14-nanometrowym procesem, który ma być lepiej zoptymalizowany pod względem kosztów produkcji. Samsung zamierza uruchomić 10-nanometrowy proces technologiczny w drugiej połowie tego roku. Można więc przewidywać, że pierwsze procesory nowej generacji trafią na rynek w 2017 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)