Słaba sprzedaż Lumii 800? Nowe smartfony Nokia z Windows Phone w 2012 roku

Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800
Kamil Bąkowski

23.11.2011 19:00, aktual.: 23.11.2011 20:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że sprzedaż telefonu Nokia Lumia 800 jest zgodna z oczekiwaniami. Czy jednak Nokia nie patrzy przez różowe okulary, a „pierwszy prawdziwy smartfon z Windows Phone” nie polegnie w starciu z Androidem oraz iPhone’em?

Rzecznik prasowy Nokia UK, Ray Haddow, powiedział niedawno, że Nokia Lumia 800 została ciepło przyjęta przez konsumentów. Potwierdził to również CEO Nokii, Stephen Elop. Czy Nokia nie robi dobrej miny do złej gry, a w rzeczywistości sprzedaż Lumii 800 jest znacznie poniżej oczekiwań?

Analityk Pacific Crest, James Faucette, twierdzi, że liczba sprzedanych egzemplarzy smartfona Nokii z Windows Phone może być znacznie niższa, niż prognozowano:

Oczekiwaliśmy, że Nokia dostarczy nawet 2 mln sztuk Lumii 800 na sześć rynków w okresie świąt Bożego Narodzenia. Sądzimy jednak, że liczba ta może nie przekroczyć 1 mln sztuk w czwartym kwartale tego roku.

Zastanawiacie się pewnie, ile dokładnie sztuk Lumii 800 fiński producent mógłby sprzedać w tym kwartale. Faucette powiedział, że liczba ta może nie przekroczyć 500 tys. sztuk.

Nie żartuję, mowa naprawdę o 500 tys. sprzedanych sztuk modelu Nokia Lumia 800 na sześciu rynkach w ciągu całego kwartału. Jeśli to się sprawdzi, możemy mówić o klęsce pierwszego smartfona fińskiego producenta z Windows Phone.

Nokia odmówiła komentarza w sprawie. Nasuwa się pytanie, dlaczego firma nie chce się pochwalić dokładnymi wynikami sprzedaży smartfona z Windows Phone, skoro "Nokia Lumia 800 odnotowała największą liczbę zamówień w ofercie przedsprzedażowej".

Wystarczy przypomnieć, że najbardziej zachwycony sprzedażą Lumii 800 był brytyjski Orange, który oferował telefon z darmową konsolą Xbox 360.

Oczywiście prognozy Pacific Crest mogą być pesymistyczne. Według firmy Morgan Stanley Nokia może sprzedać 1-1,5 mln sztuk modelu Lumia. Jakie faktycznie rezultaty uzyska Nokia Lumia 800 w tym kwartale, dowiemy się po Nowym Roku.

Nietrudno jednak zgadnąć, że na popularność okienek w telefonie komórkowym trzeba jeszcze poczekać. Prawdziwy boom na Windows Phone’a może zacząć się po premierze systemu Windows 8 w przyszłym roku.

Na koniec dobra wiadomość dla fanów mobilnych okienek. Według DigiTimes Nokia wyda nowe telefony z Windows Phone w pierwszej połowie 2012 roku. Informacja ta została potwierdzona przez dyrektora generalnego Nokia Taiwan, Michaela Husa. Firma chce promować ekosystem Windows Phone poprzez m.in wzbogacenie oferty dostępnych aplikacji.

Źródło: DigiTimesAllThingsD

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)