Skype dla Androida - test
Niedawno firma Skype zaprezentowała nową mobilną wersję swojego komunikatora, przeznaczoną dla telefonów z systemem Android. Jak prezentuje się i jak działa Skype dla Androida? Wszystkiego dowiecie się z naszego testu.
Na wstępie zaznaczę, że główne testy mobilnego Skype'a przeprowadzałem na telefonie HTC Desire. O jego działaniu na innych telefonach z Androidem wspomnę na końcu testu. Skype dla Androida jest dostępny do pobrania za darmo w Android Markecie.
Krótkie wprowadzenie
Skype (w wersji beta) został wydany na Androida już rok temu. Program, który i tak nie działał za dobrze, zniknął z Android Marketu na początku tego roku (wtedy też zamknięto projekt Skype dla Windows Mobile). Firma poinformowała, że pracuje nad nową wersją komunikatora dla systemu Google'a, która będzie podobna do tej dla iOS.
Od tego czasu użytkownicy byli zmuszeni korzystać z alternatywnych komunikatorów, które obsługiwały protokół Skype. Warto zwrócić uwagę na słowo "obsługiwały", ponieważ wraz z pojawieniem się oficjalnego Skype'a dla Androida obsługa tego protokołu została wyłączona w takich programach, jak Nimbuzz czy Fring.
Pierwsza finalna wersja programu nie jest oczywiście wolna od błędów i niedopracowań, ale jest ich o wiele mniej niż we wspomnianej wersji beta. Według producenta wady mają być stopniowo eliminowane wraz z kolejnymi odsłonami programu dla Androida. Czy Skype Mobile dla Androida jest dobrym programem? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Interfejs
Test zacznę od przybliżenia Wam interfejsu programu Skype. Różni się on nieco od wersji znanych z iPhone'a czy Symbiana. Okno logowania programu jest identyczne, ale sam interfejs aplikacji został podzielony na cztery karty. Są to kolejno:
- Kontakty, które możemy segregować według grup.
- Zadzwoń (Dialer), umożliwiający ręczne wprowadzenie numeru telefonu, na których chcemy zadzwonić, lub wybranie go z książki kontaktowej.
- Moje dane - można zmienić status, dodawać opisy czy edytować dane profilowe oraz ustawienia.
- Zdarzenia - tutaj wyświetlane są ostatnie połączenia i wiadomości tekstowe.
Dodatkowo w każdej zakładce po wciśnięciu przycisku Menu zyskujemy dostęp do kolejnych opcji, jak możliwość dodawania kontaktów, czyszczenia historii czy wylogowania się ze Skype'a. Szczegółowe informacje o danym kontakcie (data urodzin, opis, miejsce zamieszkania) dostępne są po kliknięciu w ikonę danego kontaktu. Możliwe jest także dodawanie wybranych osób do listy ulubionych, którą można domyślnie ustawić w Kontaktach.
Interfejs programu jest prosty i intuicyjny, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemów z jego obsługą.
Integracja z systemem
Wersje Skype'a dla iPhone'a i Symbiana nie zostały zintegrowane w żaden sposób z systemem. Inaczej wygląda to pod Androidem. Ikonka aplikacji Skype jest dostępna zawsze na wysuwanej belce powiadomień. Pojawiają się tam informacje o nowych wiadomościach i połączeniach. Aby przejść szybko do programu, wystarczy wcisnąć jego ikonkę.
To jednak nie wszystko. Kontakty z programu Skype można w prosty sposób zintegrować z tymi dostępnymi już w książce kontaktowej. Służy do tego prosty kreator, który dostępny jest przy pierwszym logowaniu (potem można znaleźć go w opcjach). Co więcej, po kliknięciu w ikonę kontaktu pojawia się także możliwość dzwonienia za pośrednictwem Skype'a.
Rozmowy i czat
Program wspiera zarówno czat, jak i rozmowy głosowe, które można prowadzić przy użyciu sieci WiFi lub 3G/HSDPA. Jak wygląda to w praktyce?
Czaty, które prowadzimy, w nie różnią się od tych znanych z desktopowej wersji programu. Dostępna jest w nich pełna historia czatów z 7 ostatnich dni, które prowadziliśmy za pośrednictwem telefonu. Program, niestety, nie przewiduje dostępu do historii czatów z desktopowego Skype'a. W drugą stronę nie ma tego problemu. Na komputerze pojawiają się wszystkie wiadomości, które wymieniliśmy za pośrednictwem mobilnego Skype'a.
Same czaty działają bardzo dobrze. Wiadomości przychodzą bez większych opóźnień, nawet gdy telefon korzysta z łączności po EDGE.
Rozmowy SkypeOut i Skype-to-Skype są zależne od łącza, a konkretnie od jego szybkości. Gdy telefon pracuje w sieci 3G/HSDPA lub korzysta z dobrej sieci WiFi, nawet rozmowy z osobami mieszkającymi w Stanach czy Wielkiej Brytanii nie są problemem.
Nie ma żadnych opóźnień czy nieprzyjemnego echa. Niestety, gdy telefon przejdzie na EDGE, można zapomnieć o wygodnym prowadzeniu rozmów. Wypowiadane przez nas słowa trafiają do rozmówcy z kilkusekundowym opóźnieniem (1-4 sekund), a niektóre z nich są czasami urywane.
W obecnej wersji Skype dla Androida nie obsługuje wideopołączeń. Może być to problem w smartfonach wyposażonych w kamerkę do wideorozmów. Tych jednak wciąż jest niewiele.
Szybkość działania i stabilność
Skype, który jest dość wymagającym programem, na HTC Desire działa bardzo dobrze, co nie powinno nikogo dziwić. Aplikacja uruchamia się szybko i nie zapycha pamięci RAM podczas pracy w tle. Telefon działa szybko, nawet gdy zminimalizujemy Skype'a podczas aktywnej rozmowy.
Jak działa Skype na Androidach innych niż Desire?
Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku Galaxy S. Program nie współpracuje z high-endowym Androidem Samsunga w wersji 2.1. Można go co prawda zainstalować, ale nie mamy możliwości zalogowania się do programu czy utworzenia nowego konta. Problem ten rozwiązuje aktualizacja systemu w Galaxy S do wersji 2.2 Froyo.
Większych problemów nie odnotowaliśmy na Motoroli Milestone, Motoroli Flipout czy HTC Legend. Skype na tych modelach działa równie dobrze, jak na HTC Desire.
Podsumowanie
Skype dla Androida to naprawdę świetny program. Co więcej, jest jedynym komunikatorem obsługującym ten protokół. Skype Mobile działa bardzo dobrze i oferuje wiele funkcji znanych z desktopowej wersji klienta. Jego największymi wadami są obecnie duże wymagania sprzętowe, które utrudniają korzystanie z niego na starszych Androidach, oraz brak wideorozmów.
Zalety:
[plus] prosty i funkcjonalny interfejs
[plus] łatwa w zarządzaniu lista kontaktów
[plus] dostęp do ustawień profilowych
[plus] integracja z książką kontaktową i paskiem notyfikacji
[plus] pełna historia czatów
[plus] rozmowy SkypeOut
[plus] pełnoprawny komunikator Skype
Wady:
[minus] duże wymagania
[minus] brak obsługi wideorozmów
[minus] nie działa na wszystkich Androidach
A jak Wy oceniacie Skype'a pod Androida? Czy spotkaliście się z wymienionymi problemami?