Sieci 4.5G umożliwią połączenia UltraHD i 3D, a nawet... holograficzne rozmowy

Zmodyfikowane zdjęcie business, internet and technology concept - close up of businessman hands working with table pc and smartphone
Zmodyfikowane zdjęcie business, internet and technology concept - close up of businessman hands working with table pc and smartphone
Źródło zdjęć: © shutterstock
Mateusz Żołyniak

27.10.2014 12:41, aktual.: 27.10.2014 14:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Huawei przedstawiła właśnie plany rozbudowy sieci 4.5G, która ma być znacznym skokiem jakościowym w porównaniu do dostępnych obecnie standardów. Ma ona umożliwić prowadzenie rozmów w jakości UltraHD, 3D, a być może nawet w formie... hologramów.

Podczas tegorocznego kongresu GSMA Mobile 360 Series, który odbył się w Dubaju, chiński gigant wyjawił szczegóły dotyczące wprowadzania sieci 4.5G. Huawei przewiduje, że wdrożenie nowej technologii możliwe będzie już w 2016 roku. Ma ona zapewnić nie tylko jeszcze szybszą transmisję danych i mniejsze opóźnienia, ale i zagwarantować nową jakość usług telekomunikacyjnych.

Pan Ying Weimin:

4G pozwalała użytkownikom na swobodną komunikację, lepszy zasięg oraz szybki internet w każdym miejscu i o każdej porze. W ciągu kilku następnych lat zostanie wdrożona sieć 4.5G, która oferować będzie o wiele szybszy transfer danych, mniejsze opóźnienia i funkcjonalność, którą nie mogą pochwalić się nawet najlepsze obecne technologie 4G. Nowe rozwiązania będą również korzystne dla operatorów, którzy zyskają możliwość znacznego poszerzenia oferty usług, tym samym dywersyfikując swoje źródła przychodów.

Przy tworzeniu sieci 4.5G firma Huawei wykorzystuje technologie LTE i LTE-Advanced, które zostały opracowane w ramach 3G Partnership Project (3GPP). Standaryzacja 4.5G jest częścią tego projektu i ma zostać ukończona wraz z wprowadzeniem 13. lub 14. wersji 3GPP. Nowe sieci mają cechować się mniejszymi opóźnieniami (nawet na poziomie 10 ms), prędkością pobierania do 6 Gb/s i możliwością obsługi 100 tys. połączeń na obszarze 1 km².

Pan Ying Weimin podczas kongresu GSMA Mobile 360 series w Dubaju
Pan Ying Weimin podczas kongresu GSMA Mobile 360 series w Dubaju© huawei

Według Huaweia jest to "wyzwanie dla architektur sieciowych, które będą musiały obsługiwać nowe interfejsy radiowe, częstotliwości i sieci lokalne". Standard 4.5G wymagać ma: wprowadzenia rozwiązania Semi Orthogonal Multiple Access (SOMA), nowej technologii Carrier Aggregation (CA), jeszcze wyższej przepustowości oraz wykorzystania nielicencjonowanego pasma i otwartej, elastycznej architektury cloud computing.

Z większością tych trudności chiński gigant ma uporać się do 2016 roku, kiedy to możliwe ma być komercyjne wprowadzenie pierwszych sieci 4.5G. Nowy standard ma być ważnym krokiem naprzód w rozwoju koncepcji "Internet of everything" - ma umożliwić stworzenie "architektury sieciowej nastawionej na usługi jeszcze przed wdrożeniem do komercyjnego użytku sieci 5G". Gigabitowe transfery mają ponadto umożliwić rozszerzenie komunikacji o połączenia w jakości UltraHD czy w trójwymiarze. Huawei przewiduje, że w przeszłości nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby prowadzić holograficzne rozmowy. Cóż, pozostaje trzymać więc kciuki za chińską firmę.

Źródło: Huawei

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także