Siri po polsku? Jeśli nie w tym roku, to już chyba nigdy

Siri po polsku? Jeśli nie w tym roku, to już chyba nigdy

Siri po polsku? Jeśli nie w tym roku, to już chyba nigdy
Miron Nurski
03.05.2017 13:44, aktualizacja: 04.05.2017 14:28

Siri - wirtualny asystent Apple'a - zadebiutował na pokładzie iPhone'a 4s ponad pięć lat temu. Przez tyle czasu nie opanował on języka polskiego, ale istnieje cień szansy na to, że wkrótce się to zmieni.

Inteligentny głośnik z Siri już na WWDC 2017?

Od kilku tygodni po sieci krążą plotki, jakoby Apple pracował nad własnym inteligentnym głośnikiem. Ma to być bezpośredni konkurent takich urządzeń jak Amazon Echo czy Google Home. Pracę głośnika kontrolować ma oczywiście doskonale nam znana Siri.

Google Home - inteligentny głośnik z Assistantem
Google Home - inteligentny głośnik z Assistantem

Mówi się, że głośnik może mieć swoją premierę podczas czerwcowej imprezy WWDC 2017. Jest to o tyle ciekawe, że mówimy o wydarzeniu dla programistów i deweloperów. Podczas corocznych imprez Apple od paru lat nie pokazuje nowości sprzętowych; firma skupia się na oprogramowaniu.

Głośnik z Siri byłby jednak urządzeniem wyjątkowym, bo to tylko opakowanie na oprogramowanie. Istotne jest jednak to, że Siri sama w sobie jest już gotowa, bo można ją znaleźć na iPhone'ach, Apple Watchach czy Macach.

Skoro zatem głośnik ma mieć swoją premierę na imprezie dla deweloperów, może to oznaczać tylko jedno - możliwości Siri zostaną znacznie rozbudowane, a programiści dostaną nowe zabawki.

Kto wie, może nowe możliwości pociągną za sobą nowe języki

O ile w przypadku iPhone'a, Apple Watcha czy komputerów Mac Siri jest tylko dodatkiem, o tyle głośnik bez Siri rozumiejącej dany język byłby bezużyteczny.

Jeśli zatem Apple chce sprzedawać nowy produkt globalnie, Siri musi opanować nowe języki. Nie ma innej opcji.

Istnieją przesłanki świadczące o tym, że Apple pracuje nad polską Siri

Z kodu systemów iOS i macOS od dawna można wygrzebać polskie zwroty, które mogłyby być użyte przez wirtualnego asystenta.

Wiadomo więc, że prace trwają i chyba nie ma lepszej okazji na ogłoszenie wsparcia dla nowych języków niż premiera produktu, który będzie ściśle zintegrowany z asystentem.

Na 100-procentowe wsparcie liczyć nie możemy, ale...

Apple - nawet gdyby chciał - nie jest obecnie w stanie sprawić, by funkcjonalność polskiej Siri była identyczna z funkcjonalnością wersji anglojęzycznej. Asystent Apple'a bazuje na rozwiązaniach firm trzecich - m.in. wyszukiwarkach Bing i WolframAlpha, które polskich pytań nie rozumieją i firma nie ma na to żadnego wpływu.

O ile jednak jeszcze parę lat temu odpowiadanie na pytania o wiek Chucka Norrisa czy nazwisko prezydenta Węgier było w zasadzie jedną z najważniejszych umiejętności Siri, o tyle teraz asystent potrafi znacznie więcej. Apple postawił na otwartość i integrację z innymi aplikacjami, dzięki czemu Siri umie zapalić światło czy przesłać pieniądze przez PayPala.

Apple dąży do tego, by w jak największym stopniu uniezależnić swojego asystenta od czyichś technologii. Do niedawna firma licencjonowała od firmy Nuance nawet silnik rozpoznawania mowy, ale obecnie ma już własne rozwiązanie. Skądinąd rozpoznaje ono polski język; w systemach iOS i macOS wykorzystywane jest m.in. do dyktowania wiadomości.

Apple może i nie nauczy Siri odpowiadać na pytania o największą planetę w Układzie Słonecznym, ale z wykonywaniem prostych poleceń (wyślij SMS, zapal światło, wyszukaj piosenki The Beatles w Apple Music itp.) nie powinno być wielkich problemów.

Masz iPhone'a? Możesz przyspieszyć prace nad polską Siri

Pracujący nad Siri Alex Acero zdradził w jednym z wywiadów, że w dużym stopniu Siri uczy się nowych języków, wykorzystując uczenie maszynowe. Asystent musi mieć jednak materiał do nauki, a jego rolę pełnią próbki głosu uzyskane przez wspomnianą wcześniej funkcję dyktowania wiadomości.

Obraz

Innymi słowy - im więcej ludzi dyktuje wiadomości po polsku, tym szybciej prace nad polską Siri postępują. Miejmy nadzieję, że wkrótce usłyszymy, że zakończyły sukcesem. Impreza WWDC 2017 (The Apple Worldwide Developers Conference), podczas której swoją premierę ma mieć głośnik z Siri, odbędzie się w dniach 5-9 czerwca.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)