Samsung sprzedaje fabrykę ekranów LCD i inwestuje w OLED-y? I bardzo dobrze!
Jednym ze znaków rozpoznawczych Samsunga są ekrany wykonane w technologii OLED, ale Koreańczycy produkują również panele LCD. Przynajmniej na razie, bo właśnie zrobili duży krok w kierunku całkowitego postawienia na AMOLED-y.
Pod niemal każdym wpisem dotyczącym wyświetlaczy pojawiają dziesiątki komentarzy starających się udowodnić, że Samsung robi najlepsze panele lub wręcz przeciwnie, że jego produkty są po prostu dobre, ale mają też szereg wad. Zawsze w takich chwilach warto rzucić okiem na zdanie specjalistów, a ci z DisplayMate uznali, że Note 5 ma najlepszy ekran na świecie. Od jakiegoś czasu ta technologia gości już nie tylko w najdroższych urządzeniach, ponieważ Galaxy J5 z Super AMOLED-em ma moim zdaniem jeden z najlepszych ekranów w średniej półce.
Samsung pod tym względem jest moim zdaniem bezkonkurencyjny, ale AMOLED-y goszczą w coraz większej liczbie urządzeń innych producentów. Wystarczy przypomnieć OnePlusa X, HTC One A9 czy też flagowe produkty Meizu, jak chociażby model Pro 5. Co więcej, według przecieków iPhone'y wkrótce też mają dostać ekrany OLED oczywiście produkcji Koreańczyków. To nie jest jeszcze pewne, ale wskazują o tym chociażby nowe ruchy Samsunga oraz przecieki temu towarzyszące przytoczone przez BusinessKorea.
Według tych informacji, koreańska firma zatrzymała produkcję w fabryce L5, która zajmowała się tworzeniem paneli LCD piątej generacji. Co więcej, szuka ponoć kupca na wyposażenie potrzebne do produkcji takich ekranów. Zyski z tego nie mają być zbyt duże, ponieważ wyniosą dziesiątki milionów wonów (10 mln won = ok. 340 tysięcy złotych). To nie pieniądze mają być najważniejsze, ponieważ na miejscu tej linii produkcyjnej może powstać nowa, skupiająca się tylko na OLED-ach, które - według przecieków - trafią do Apple'a. Jest to zmiana, która postępuje, ponieważ w zeszłym roku Samsung sprzedał już jedną fabrykę zajmującą się LCD czwartej generacji.
Taki ruch jest podyktowany nie tylko tym, że OLED jest po prostu bardziej przyszłościową technologią, ale konkurencja na rynku paneli LCD - przez zwiększenie zainteresowania chińskich firm ich produkcją - znacząco wzrosła. Jest on też odpowiedzią na potrzeby innych producentów, mówi się, że nie tylko Apple, ale również Huawei zamierza kupować takie ekrany od Samsunga (Nexus 6P ma już zresztą taki wyświetlacz). Chyba nie trzeba przypominać, że te 3 firmy są aktualnie największe w tej branży.
Istotnym konkurentem może być druga z koreańskich firm. LG także zamierza zainwestować więcej w tę technologię, a dokładniej w zagięte wyświetlacze P-OLED. Jeden z nich można znaleźć w modelu G Flex 2. Poza tym gigant rynku jakim jest Xiaomi również rozważa zastosowanie AMOLED-ów w swoich smartfonów i partnerem ma być właśnie ten producent. Bez wątpienia rywalizacja na tym rynku będzie z każdym miesiącem coraz ciekawsza.
Dla mnie najważniejsze jest to, że w końcu takie wyświetlacze mogą częściej trafiać do smartfonów ze średniej i niskiej półki, jak chociażby w przypadku Galaxy J2. Nigdy nie byłem zbyt wybredny jeśli chodzi o technologię wykonania ekranu, ale od jakiegoś czasu to właśnie OLED-y najbardziej trafiają w mój gust i przy zmianie telefonu będę chciał kupić coś z takim rozwiązaniem.
Źródło: businesskorea.co.kr via androidauthority.com