Przygotuj się na smartfony z 6 GB RAM-u. Samsung rusza z produkcją nowych układów pamięci

Przygotuj się na smartfony z 6 GB RAM-u. Samsung rusza z produkcją nowych układów pamięci
09.09.2015 12:35
Pamięć RAM
Pamięć RAM
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
Konrad Błaszak

Na rynku smartfonów jest wiele dróg, które wybierają producenci, ale nie da się ukryć, że jedną z popularniejszych jest zwiększanie mocy. Przez długi czas oznaczało to podnoszenie wydajności procesorów, ale Samsung właśnie dokonał kolejnego kroku w kwestii pamięci RAM.

Wielu użytkowników śmieje się, że strategia większości producentów procesorów jest prosta: "wincej rdzeniuf!". Nie da się ukryć, że jest w tym trochę prawdy, ponieważ już teraz został zapowiedziany chociażby Acer Predator 6, który będzie mieć 10-rdzeniowy procesor MediaTeka. To na pewno nie koniec i chociaż Qualcomm po chwilowym poddaniu się tej modzie (Snapdragon 810 - 8 rdzeni) wróci do dopracowywania kolejnych rdzeni i Snapdragon 820 ma ich mieć "tylko" 4, to inne firmy zapewne nie zrezygnują z takiego rozwiązania. Dlatego nie zdziwię się jeśli za 2 lata usłyszę rozmowę dwóch maniaków, którzy będą się żalić, że ich smartfony słabo działają, bo mają tylko 12 rdzeni. Samsung oczywiście również bierze udział w tym wyścigu, ale moc to przecież nie tylko procesor.

Koreańczycy ruszyli właśnie z masową produkcją 12 Gb (gigabity) układów pamięci RAM LPDDR4 wykonanych w 22 nm procesie technologicznym, które przeznaczone są dla urządzeń mobilnych. Nowa pamięć jest szybsza o 30% w stosunku do 8 Gb LPDDR4 (20 nm) oraz dwukrotnie wydajniejsza niż DRAM DDR4 przeznaczone do PC, przy jednoczesnym spadku o 20% zapotrzebowania na energię.

Najistotniejsza dla fanów smartfonów będzie z tej informacji będą dwa zdania:

Samsung:

Pamięć 12 Gb LPDDR4 umożliwia utworzenie 3- lub 6-gigabajtowych (GB) pakietów pamięci mobilnych DRAM, odpowiednio z dwoma lub czterema mikroukładami i stanowi jedyne rozwiązanie umożliwiające utworzenie pakietu 6 GB LPDDR4. We flagowych urządzeniach kolejnej generacji 6‑gigabajtowa pamięć mobilna DRAM LPDDR4 umożliwi konsumentom płynną wielozadaniowość i maksymalną wydajność w nowoczesnych systemach operacyjnych.

Samsung nie mówi wprost, o jakie urządzenia chodzi - być może na pierwszy ogień pójdzie np. jakiś tablet z Windowsem. Możemy być jednak pewni, że na pierwsze smartfony z 6 GB RAM-u nie trzeba będzie długo czekać, skoro tego typu kości pamięci są już masowo produkowane. Dla mnie jest to na razie abstrakcyjna wartość, podobnie zresztą jak 10 rdzeni w telefonie. Przez ostatnie kilka lat pracowałem na komputerze PC oraz hybrydzie, każde z tych urządzeń miało 2 GB RAM-u. Dopiero miesiąc temu przeniosłem się na coś mocniejszego. To jest dla mnie świetny przykład tego, jak szybko rozwijają się technologie mobilne i tylko kwestią czasu jest to, kiedy smartfony osiągną wydajność przeciętnych notebooków i będzie można na nich robić to wszystko co na komputerze (chociażby dzięki Continuum).

Aktualnie najmocniejsze smartfony mają 4 GB pamięci RAM, ale wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku się to zmieni.

Źródło: Samsung

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)