Siri pomogło uratować życie małej dziewczynce

Siri pomogło uratować życie małej dziewczynce

Siri pomogło uratować życie małej dziewczynce
Marek Pruski
08.06.2016 09:04, aktualizacja: 08.06.2016 11:12

Smartfon, podobnie jak multum innych gadżetów, z założenia powstał po to, by ułatwić nam życie. Kolejne funkcje wprowadzane przez producentów czasem mogą wręcz to życie uratować.

Ta historia wydarzyła się w Australii. Kobieta o nazwisku Stacey Gleeson pewnego dnia zauważyła dzięki elektronicznej niani, ze jej roczna córeczka – Giana - dusi się. Trzymając w ręce swój telefon, iPhone’a 6s, pobiegła do pokoju dziewczynki.

Kiedy wbiegała i włączała światło, telefon upadł na ziemię. Matka nie zwracając uwagi na urządzenie, podbiegła do dziecka, wyciągnęła je z łóżeczka i próbowała przywrócić jej oddech. Dziewczynka była już bardzo blada. Wtedy kobieta przypomniała sobie, że jej telefon leży na podłodze, parę metrów dalej oraz że ma włączoną funkcję „Always on Siri”.

Mała Giana uratowana przez technologię nowego iPhone'a
Mała Giana uratowana przez technologię nowego iPhone'a© 7News

Wystarczyło 5 prostych słów „Hey Siri, call the ambulance”. Telefon wybrał numer, a na miejscu po chwili zjawiła się karetka. Matka nie odrywając rąk od dziewczynki wyzwała pomoc. W międzyczasie dziewczynka znów zaczęła oddychać. Jak się później okazało, dziecko miało zainfekowaną klatkę piersiową oraz zapalenie oskrzelików.

Cała akcja to niezła reklama dla Apple'a. Oczywiście gdyby nie błyskawiczna reakcja matki oraz jej racjonalne myślenie, to wszystko mogłoby skończyć się inaczej. Funkcja ta jednak znacznie ułatwiła przeprowadzenie akcji ratunkowej, co działa na korzyść firmy.

Matka wraz z dzieckiem
Matka wraz z dzieckiem© 4News

Funkcja „Always on Siri” dostępna jest w telefonach iPhone 6s oraz 6s Plus. We wcześniejszych modelach, telefon można wybudzić w taki sposób tylko kiedy podłączony jest do ładowania. Jeśli jednak panicznie troszczysz się o swoją prywatność, lepiej tej funkcji nie aktywować.

Siri potrafi też opowiedzieć nam historię („Tell me a story”) zadzwonić po taksówkę („Siri, I’m drunk”) opowiedzieć, o czym jest film („What’s Inception about?”), czy przedstawić swoje stanowisko na tematy religijne („Do you belive in God?”). Już wkrótce pojawi się aktualizacja do nowej wersji systemu iOS. Może dzięki niej w Siri pojawią się kolejne, podobne komendy.

Już wyobrażam sobie podobną sytuację na telefonie z Androidem:

*- Hey Google, zadzwoń pod 999!

  • Aplikacja „Google Now” została zatrzymana.*
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)