Samsung pokazał aparat 200 Mpix w akcji. Wydrukował zdjęcie i... zasłonił nim budynek

Samsung pokazał aparat 200 Mpix w akcji. Wydrukował zdjęcie i... zasłonił nim budynek

Samsung pokazał aparat 200 Mpix w akcji. Wydrukował zdjęcie i... zasłonił nim budynek
Miron Nurski
26.05.2022 12:28, aktualizacja: 26.05.2022 14:28

Samsung przekonuje, że zdjęć ze smartfonów o tak wysokiej szczegółowości jeszcze nie było.

200-megapikselowy aparat ISOCELL HP1 został zapowiedziany we wrześniu 2021 roku i wkrótce ma trafić do pierwszych smartfonów. Gdy tak się stanie, dotychczasowy rekord rozdzielczości (108 Mpix ) zostanie pobity niemal dwukrotnie.

Jeszcze przed rynkowym debiutem matrycy, Samsung postanowił pokazać jej możliwości w akcji.

Samsung wydrukował zdjęcie 200 Mpix. Jest 1,5 razy większe niż boisko do koszykówki

Inżynierowie Samsunga skonstruowali specjalną płytę testową z sensorem ISOCELL HP1. Została ona skonstruowana w taki sposób, by umożliwić podłączenie dodatkowych obiektywów, ale firma zdecydowała się ponoć tego nie zrobić, by pokazać możliwości gołego aparatu.

Obraz

Ręcznie skonfigurowaną płytę testową użyto do zrobienia zdjęć kota, które następnie przerobiono na billboard o wielkości 28 na 22 metry. Oczywiście wydrukowanie tak dużej fotografii za jednym zamachem nie jest możliwe, więc podzielono je na 12 części, które następnie zszyto.

ISOCELL Image Sensor: More pixels. More detail. | Samsung

Z moich wyliczeń wynika, że wydrukowany 200-megapikselowy obraz ma zagęszczenie blisko 15 punktów na cal. Taka ostrość jest wystarczająca, by oglądać billboard z ok. 12 metrów i nie widzieć żadnych pojedynczych punktów. Z bliska piksele byłyby jednak jak najbardziej widoczne.

Aby zdjęcie 200 Mpix zachowało nieskazitelną ostrość z dowolnej odległości (300 ppi), musiałoby być 20 razy mniejsze. Nawet wówczas miałoby jednak imponujące wymiary ok. 6,2 na 4,9 metra, które znacznie przebijają możliwości domowych drukarek. Obrazem o takiej wielkości dałoby się pokryć ścianę w sporej sypialni.

Oczywiście to wszystko przy założeniu, że mały obiektyw smartfonu będzie w stanie przepuścić światło do wszystkich punktów na matrycy. Niestety Samsung nie udostępnił pliku ze zdjęciem o pełnej rozdzielczości, więc na razie ciężko to ocenić.

Aparat 200 Mpix może trafić do Samsunga Galaxy S23 Ultra, ale nie będzie on pierwszy

Motorola oficjalnie zapowiedziała, że pokaże smartfon z aparatem 200 Mpix już w lipcu. Według wcześniejszych przecieków, tajemniczy telefon ukrywa się pod oznaczeniem Frontier.

Obraz

Niedawno koreańskie źródła donosiły ponadto, że Samsung rozważa użycie nowego sensora w przyszłorocznym Galaxy S23 Ultra. Ostateczna decyzja ponoć jeszcze jednak nie zapadła.

Zobacz także:

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)