Smartfon do zdjęć - który wybrać? [test]

Smartfon do zdjęć - który wybrać? [test]

HTC One X, Apple iPhone 4S, Samsung Galaxy S III oraz Nokia N8 - który robi najlepsze zdjęcia? © Krzysztof Basel
HTC One X, Apple iPhone 4S, Samsung Galaxy S III oraz Nokia N8 - który robi najlepsze zdjęcia? © Krzysztof Basel
Krzysztof Basel
22.08.2012 12:00, aktualizacja: 22.08.2012 14:00

HTC One X, Apple iPhone 4S, Samsung Galaxy S III czy legendarna Nokia N8? Który smartfon robi zdjęcia najlepszej jakości?

Nie będę przytaczał pełnej specyfikacji smartfonów, ponieważ te dane znajdziecie we wcześniejszych wpisach na Komórkomanii. Skupię się wyłącznie na jakości zdjęć robionych przez te modele. Do dzieła!

Zdjęcia na zewnątrz

Smartfony zabrałem na mały spacer po wrocławskim rynku, aby zrobić kilka zwykłych zdjęć. Takich, jakie prawdopodobnie wykonują setki osób w centrum Wrocławia. Było gorące, słoneczne sierpniowe popołudnie: na niebie zero chmur, światło dosyć ostre, cienie intensywne.

Zdjęcia na zewnątrz

HTC One X i iPhone 4S
HTC One X i iPhone 4S

[solr id="komorkomania-pl-108747" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/7135,htc-one-x-test" _mphoto="htc-one-x-logo-108747-27-7014cb8.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2552[/block]

Samsung Galaxy S III i Nokia N8
Samsung Galaxy S III i Nokia N8

W takich warunkach doskonale widać, jak różnie smartfony interpretują balans bieli oraz mierzą światło. Zdjęcia zrobione Galaxy S III są najjaśniejsze i kontrastowe, z mocniej niż u konkurentów prześwietlonym niebem. Fotografie wykonane pozostałymi telefonami są nieco ciemniejsze - w niektórych miejscach zbyt ciemne, ale przynajmniej nieprześwietlone w takim stopniu. Najbardziej stonowane kolory mają fotki zrobione Nokią N8. Te wykonane iPhone'em 4S lekko wpadają w odcienie różu, jednak dosyć dobrze oddają rzeczywiste barwy. Najsłabiej wypadł HTC One X.

HTC
HTC
iPhone 4S
iPhone 4S
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Nokia N8
Nokia N8

Drugi kadr wykonałem nieco bliżej ratusza. Fotografowana część budowli znajdowała się w cieniu. Kolory na zdjęciach z HTC One X są nieco wyprane i nienaturalne. Fotografia zrobiona iPhone'em 4S jest najciemniejsza (ochrona nieba przed zbyt dużym prześwietleniem). Kadr najlepiej naświetliła Nokia N8, ale to Samsungiem Galaxy S III zrobiłem dobrze naświetloną fotkę z najbardziej soczystymi barwami. Ogólnie jednak w tych dosyć trudnych warunkach żaden smartfon nie poradził sobie wyśmienicie.

Od lewej: HTC One X, Apple iPhone 4S, Samsung Galaxy S III, Nokia N8
Od lewej: HTC One X, Apple iPhone 4S, Samsung Galaxy S III, Nokia N8

Ciekawe wnioski można wysnuć na podstawie wycinków zdjęć. iPhone 4S najlepiej oddał szczegóły. W miejscu ostrzenia dobrze radzi sobie także Nokia N8. Dosyć dobrze wypadły HTC One X i Samsung Galaxy S III, jednak wyraźnie widać zastosowany filtr wyostrzający.

[solr id="komorkomania-pl-114753" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/6377,samsung-galaxy-s-iii-i9300-test" _mphoto="galaxy-s-iii-3-114443-24-f3cb761.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2553[/block]

Zdjęcia z bliska i portretZdjęcia z bliska

HTC One X
HTC One X
iPhone 4S
iPhone 4S
Samusng Galaxy S III
Samusng Galaxy S III
Nokia N8
Nokia N8

Samsung Galaxy S III wykazuje tendencję do lekkiego prześwietlania, szczególnie białych fragmentów, a HTC One X oraz Nokia N8 robią ciemniejsze, ale nie prześwietlone fotki. Barwy na nich są jednak mało intensywne, dotyczy to zwłaszcza zdjęć wykonanych Nokią. Stosunkowo najlepiej wypada iPhone 4S - obraz ma kontrastowe, nasycone barwy. W białych partiach zdjęcie jest nieco prześwietlone, ale prezentuje się dobrze.

