Skutek amerykańskich sankcji. Huawei z największym spadkiem w historii
11.08.2021 16:43, aktual.: 12.08.2021 15:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"To były bardzo trudne czasy. Naszym celem jest przetrwanie i osiągnięcie tego w sposób zrównoważony" – przyznał w wydanym oświadczeniu szef Huaweia, Eric Xu. Po trafieniu na amerykańską "czarną listę" firma zanotowała największy spadek przychodów w swojej historii.
Jeszcze za prezydentury Donalda Trumpa, Huawei znalazł się na amerykańskiej liście podmiotów, które mają zakaz zakupu amerykańskich technologii bez zgody rządu USA. W konsekwencji telefony chińskiego giganta straciły dostęp do usług Google’a w systemie Android.
Huawei traci miliardy dolarów
Dwa lata po wpisaniu na "czarną listę" firma odnotowuje największy spadek przychodów w swojej historii. W porównaniu z analogicznym okresem przychody Huaweia spadły w pierwszej połowie br. o 29 proc. Przychody za ten okres wyniosły dokładnie 49,5 mld dol., podczas gdy rok temu było to 70 mld dol.
W II kwartale przychody spadły z kolei o 38 proc. r/r, do ok. 26 mld dolarów – wynika z obliczeń Wall Street Journal, opartych na raporcie finansowym firmy. Dla porównania, w poprzednich kwartałach wartości te wynosiły kolejno minus 16,5 proc. oraz 11,2 proc.
Wpływ na ten stan rzeczy miały niewątpliwie amerykańskie sankcje, które uderzyły mocno w oferowane przez Huaweia smartfony. W tym kontekście nie powinno dziwić, że największy spadek (47 proc.) dotyczy właśnie segmentu konsumenckiego. W pierwszym półroczu wpływy w tym segmencie wyniosły ok. 21 mld dol. wobec ok. 39,5 mld dol. rok wcześniej. Firmie udało się za to zwiększyć marżę zysku o 0,6 p. proc. (do 9,8 proc.)
Huawei: "Naszym celem jest przetrwanie"
Eric Xu nie ukrywa, że sytuacja Huaweia jest trudna. W opublikowanym oświadczeniu zdradził, że firma opracowała już plany strategiczne na najbliższe 5 lat. Szef Huawei mówi wprost: Naszym celem jest przetrwanie i zrobienie tego w sposób zrównoważony.
Los Huawei może niedługo podzielić była podjednostka firmy - marka Honor - sprzedana w ub.r. chińskiemu konsorcjum Shenzhen Zhixin New Information Technology. Jak pisaliśmy niedawno, grupa 14 kongresmenów z partii Republikańskiej zwróciła się do Departamentu Handlu USA z prośbą o umieszczenie na amerykańskiej liście podmiotów także tej marki.