Czym inspirował się Google, tworząc Material Design?

Czym inspirował się Google, tworząc Material Design?25.06.2014 20:06
Czym inspirował się Google, tworząc Material Design?
Paweł Żołyniak

Od wprowadzenia interfejsu Holo do Androida minęły już ponad dwa lata. Niedziwne więc, że Google zdecydował się na odświeżenie wyglądu swojego systemu. Zaskakiwać mogą jednak źródła, którymi inspirowali się projektanci.

Na dzisiejszej konferencji I/O Google przedstawił projekt nowego wizerunku Androida. Wprowadzony w Androidzie 4.0 motyw Holo znacznie poprawił szatę graficzną systemu w stosunku do poprzednich wersji, jednak urodą nie grzeszył. Kolejnym kamieniem milowym ma być Material Design.

Material design

Muszę przyznać, że podoba mi się nowy pomysł na interfejs Androida, ale oglądając prezentację, miałem nieodparte wrażenie, że już gdzieś to widziałem. Moje pierwsze skojarzenie: Firefox OS. System Mozilli miał być kopią Androida, tymczasem sam stał się źródłem inspiracji. Projektanci Google'a niemal w całości zapożyczyli kolorowe nagłówki aplikacji, co widać na poniższych zrzutach ekranu.

Oprównanie Skrzynki Pocztowej w Firefox OS (po lewej) oraz Material Design
Źródło zdjęć: © mozilla, www.theverge.com
Oprównanie Skrzynki Pocztowej w Firefox OS (po lewej) oraz Material Design

Oczywiście, są pewne różnice wynikające z podejścia obu firm do swoich systemów (Mozilla stworzyła interfejs przede wszystkim dla niskich rozdzielczości). Sama idea funkcjonowania tego elementu pozostaje jednak ta sama. Myślę, że to świetna decyzja Google'a. Taki nagłówek jest bardziej przejrzysty, zapewnia łatwy dostęp do najważniejszych dla danego widoku funkcji, a kolorystyka wprowadza cieplejszy nastrój. Ciekawym elementem jest zmiana koloru paska powiadomień w zależności od koloru nagłówka. Tej opcji jeszcze nie ma w systemie Mozilli, ale pojawiała się już w konceptach Firefox OS 2.0.

Firefox OS 2.0
Źródło zdjęć: © http://www.cnet.com/pictures/whatsinstoreforfirefoxos20pictures/7/
Firefox OS 2.0

Nagłówek nie jest jedynym nowym elementem zapożyczonym przez Google'a. Nową kartę, która nasuwa się na poprzedni ekran, zostawiając widoczny jego kawałek, widzieliśmy już w Firefox OS i BlackBerry 10. Część osób zwraca uwagę na pewne podobieństwo do Ubuntu Touch, a nowe widgety przywodzą na myśl Dynamic Box z Tizena.

Nowe szaty Androida
Źródło zdjęć: © theverge.com
Nowe szaty Androida

Widać, że Google stara się trzymać rękę na pulsie i obserwuje konkurencję. Nawet tę, która nie może się pochwalić zbyt dużym udziałem w rynku. Z drugiej strony twórcy Androida mogli dojść do wniosku, że inspirowanie się produktami Apple'a czy Microsoftu niewiele już im da...

A nieco poważniej: uważam, że Material Design był projektowany z myślą o technologii HTML5. Pod kątem zarówno nowych stron WWW, jak i aplikacji webowych. Nie powinno to dziwić, ponieważ już od jakiegoś czasu deweloperzy skłaniają się właśnie w tę stronę.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)