Samsung Wave II S8530 a Wave S8500 - porównanie [wideo]

Samsung Wave II S8530 a Wave S8500 - porównanie [wideo]

Samsung Wave i Wave II
Samsung Wave i Wave II
Mateusz Żołyniak
06.04.2011 19:16, aktualizacja: 06.04.2011 21:16

Wspominałem już, że w moje ręce trafił Wave II S8530. Czas na jego porównanie z pierwszym Wave'em, o które prosiło mnie wielu czytelników.

Jak zapewne się domyślacie, oba modele są bardzo podobne do siebie tak pod względem hardware'u, jak i oprogramowania czy funkcji multimedialnych. Jakie są różnice?

Wygląd

Co tu dużo pisać. Oba Wave'y wyglądają niemal identycznie. Różnią je: wielkość wynikająca z obecności 3,7-calowego ekranu w Samsungu S8530 oraz krawędzie przedniego panelu, które w S8500 są uniesione względem powierzchni ekranu. Porównanie wielkości przedstawia poniższy filmik:

Super AMOLED vs Super Clear LCD

Wave vs Wave II - ekran
Wave vs Wave II - ekran
Wave vs Wave II - ekran
Wave vs Wave II - ekran
Wave vs Wave II - ekran
Wave vs Wave II - ekran
Wave vs Wave II - ekran
Wave vs Wave II - ekran
Wave vs Wave II - ekran
Wave vs Wave II - ekran
Wave vs Wave II - ekran
Wave vs Wave II - ekran

Ekran Super AMOLED zapewnia lepszy kontrast i nieco wyższe nasycenie kolorów niż Super Clear LCD. Kolory na Super AMOLED-ie mogą jednak wydawać się nienaturalne, jakby przesycone (chociaż w rzeczywistości oferuje on najlepsze odwzorowanie kolorów). Jest on także nieco jaśniejszy, ale nie są to duże różnice. Wyraźnie widać jednak wyższe nasycenie czerni.

Kąty w obu przypadkach są ponadprzeciętne, a w Super AMOLED-ach sięgają 180 stopni. Zaletą Super Clear LCD jest za to lepsza widoczność w świetle słonecznym oraz "pełna" rozdzielczość WVGA. W Wave S8500 wykorzystano matrycę PenTile, która powoduje, że rzeczywista rozdzielczość jest mniejsza niż deklarowane 480 x 800 - około 360 x 640. Wynika to z obecności dwóch typów pikseli, które złożone są z dużego, niebieskiego lub czerwonego subpiksela oraz małego zielonego subpiksela. W Super Clear LCD wykorzystano standardową matrycę LCD. Jest to widoczne np. podczas czytania czarnego tekstu na białym tle - na Wave II tekst jest ostrzejszy. Różnicę tę można zobaczyć dopiero po dokładnym wpatrzeniu się w oba ekrany.

Oba typy ekranów mają swoje zalety. Osobiście wybrałbym Super AMOLED-a, który świetnie odwzorowuje kolory i ma nasyconą czerń.

Bada OS 1.2

Wraz z Wave II na rynku zadebiutował system bada w wersji 1.2. Obecnie korzysta z niego także większość użytkowników modelu S8500. Co wniosła ta odsłona bada OS? Zmian jest kilka, a najważniejsze to:

  • dodanie technologii szybkiego pisania** T9 Trace**, która działa jak klawiatura Swype;
  • możliwość normalnego korzystania z telefonu podczas połączenia z komputerem (Samsung Kies i pamięć masowa);
  • nowy ekran odblokowania ekranu.

Ponadto wersja 1.2 wprowadza sporo poprawek, w tym kilka dotyczących działania przeglądarki Dolfin Browser i jeszcze lepszej reakcji na dotyk.

Więcej o bada OS i funkcjach multimedialnych Wave'ów dowiecie się z mojego testu Samsung S8500. Do testów obu modeli wrócę jeszcze przy okazji aktualizacji ich oprogramowania do wersji bada OS 2.0, która ma nastąpić w okolicach czerwca.

Podsumowanie

Samsung Wave II S8530 to bardzo ciekawy smartfon, który spodoba się w szczególności osobom uważającym, że pierwszy Wave miał za mały ekran. Wave II oferuje dobrze zoptymalizowany system bada OS, ponad 5000 aplikacji w sklepie Samsung Apps oraz wszystkie świetne funkcje multimedialne znane modelu S8500. Wkran Super Clear LCD prezentuje się świetnie - to prawdopodobnie najlepszy ekran LCD instalowany w telefonach, który nie ma się czego "wstydzić" nawet przy Super AMOLED-ach. Innym atutem modelu jest niska cena - Wave'a II S8530 można kupić już za mniej niż 1000 zł.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)