Samsung ma już pomysł na wykorzystanie podwójnego aparatu

Samsung ma już pomysł na wykorzystanie podwójnego aparatu

Samsung może przygotować podwójny aparat podobny do tego z LG G5
Samsung może przygotować podwójny aparat podobny do tego z LG G5
Źródło zdjęć: © Miron Nurski
Mateusz Żołyniak
03.01.2017 17:09, aktualizacja: 03.01.2017 20:32

Samsung w marcu 2016 roku w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych złożył wniosek, który dotyczy jego wizji podwójnych aparatów w smartfonach. Czego dokładnie dotyczy patent? Jakie rozwiązanie chce przygotować południowokoreański gigant?

Samsung połączy rozwiązania LG i Apple'a?

Wniosek patentowy o nazwie "Digital Photographing Apparatus and Method of Operating the Same" rzuca trochę światło na to, jaki pomysł na podwóje aparaty w smartfonach ma Samsung. W przedstawionym rozwiązaniu można znaleźć elementy, które w swoich smartfonach wykorzystały firmy Apple i LG.

Patent na podwójny aparat Samsung z obiektywami o różnym kącie widzenia
Patent na podwójny aparat Samsung z obiektywami o różnym kącie widzenia© uspto

Podwójny aparat Samsunga ma być bowiem wyposażony w:

  • szerokokątny obiektyw, który będzie w stanie uchwycić duży kadr;
  • teleobiektyw o mniejszym kącie widzenia.

Rozwiązanie na pierwszy rzut oka przypomina bardzo chwalony aparat z LG G5. Różnicą jest to, że drugi obiektyw może być znacznie węższy - dostępna będzie opcja optycznego przybliżenia na wzór dodatkowego aparatu z iPhone'a 7 Plus.

Czym Samsung chce wyróżnić swój podwójny aparat?

Kluczowe w przypadku Samsunga ma być jednak oprogramowanie. Smartfon z tym podwójnym aparatem ma bowiem określać, jaki obiektyw będzie lepszy do danego ujęcia i przełączać się między nimi. Na jakiej zasadzie ma działać to rozwiązanie?

Podwójny aparat Samsunga z automatyczną zmianą wykorzystywanego obiektywu
Podwójny aparat Samsunga z automatyczną zmianą wykorzystywanego obiektywu© uspto

Oprogramowanie ma analizować szybkość obiektu poruszającego się w kadrze. Jeżeli jego prędkością będzie wyższa niż zdefiniowana wartość, to wykorzystany zostanie obiektyw szerokokątny. Przy statycznych lub wolniej poruszających się obiektach używany będzie "teleobiektyw".

Podwójny aparat Samsunga z opcją łączenia zdjęć wykonywanych dwoma różnymi obiektywami
Podwójny aparat Samsunga z opcją łączenia zdjęć wykonywanych dwoma różnymi obiektywami© uspto

Rozwiązanie Samsunga ma mieć jeszcze dwie ciekawe opcje. Są to:

  • łączenie zdjęć robionych oboma obiektywami - główne będzie duże, a dodatkowe zostanie w nie wkomponowane;
  • zmiana obiektywów podczas rejestracji wideo - umożliwi to tworzenie nagrań z automatycznymi przybliżeniami na wolniej poruszające się obiekty.

Sporo niewiadomych, ale sam pomysł jest całkiem niezły

Na rynku dostępnych jest wiele smartfonów z podwójnymi aparatami, ale większość wykorzystuje drugi moduł jedynie do zbierania informacji o głębi i/lub szczegółach (monochromatyczne matryce w modelach Huaweia czy technologii Clear Sight). Wyjątkiem jest LG G5 oraz - po części - iPhone 7 Plus.

W przyszłości dołączyć do nich może jedno z topowych urządzeń Samsunga. Powyższe rozwiązanie nie wyglada może na szczególnie innowacyjne, ale ma kilka ważny zalet. Najważniejszą wydaje się szybkie automatyczne przechodzenie między poszczególnymi obiektywami, co może być wykorzystywane do robienia zdjęć podczas aktywności fizycznej (np. osób uprawiających sporty wyczynowe).

Szkoda jedynie, że powyższy patent nie zdradza za wiele na temat pary wykorzystywanych matryc czy mechanizmu ostrzenia. Ciężko też określić, czy Koreańczycy mają w ogóle zamiar skorzystać z tej technologii. Tym bardziej, że część ekspertów przewiduje brak podwójnego aparatu w Galaxy S8...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)