Przygotuj się na smartfony z 6 GB RAM‑u. Samsung rusza z produkcją nowych układów pamięci

Pamięć RAM
Pamięć RAM
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak

09.09.2015 12:35, aktual.: 09.09.2015 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na rynku smartfonów jest wiele dróg, które wybierają producenci, ale nie da się ukryć, że jedną z popularniejszych jest zwiększanie mocy. Przez długi czas oznaczało to podnoszenie wydajności procesorów, ale Samsung właśnie dokonał kolejnego kroku w kwestii pamięci RAM.

Wielu użytkowników śmieje się, że strategia większości producentów procesorów jest prosta: "wincej rdzeniuf!". Nie da się ukryć, że jest w tym trochę prawdy, ponieważ już teraz został zapowiedziany chociażby Acer Predator 6, który będzie mieć 10-rdzeniowy procesor MediaTeka. To na pewno nie koniec i chociaż Qualcomm po chwilowym poddaniu się tej modzie (Snapdragon 810 - 8 rdzeni) wróci do dopracowywania kolejnych rdzeni i Snapdragon 820 ma ich mieć "tylko" 4, to inne firmy zapewne nie zrezygnują z takiego rozwiązania. Dlatego nie zdziwię się jeśli za 2 lata usłyszę rozmowę dwóch maniaków, którzy będą się żalić, że ich smartfony słabo działają, bo mają tylko 12 rdzeni. Samsung oczywiście również bierze udział w tym wyścigu, ale moc to przecież nie tylko procesor.

Koreańczycy ruszyli właśnie z masową produkcją 12 Gb (gigabity) układów pamięci RAM LPDDR4 wykonanych w 22 nm procesie technologicznym, które przeznaczone są dla urządzeń mobilnych. Nowa pamięć jest szybsza o 30% w stosunku do 8 Gb LPDDR4 (20 nm) oraz dwukrotnie wydajniejsza niż DRAM DDR4 przeznaczone do PC, przy jednoczesnym spadku o 20% zapotrzebowania na energię.

Najistotniejsza dla fanów smartfonów będzie z tej informacji będą dwa zdania:

Samsung:

Pamięć 12 Gb LPDDR4 umożliwia utworzenie 3- lub 6-gigabajtowych (GB) pakietów pamięci mobilnych DRAM, odpowiednio z dwoma lub czterema mikroukładami i stanowi jedyne rozwiązanie umożliwiające utworzenie pakietu 6 GB LPDDR4. We flagowych urządzeniach kolejnej generacji 6‑gigabajtowa pamięć mobilna DRAM LPDDR4 umożliwi konsumentom płynną wielozadaniowość i maksymalną wydajność w nowoczesnych systemach operacyjnych.

Samsung nie mówi wprost, o jakie urządzenia chodzi - być może na pierwszy ogień pójdzie np. jakiś tablet z Windowsem. Możemy być jednak pewni, że na pierwsze smartfony z 6 GB RAM-u nie trzeba będzie długo czekać, skoro tego typu kości pamięci są już masowo produkowane. Dla mnie jest to na razie abstrakcyjna wartość, podobnie zresztą jak 10 rdzeni w telefonie. Przez ostatnie kilka lat pracowałem na komputerze PC oraz hybrydzie, każde z tych urządzeń miało 2 GB RAM-u. Dopiero miesiąc temu przeniosłem się na coś mocniejszego. To jest dla mnie świetny przykład tego, jak szybko rozwijają się technologie mobilne i tylko kwestią czasu jest to, kiedy smartfony osiągną wydajność przeciętnych notebooków i będzie można na nich robić to wszystko co na komputerze (chociażby dzięki Continuum).

Aktualnie najmocniejsze smartfony mają 4 GB pamięci RAM, ale wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku się to zmieni.

Źródło: Samsung

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)