Samsung stawia na GPU PowerVR SGX MP! Czy ARM Mali pójdą w odstawkę?

PowerVR
PowerVR
Mateusz Żołyniak

11.11.2011 14:00, aktual.: 11.11.2011 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma ARM zaprezentowała wczoraj nowe, znacznie wydajniejsze układy graficzne z serii Mali, które mają być aż 10-krotnie szybsze od GPU z Galaxy S II. Okazuje się jednak, że Samsung może nie być nimi zainteresowany, a w nowych smartfonach pojawią się układy PowerVR SGX MP.

Firma ARM zaprezentowała wczoraj nowe, znacznie wydajniejsze układy graficzne z serii Mali, które mają być aż 10-krotnie szybsze od GPU z Galaxy S II. Okazuje się jednak, że Samsung może nie być nimi zainteresowany, a w nowych smartfonach pojawią się układy PowerVR SGX MP.

Dzisiaj świat obiegła informacja o licencjonowaniu przez Samsunga układów firmy Imagination Technologies - PowerVR SGX MP. Obecnie występują one choćby w Sony PlayStation Vita oraz chipsecie Apple A5, który wykorzystywany jest w iPhonie 4S i iPadzie 2. W skład serii XT5, której głównie dotyczy umowa, wchodzą obecnie dwa rodzaje układów, które różnią się liczbą rdzeni. MP4+ to czterordzeniowe GPU dostępne w PS Vita, a wersja MP2 (Dual Core) znajduje się we wspomnianym Apple A5.

Pojedynczy chip graficzny w serii XT5, który obecnie stosuje się w urządzeniach mobilnych, to SGX543, który charakteryzuje się wydajnością na poziomie 35 milionów poligonów na sekundę i 1000 Mpix na sekundę. Obsługują one OpenGL ES 2.1 i DirectX 9.0. Dostępne są już również nowsze chipy SGX543, które zapewniają tą samą wydajność, ale obsługują API DirectX 9.3. Oba układy występują w konfiguracjach 4 na 2 i mogą łączone być do 16 rdzeni. Pod koniec roku mają pojawić się nowe chipy SGX545, których wydajność nie jest jeszcze znana. Poniżej wideo prezentujące możliwości chipów PowerVR SGX543 MP2 w porównaniu z SGX540 z Galaxy S/Nexusa S:

Układy te mają trafić do nowych smartfonów Samsunga i będą częścią kolejnej generacji Exynosów. Jeśli wziąć pod uwagę wydajność dostępnych na rynku urządzeń, może być to bardzo dobry ruch, bo na razie jest to najmocniejszy układ graficzny, czego dowodzą wszystkie benchmarki. Czy jest to powód, aby rezygnować z nowych ARM Mali?

Wydaje mi się, że Samsung nie ma zamiaru porzucać ARM Mali na dłuższą metę. W szczególności gdy nowe GPU (z T606 i T658 na czele) charakteryzują się dużo wyższą wydajnością niż obecnie dostępne układy z serii SGX XT5. Niestety, data ich wypuszczenia do masowej produkcji nie jest znana, a obecne ARM Mali 400 to stanowczo za mało, aby Exynosy były konkurencyjne na tle Tegry 3 czy Snapdragonów S4 Class. Kluczem do poznania decyzji o zastosowania grafiki PowerVR może być obsługa DirectX, jak podał serwis MobileTechWorld.

Jak zapewne już wiecie, Samsung mocno angażuje się w tablety z Windowsem 8. Co więcej, ma on zamiar przygotować własne układy (najprawdopodobniej z serii Exynos 42xx/43xx) na potrzeby nowego systemu, a nie tylko korzystać z rozwiązań Qualcomma (Snapdragon S4 Class), Nvidii (Tegra 3) czy ST-Ericssona (NovaThor). Niestety, dla południowokoreańskiego producenta dostępne w tym momencie ARM Mali nie obsługują DirectX 9.3, który wymagany jest przez system Windows 8. Jego obsługę zapewnia PowerVR SGX544, który powinien stać się częścią najnowszych Exynosów. Grafiki te są już na rynku i Samsung już teraz może tworzyć układy pod nowe okienka Microsoftu.

Ruch ten dowodzi również, że firma chce mieć duży wybór podzespołów, które zastosuje we własnych układach SoC, i przeczy pogłoskom, jakoby Samsung miał zaprzestać inwestycji we własne chipsety. Może się okazać, że wykorzystanie GPU Imagination Technologies lub ARM Mali w układach będzie zależało od zastosowania konkretnego urządzenia i użytego w nim systemu operacyjnego.

Źródło: imgtecmobiletechworld • własne

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)