Samsung rozpoczyna produkcję superszybkich pamięci eUFS 3.1

Samsung rozpoczyna produkcję superszybkich pamięci eUFS 3.1
Źródło zdjęć: © Samsung
Patryk Korzeniecki

17.03.2020 17:04, aktual.: 17.03.2020 18:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kości eUFS 3.1 niedługo na dobre zadomowią się w urządzeniach z wysokiej półki. Samsung oficjalnie zaczął wytwarzać pamięci w nowym standardzie.

Pisałem już o tym, jak Samsung znacząco zmniejszył rozmiar filmów nagranych w 8K dzięki zastosowaniu odpowiedniego kodeka. Firma widzi spory potencjał w wideo (bardzo) wysokiej rozdzielczości.

eUFS 3.1 pozwoli na płynne nagrywanie w 8K

Samsung rozpoczął właśnie produkcję kości pamięci 512 GB w standardzie eUFS 3.1. Są stworzone z myślą o flagowych smartfonach - pozwalają na odczyt danych z zawrotną prędkością 2100 MB/s. eUFS 3.0 osiągał jednak takie same prędkości. Gdzie nastąpił więc progres?

Znacznemu przyspieszeniu uległa prędkość odczytu. Podskoczyła z 410 MB/s do 1200 MB/s - wzrost jest więc praktycznie 3-krotny. Samsung zapewnia, że dzięki temu pamięć jest stworzona do nagrywania w wysokich rozdzielczościach rzędu 8K.

Pamięci w smartfonach przeszły bardzo długą drogę. Obecnie mają na papierze lepsze osiągi niż wiele komputerowych dysków SSD.
Pamięci w smartfonach przeszły bardzo długą drogę. Obecnie mają na papierze lepsze osiągi niż wiele komputerowych dysków SSD.© Samsung

Pomóc ma tu też ogromny rozmiar - wszak takie materiały zajmują mimo wszystko sporo miejsca. Firma jednak zapewnia, że z czasem powstaną też mniejsze kości 256 GB i 128 GB.

Samsung zauważa, że tak duża ilość punktów generuje olbrzymią ilość informacji. Musi ona zostać sczytana z matrycy, przetworzona przez procesor i zapisana w pamięci telefonu. Pamięci eUFS 3.1 mają temu podołać. Zwłaszcza, że są dwa razy szybsze od dysków SSD SATA, które na dobre zadomowiły się w laptopach i komputerach stacjonarnych. Firma widzi też spory potencjał w szybkim przesyłaniu danych między urządzeniami.

Obraz
© Samsung

8K w mojej opinii nie jest najlepszą rozdzielczością do mobilnego kręcenia filmów. Wygląda jednak na to, że w pewien sposób popchnęła rozwój pamięci do przodu - nie spodziewałem się, że tak szybko doczekamy w smartfonach zapisu danych z prędkościami ponad 1 GB/s.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także