Samsung przegrał w sądzie z Apple'em, ale może sobie na to pozwolić

Samsung przegrał w sądzie z Apple'em, ale może sobie na to pozwolić
Źródło zdjęć: © droidlife.com
Kamil Zawiślak

24.11.2013 20:43, aktual.: 25.11.2013 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdecydowanie jako jedyny producent, reszta musi sobie radzić inaczej. Sąd w Stanach Zjednoczonych uznał, że Koreańczycy wykorzystali opatentowane pomysły firmy z Cupertino w trzynastu produktach. To przełożyło się na niemal miliard dolarów kary. Apple żądał jednak wyższej kwoty.

W tym tekście opisano, jak pierwszy wyrok sądu skończył się nakazem wypłacenia 1,05 mld dol. Sędzia Lucy Koh zmieniła tę wartość na 640 mln, stwierdzając, że Samsung naruszył patenty Apple'a w 13 z 26 jego produktów. Apple dalej chce walczyć o swoje i kolejna rozprawa już jest.

W specjalnym oświadczeniu, które cytuje strona internetowa BBC, Apple podał [za: Money.pl]:

Dla nas ta sprawa była czymś więcej niż walką o patenty i pieniądze. Chodzi w niej o innowacje i ciężką pracę, którą wkładamy w opracowywanie produktów kochanych przez ludzi. Choć nie można wycenić tego zaangażowania, to jesteśmy wdzięczni sądowi za wskazanie Samsungowi, że kopiowanie ma swoją cenę.

Wyobraźmy sobie sytuację, że na miejscu Samsunga jest np. HTC, którego kondycja finansowa od dawna nie jest najlepsza. Apple składa pozew, a sędzia decyduje, że Tajwańczycy muszą zapłacić niebagatelną kwotę miliarda zielonych. Nie twierdzę, że od razu by ich to zrujnowało, ale na pewno poważnie nadszarpnęłoby ich budżet. W związku z tym HTC musi ostrożnie tworzyć swoje smartfony, by nie narażać się na niepotrzebne wydatki.

Samsung natomiast może być bezwzględny, nie musi przejmować się tym, że jakiś inny producent go pozwie, bo i tak sprzeda kolejne miliony urządzeń. Dlaczego? Głównie dlatego, że ma zaplecze finansowe i wszedł na rynek ze swoimi urządzeniami w dobrym momencie, kiedy inni przysypiali.

Poza tym Samsung zarabia na swoich urządzeniach więcej niż inni producenci, ponieważ wytwarza część podzespołów samodzielnie. Tak efektywnie jak Apple. Potęga Samsunga, mimo że po raz kolejny musi zapłacić firmie Apple, wciąż będzie rosła. Na nic zdadzą się świetne smartfony pokroju HTC One czy Sony Xperia Z1, bo konsumenci potrzebują tanich urządzeń. Często kwestia jakości schodzi na dalszy plan.

Źródło: Money.pl

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)