To już oficjalne. Nowe nokie będą wyposażone w optykę Zeissa!

Moduł aparatu w Nokii 1020
Moduł aparatu w Nokii 1020
Mateusz Żołyniak

06.07.2017 13:43, aktual.: 06.07.2017 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

HMD Global, które odpowiada za markę Nokia na rynku smartfonów, poinformowało o podpisaniu umowy z Zeissem. Dzięki niej w kolejnych urządzeniach Finów pojawią się rozwiązania niemieckich ekspertów, z których od lat słynęły produkty Nokii.

Zeiss będzie współpracować z HMD jak kiedyś z Nokią

Firma HMD Global, która stoi obecnie za marką Nokia Mobile, podpisała umowę długoterminowej współpracy z niemieckim Zeissem. Finowie pochwalili się tym nie tylko w notce prasowej, ale również na usługach społecznościowych.

Nowi właściciele kultowej marki ujawnili, że jest to ekskluzywne partnerstwo, które ma być kontynuacją wcześniejszej współpracy ekspertów niemieckiej firmy z Nokią. Celem współpracy ma być "ustanowienie na rynku smartfonów nowych standardów fotograficznych". Co to dokładnie znaczy?

Zeiss będzie dostarczał nie tylko swoją optykę

HMD nie precyzuje, jak ma dokładnie wyglądać współpraca obu firm, ale podało, że Zeiss będzie zaangażowany w tworzenie całej fotograficznej strony jego smartfonów. Można więc spodziewać się, że - tak jak w przypadku wcześniejszej współpracy z Nokią - Niemcy zadbają nie tylko o obiektywy świetnej jakości.

Zeiss, którego pracownicy mają ogromne doświadczenie i pracowali już nad wieloma rozwiązaniami dla smartfonów, może podzielić się wiedzą, która wykorzystana będzie przy tworzeniu aplikacji aparatu, konfiguracji układu ISP (Image Signal Processor) czy systemów optycznej stabilizacji obrazu.

Aparat z Nokii 1020
Aparat z Nokii 1020

Wykorzystanie optyki i innych rozwiązań Zeissa nie jest oczywiście równoznaczne z tym, że kolejne modele HDM będzie oferowały podobne rozwiązania do tych, które Nokia wprowadziła w swoich Windows Phone'ach. Finowie na ich potrzeby opracowali rozbudowaną technologię PureView, która - wraz z całym działem mobilnym firmy - trafiła w ręce Microsoftu.

Kiedy rozwiązania Zeissa trafią do nowych nokii?

Ujawnienie obecnie współpracy z firmą Zeiss może być kolejnym etapem promocji modeli Nokia. Finowie mają już wkrótce zaprezentować swój flagowy model, który znany będzie najprawdopodobniej jako Nokia 8. Bardzo prawdopodobne, że będzie to pierwszy produkt HMD wyposażony w rozwiązania Zeissa.

Świetna wiadomość nie tylko dla fanów Nokii

Nokia ponad 10 lat temu rozpoczęła współpracę z firmą Zeiss, a jej efektem było wiele ciekawych smartfonów fotograficznych. Dotyczy to zarówno starszych modeli Nseries, jak N95, ale i nowszych urządzeń na mobilnym Windowsie, które wykorzystywały wspomnianą technologię PureView.

Nokia 808 PureView
Nokia 808 PureView

Aparaty z rozwiązaniami Zeissa stały się jednym ze znaków rozpoznawczych topowych smartfonów fińskiej firmy, a z czasem zaczęły trafiać nawet do tańszych Windows Phone'ów. Nie powinno dziwić więc, że wielu użytkowników mocno ubolewało nad brakiem optyki niemieckiej firmy w modelach Nokia 3, 5 i 6.

Współpraca HDM i Zeissa nie jest jednak jedynie ukłonem w stronę fanów Nokii czy kolejnym (dobrym) ruchem marketingowym. To realna szansa na nowe rozwiązania fotograficzne w smartfonach, co powinno cieszyć wszystkich fanów mobilnej fotografii.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)