Jeśli podczas spotkania ze znajomym nie będziesz korzystał z telefonu, Samsung postawi Ci kawę. Tak działa aplikacja SAMi

Jeśli podczas spotkania ze znajomym nie będziesz korzystał z telefonu, Samsung postawi Ci kawę. Tak działa aplikacja SAMi

Spotkanie ze znajomymi
Spotkanie ze znajomymi
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski
04.11.2015 15:02, aktualizacja: 04.11.2015 16:02

Dzwonisz do znajomego => umawiacie się w kawiarni => podczas spotkania uwagę poświęcasz mu, a nie smartfonowi => w nagrodę dostajesz kawę lub ciastko. Taki układ proponuje Samsung i współpracujące z nim kawiarnie.

Z przeprowadzonego na zlecenie polskiego oddziału Samsunga badania wynika, że ponad 1/3 Polaków przyznaje się do zbyt częstego sięgania po telefon podczas spotkań ze znajomymi. Coś takiego rozprasza, w efekcie czego mniej skupiamy się na tym, co mówi rozmówca. W oduczeniu się złych nawyków pomóc ma akcja SAMi, której zasady są proste:

  1. Ty i Twój znajomy pobierasz aplikację SAMi (Android);
  1. udajecie się do jednej z biorących udział w akcji kawiarni;
  1. odpalacie apkę;
  1. SAMi sprawdza, czy telefony są używane;
  1. po 15 minutach nieużywania telefonu możesz otrzymać nagrodę I stopnia;
  1. po 30 minutach nieużywania telefonu możesz otrzymać nagrodę II stopnia;
  1. otrzymujesz nagrodę;
  1. nie było punktu nr 5.

Nagrody uzależnione są od lokalu, ale zazwyczaj chodzi o kawę, deser lub jakiś posiłek. Poniżej lista knajp biorących udział w akcji.

Obraz

Czy faktycznie taka inicjatywa może zmienić świat na lepsze? Cytowany przez Samsunga socjolog twierdzi, że tak.

Miłosz Brzeziński:

Takie aplikacje jak SAMi mogą pomóc w nabraniu odpowiedniego nawyku – sprawdzania telefonu, kiedy jest na to pora i odkładania go, kiedy jest pora na co innego. Aplikacja wykorzystuje jedną z najsilniejszych technik zmiany zachowania: społeczną deklarację. Innymi słowy: osoby nie muszą się pilnować same, ponieważ mają znajomych i samą aplikację, która ich w tym wspiera.

Pamiętajmy jednak, że świat nie jest zerojedynkowy, a sięgnięcie po smartfona wśród znajomych nie zawsze jest złe samo w sobie. Gdy ktoś podczas spotkania w cztery oczy wyciąga telefon i zaczyna grać w Angry Birds, to faktycznie jest to niezbyt miła sytuacja, więc jeśli jedna apka i kilka ciastek mogą go tego oduczyć - super. Jeśli jednak ktoś wyciąga telefon, żeby pokazać kumplowi jakieś zdjęcie albo zacytować artykuł, to osobiście nie widzę w tym absolutnie nic złego.

Aplikację SAMi znajdziecie w sklepach Galaxy Apps oraz Google Play. Akcja potrwa do 31 stycznia włącznie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)