HTC One X, iPhone 4S, Samsung Galaxy S III, Nokia N8
HTC One X, iPhone 4S, Samsung Galaxy S III, Nokia N8

Przyglądając się dokładniej wykonanym zdjęciom, trudno zauważyć wyraźne różnice w oddaniu szczegółów przy niskich czułościach ISO. W dobrych warunkach oświetleniowych wszystkimi smartfonami można zrobić całkiem niezłe jakościowo zdjęcia, bez widocznych gołym okiem szumów i z dobrymi detalami.

Portret

Obiektem smartfonowych testów fotograficznych stał się Jakub Kaźmierczyk z Fotoblogii :) Zrobiłem zwykłe zdjęcia, jakich wiele, i postanowiłem sprawdzić, jak aparaty oddają kolor skóry.

HTC One X i iPhone 4S
HTC One X i iPhone 4S
Samsung Galaxy S III i Nokia N8
Samsung Galaxy S III i Nokia N8

Najgorszy okazał się HTC One X - na zdjęciu Kuba wygląda tak, jakby za dużo czasu spędził w solarium... Odcień skóry jest mocno różowy i nieprzyjemny - to niestety częsta wada fotek zrobionych smartfonami HTC. O wiele lepsze, ale wciąż niesatysfakcjonujące jest zdjęcie wykonane Nokią N8 - zbyt mało nasycone. Najlepszym odwzorowaniem kolorów, dobrym nasyceniem barw oraz kontrastem cechują się fotografie uchwycone iPhone'em 4S oraz Samsungiem Galaxy S III.

[solr id="komorkomania-pl-115737" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/6267,czym-jest-htc-imagesense" _mphoto="htc-one-x-obiektyw-zbliz-051b2b2.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2554[/block]

Żaden aparat, z wyjątkiem Nokii N8, nie miał problemów z ustawieniem ostrości. Najstarszy smartfon dobrze ustawił ostrość na modela tylko w przypadku pierwszego zdjęcia. W każdym kolejnym ostrość była ustawiona z tyłu. Nie pomogło nawet odsunięcie się o kilka kroków.

HTC One X, iPhone 4S, Samsung Galaxy S III, Nokia N8
HTC One X, iPhone 4S, Samsung Galaxy S III, Nokia N8

Wystarczy rzucić okiem na wycinki portretów w oryginalnej rozdzielczości, by zobaczyć, że HTC One X generuje koszmarne kolory. Najlepszą jakość zapewnia iPhone 4S, który dobrze oddaje szczegóły. Aparat w Samsungu również nie wypadł źle, ale można dostrzec delikatnie mocniejszą ingerencję oprogramowania w ostrość zdjęcia. Najmniej szczegółów znajduje się na fotografii z Nokii N8.

SzumySzumy na zdjęciach

ISO 800 to szczyt możliwości miniaturowych matryc w smartfonach. Zdjęcia wykonane przy takich czułościach są mocno zaszumione, chociaż producenci staraj się ukryć kolorowe, cyfrowe ziarno na zdjęciach, stosując dosyć mocne mechanizmy odszumiania. Najbardziej jest to widoczne na zdjęciach zrobionych HTC One X - nie ma wprawdzie tylu szumów, ale dostrzegalne są sporej wielkości artefakty. Klasyczny przykład zbyt mocnego odszumiania.

Sporo szumów jest także na zdjęciach z iPhone'a 4S oraz Samsunga Galaxy S III. Wygląda na to, że najlepiej na tym polu wypada poczciwa Nokia N8 - na zdjęciach wprawdzie widoczny jest szum, ale dosyć przyjemny dla oka.

Przy niższych czułościach smartfony radzą sobie całkiem dobrze. Przy wyższych wartościach ISO jakość zdjęć jest już dużo gorsza niż w przypadku fotek zrobionych średniej klasy kompaktami.

