Samsung stworzył smartfon z kwantowym czipem. Twoje dane zabezpieczy światło

Samsung stworzył smartfon z kwantowym czipem. Twoje dane zabezpieczy światło

Samsung stworzył smartfon z kwantowym czipem. Twoje dane zabezpieczy światło
Źródło zdjęć: © sktelecom.com
Patryk Korzeniecki
18.05.2020 11:53, aktualizacja: 18.05.2020 13:53

Samsung Galaxy A Quantum jest pierwszym telefonem, w którym zastosowano układ kwantowy. Zastosowana technologia ma sprawić, by zaszyfrowane dane były nie do złamania. Jest ponoć jednym z najlepiej zabezpieczonych smartfonów na świecie.

Samsung Galaxy A Quantum 5G to smartfon powstały we współpracy z koreańskim operatorem SK Telecom. Od zwykłego telefonu różni się tym, że wyposażono go w układ kwantowy.

To pierwsze takie urządzenie na rynku mobilnym, jednak sam pomysł nie jest nowy. Kwantowym kodowaniem w smartfonach zainteresowana była Nokia, jednak została wyprzedzona przez Samsunga.

Samsung Galaxy A Quantum ma kwantowy czip szyfrujący

Kwantowy smartfon Samsunga wyposażony został w czip SKT IDQ S2Q000 zaprojektowany przez szwajcarską firmę ID Quantique. To najmniejszy na świecie (2,5 x 2,5 mm) kwantowy generator liczb losowych.

Tak prezentuje się kwantowy czip SKT IDQ S2Q000
Tak prezentuje się kwantowy czip SKT IDQ S2Q000© sktelecom.com

Zasada działania jest wbrew pozorom bardzo prosta. W układzie znajduje się źródło światła LED, które emituje fotony. Są one następnie zliczane przez sensor CMOS. Dzięki wykorzystaniu kwantowych właściwości światła ma to pozwolić na tworzenie w pełni nieprzewidywalnych ciągów znaków, w przeciwieństwie do tradycyjnych generatorów liczb pseudolosowych.

Samsung Galaxy A Quantum 5G używa wygenerowanych sekwencji do zwiększenia bezpieczeństwa określonych usług i np. płatności zbliżeniowych. Odcisk palca i inne dane personalne są szyfrowane i zabezpieczane losowymi ciągami znaków funkcjonującymi jako klucze szyfrujące. Sprawia to, że dane mają być niezwykle bezpieczne - producent układu przekonuje, że klucze są w pełni losowe i nie do złamania.

Samsung Galaxy A Quantum dzieli specyfikację z innym smartfonem Samsunga

Samsung Galaxy A71 5G
Samsung Galaxy A71 5G© Samsung

Galaxy A Quantum 5G to tak naprawdę klon modelu Galaxy A71 5G z doinstalowanym czipem kwantowym. Mamy więc do czynienia z takim samym ekranem AMOLED 6,7 cala, procesorem Exynos 980 i potrójnym aparatem z główną matrycą 64 MP.

Samsung Galaxy A Quantum 5G obsługuje oczywiście sieć nowej generacji i zasilany jest też ogniwem 4500 mAh z szybkim ładowaniem 25 W. Producent udostępnił jedną konfigurację telefonu - 8/128 GB.

Kwantowy samsung ma całkiem przyziemną cenę

Obraz
© sktelecom.com

Samsung Galaxy A Quantum 5G będzie dostępny w Korei w cenie 649 000 wonów (ok. 2225,18 zł). Regularna sprzedaż ruszy 22 maja, jednak w dniach 15-21 maja będzie można go kupić w przedsprzedaży. Nie ma informacji na temat szerszej dostępności telefonu na świecie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)