Siri ma konkurencję. Alexa Amazonu debiutuje na iPhone'ach

Siri ma konkurencję. Alexa Amazonu debiutuje na iPhone'ach

Siri ma konkurencję. Alexa Amazonu debiutuje na iPhone'ach
Łukasz Skałba
17.03.2017 14:47, aktualizacja: 17.03.2017 15:47

Asystent głosowy Amazonu będzie dostępny na znacznie większej liczbie urządzeń. Producent zaszył Alexę w oficjalnym kliencie Amazon na iOS. Czy Siri ma się czego obawiać?

Amazon zaprezentował asystenta głosowego Alexa wraz z urządzeniem Amazon Echo. Jest to głośnik z wbudowanymi mikrofonami i zainstalowanym inteligentnym asystentem. Można przy jego pomocy wyszukać w sieci wszelkie potrzebne informacje, puścić wybraną muzykę, zamówić określone produkty w sklepie, a nawet sterować inteligentnym domem. Niestety, ani użytkownicy Androida, ani iOS, nie mogli w żaden sposób korzystać z Alexy. Do czasu.

Alexa debiutuje na iOS

Siri było pierwszym rozpowszechnionym na szeroką skalę asystentem głosowym. Apple nieustannie pracuje nad jego ulepszeniem, ale nie ma łatwo, gdyż na rynku pojawiło się kilka konkurencyjnych rozwiązań, takich jak Google Assistant, Cortana, czy właśnie Alexa. O ile usługa Google'a nie jest dla Apple bezpośrednim zagrożeniem (nie ma wersji na iPhone'y), o tyle Cortana, a teraz również Alexa, mogą trochę użytkowników od Siri przejąć.

Obraz

Amazon właśnie rozpoczął proces aktualizacji swojego oficjalnego klienta swojego sklepu internetowego. W prawym górnym rogu pojawiła się ikonka przedstawiająca mikrofon, która po dotknięciu wybudzi Alexę. Oprócz głosowego wyszukania i zamówienia produktów ze sklepu, możliwe będą wszystkie inne interakcje znane z głośnikowej wersji Alexy.

Obraz

Mimo wszystko, ciężko traktować rozwiązanie Amazonu jako pełnoprawnego konkurenta Siri. Nie siedzi ono bowiem w kodzie systemu aż tak głęboko, jak asystent Apple'a. Jego możliwości są więc znacznie mniejsze. Niemożliwe jest chociażby głosowe uruchomienie wybranej aplikacji, nie mówiąc już o wykonaniu jakiejś akcji z nią związanej.

Brakuje też możliwości głosowego wywołania Alexy. W przypadku Amazon Echo, jest to możliwe poprzez komendę "Alexa". W przypadku urządzeń działających na iOS, najpierw musimy uruchomić aplikację, a później dotknąć ikonkę mikrofonu. To zdecydowanie za dużo kroków do wygodnej obsługi głosowej smartfona. Kiedy i czy w ogóle ujrzymy Alexę na Androidzie? Tego na razie nie wiadomo.

Niestety Alexa działa tylko w języku angielskim i funkcja ta nie jest dostępna dla polskich użytkowników.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)