HTC One X

Nokia N8

Nokia N8 - ISO 800
Nokia N8 - ISO 800

Oddanie szczegółówOddanie szczegółów

HTC One X i Apple iPhone 4S
HTC One X i Apple iPhone 4S
Samsung Galaxy S III i Nokia N8
Samsung Galaxy S III i Nokia N8

Najlepiej poradził sobie iPhone 4S. Nie najgorsze są też zdjęcia zrobione HTC One X. Ogólnie nie jest źle pod względem oddania szczegółów, ale przeciętny kompakt może prześcignąć smartfony w tej kategorii. Do zwykłych, codziennych zdjęć taka jakość wystarczy jednak w zupełności.

HTC One X, iPhone 4S, Samsung Galaxy S III, Nokia N8
HTC One X, iPhone 4S, Samsung Galaxy S III, Nokia N8

[solr id="komorkomania-pl-59266" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/13254,iphone-4-pol-roku-po-premierze-test-cz-1" _mphoto="iphone4-test-4-2-150x150-2d2cd4e.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2555[/block]

PodsumowaniePodsumowanie

© Krzysztof Basel
© Krzysztof Basel

Do porównania HTC One X, Samsunga Galaxy S III, iPhone'a 4S dodałem poczciwą Nokię N8 z 12-megapikselową matrycą oraz optyką Carl Zeiss, czyli aparat uważany przez wielu za wzór pod względem jakości zdjęć. Testy pokazują wyraźnie, że Nokia N8 pozostaje w tyle za najnowszymi high-endowymi smartfonami. Powinienem zamiast niej wykorzystać model Nokia Pure View 808, jednak nie byliśmy w stanie go pozyskać na czas testów. Sprawdzę ją osobno w późniejszym czasie.

[solr id="komorkomania-pl-114096" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/6447,play-oficjalnym-partnerem-applea" _mphoto="zrzut-ekranu-2012-06-20--f881bbf.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2556[/block]

Jaki jest werdykt? Który smartfon robi zdjęcia najlepszej jakości? Wiecie już, że nie Nokia N8. Najlepiej wypadły iPhone 4S oraz Samsung Galaxy S III. Oba modele dobrze oddają balans bieli oraz barwy, chociaż kolory na zdjęciach zrobionych Samsungiem są nieco bardziej jaskrawe i mniej przyjemne. Oba nieźle oddają kolor skóry, przyzwoicie radzą sobie z szumami i odwzorowaniem szczegółów. Pewnie dlatego, że mają niemal identyczny sensor BSI wyprodukowany przez firmę Sony. Nieco gorzej wypadł HTC One X, który słabo spisuje się przede wszystkim przy zdjęciach portretowych, w przypadku których ważne jest wierne oddanie koloru skóry. Mimo wszystko można nim wykonać niezłe jakościowo fotografie.

© Krzysztof Basel
© Krzysztof Basel

Interfejs i obsługa iPhone'a 4S i Samsunga Galaxy S III są podobne, chociaż produkt Apple'a jest według mnie bardziej dopracowany. Samsung próbuje nadrobić stratę rozbudowanymi funkcjami, np. możliwością ustawienia czułości ISO w zakresie 100-800, różnych proporcji kadrów, balansu bieli czy wbudowanymi filtrami. Ubogi pod tym względem iPhone daje dostęp do wielu aplikacji fotograficznych na iOS. Według mnie w App Store znajdują się ciekawsze programy do zdjęć niż w Google Play. iPhone ma też znacząco mniejszy ekran, ale wystarczający do komfortowego fotografowania.

[solr id="komorkomania-pl-118887" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/5792,test-wi-drive-czy-potrzebujesz-dysku-do-smartfona" _mphoto="p1070201-224x168-08770d19ac64e89.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2557[/block]

Miłośnik dobrej jakości zdjęć z telefonu, w zależności od preferencji dotyczących systemu, powinien wybrać albo iPhone'a 4S, albo Samsunga Galaxy S III. Do grupy polecanych telefonów z pewnością dołączy także Nokia Pure View 808, o której więcej niebawem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)