Smartfon 5G. Czy kupować już teraz, a jeśli tak, to jaki model?

Smartfon 5G. Czy kupować już teraz, a jeśli tak, to jaki model?

Smartfon 5G. Czy kupować już teraz, a jeśli tak, to jaki model?
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Materiał sponsorowany
04.11.2020 15:52, aktualizacja: 04.11.2020 16:52

2020 zapewne na długo zapadnie nam w pamięci, ale należy się w nim także dopatrywać pozytywów. To pierwszy rok, gdy możemy korzystać z sieci 5G. Tylko w zasięgu szybkiej sieci T-Mobile żyje już 6 milionów Polaków.

Po co nam 5G? Wydaje się, że LTE jest dziś w pełni satysfakcjonujące pod względem prędkości oferowanych transferów. Kłopot w tym, że według prognoz Instytutu Łączności do 2023 roku w Polsce sieć LTE będzie tak przepełniona, że niemożliwe będzie już świadczenie usług internetowych na dotychczasowym poziomie. Już dziś można tego doświadczyć np. w miejscach plenerowych imprez.

Kto pamięta jeszcze z 2019 duże festiwale muzyczne, na własnej skórze mógł się przekonać, że choć zasięg w smartfonie mieliśmy doskonały, to nawet wysłanie e-maila było wyzwaniem. LTE się po prostu zapycha.

412217467860222508
© materiały partnera

Stąd w przypadku bezprzewodowej transmisji danych naturalnym krokiem jest sieć 5G, która nie tylko oferuje nawet 60-krotnie szybszy transfer danych, ale także znacznie większą pojemność sieci. Dzięki temu jedna stacja bazowa jest w stanie obsłużyć kilka rzędów wielkości więcej urządzeń niż aktualnie, co w sytuacji, kiedy z siecią łączy się coraz więcej elektronicznych gadżetów (a liczba ta będzie przecież tylko rosnąć), jest nie do przecenienia. Ponadto należy wziąć pod uwagę wpływ pandemii na sytuację – mnóstwo osób pracuje i uczy się zdalnie, zużywając znacznie więcej przepustowości BTS-ów niż dotychczas. I wielu z nas nawet po pandemii do biur w centrach miast nie wróci. Oby udało się chociaż wrócić na uczelnie.

Bądź gotów na 5G

Aby skorzystać z sieci 5G, konieczna jest wymiana sprzętu. Mowa tu zarówno o infrastrukturze samych operatorów, ale też o urządzeniach końcowych: przede wszystkim smartfonach, bo to przecież za ich pośrednictwem korzystamy dziś głównie z bezprzewodowej transmisji danych. Bogatą ofertą tych urządzeń już dziś dysponuje T-Mobile.

412217467860419116
© materiały partnera

U operatora znajdziemy smartfony 5G w zasadzie wszystkich wiodących producentów.

Szeroki wybór mamy zwłaszcza w portfolio Samsunga – mowa o flagowych modelach Galaxy S20 Ultra 5G, Galaxy S20+ 5G, ale także składanych Samsung Z Flip oraz Samsung Fold 2.

W ofercie nie mogło także zabraknąć najnowszej odsłony iPhone’ów: w T-Mobile już teraz można kupić iPhone’a 12 oraz iPhone’a 12 Pro, a jeszcze w listopadzie grono to poszerzy się o model iPhone 12 mini, który docenią zwłaszcza miłośnicy mniejszych, kompaktowych smartfonów, a także najbardziej zaawansowany i największy z rodziny iPhone 12 Pro Max.

T-Mobile oferuje także flagowca niezwykle lubianej i popularnej w Polsce marki Xiaomi – każdy może skorzystać z sieci 5G po wyborze świetnie przyjętego Xiaomi Mi 10. Nie mniejsze zainteresowanie wśród fanów nowoczesnych smartfonów powinien wzbudzić Oppo Reno4 Pro 5G, zaś na szczególną uwagę zasługują składane urządzenia Motorola nawiązujące do kultowej, charakteryzującej się klapką, marki Razr. Klienci T-Mobile mogą wybierać pomiędzy Motorolą MotoRazr 5G, Motorolą MotoEdge 5G oraz bardziej typową, niemniej również ciekawą Motorolą G Plus 5G. W ofercie znajdziemy również urządzenia LG, a konkretniej wyróżniający się wzornictwem model Velvet 5G oraz LG V60 ThinQ 5G.

412217467860746796
© materiały partnera

Jeśli nie mamy w najbliższym czasie w planach zmiany samego smartfona, to z szybkości sieci 5G można korzystać, wybierając w T-Mobile routery 5G a konkretniej urządzenia Huawei 5G CPE Pro2 oraz ZTE MC801A. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z 5G na smartfonie, ale także na służbowym laptopie, telewizorze i każdym innym urządzeniu, które potrzebuje dostępu do szybkiego łącza.

Smartfon do wymiany już dziś?

Może się wydawać, że sieć 5G to nadal pieśń przyszłości i nie ma większego sensu już dziś inwestować w urządzenia z nią kompatybilne. Nic bardziej mylnego. Już teraz w zasięgu 5G w T-Mobile znajduje się około 6 mln mieszkańców Polski, a zasięg szybkiej sieci będą się zwiększał.

Warto także zauważyć, że dziś znacząco wydłużył się cykl życia urządzeń. Po zakupie smartfona ze średniej lub wyższej półki możemy bez przeszkód korzystać z niego przez kilka lat. Podjęcie decyzji o zakupie smartfona 5G już dziś to zatem inwestycja w przyszłość. Jeśli ktoś z kolei pod koniec 2020 r. decyduje się na zakup smartfona LTE, to musi liczyć się z tym, że za kilkanaście miesięcy zapewne będzie chciał lub musiał…wymienić urządzenie na nowe. Albo zrezygnuje z możliwości korzystania z szybkiego internetu mobilnego, z powodu ograniczeń związanych z pojemnością sieci LTE.

Kto może korzystać z sieci 5G?

Z 5G w T-Mobile mogą korzystać wszyscy klienci taryf abonamentowych oferowanych od września 2019 r. oraz klienci biznesowi z taryfą Magenta Biznes. Aktualny zasięg 5G w T-Mobile można sprawdzić na udostępnionej przez operatora mapie, zaś więcej informacji na temat oferty można znaleźć na stronach operatora.

Maciej Olanicki

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)