Smartfon o możliwościach peceta? Samsung pokazuje, że to możliwe!
Czy możliwe jest, by smartfon miał możliwości peceta? To ciekawy problem, zwłaszcza że chodzi o coś więcej niż specyfikacja. „Możliwości” to także elastyczne oprogramowanie, aplikacje i możliwość używania peryferiów.
10.09.2019 | aktual.: 27.09.2019 11:15
Samsung Galaxy Note10 ma wszystko. Jego specyfikacja techniczna nie ustępuje laptopom. Dzięki pomysłowemu oprogramowaniu Galaxy Note10 może być komputerem osobistym, jakiego jeszcze nie miałeś.
Specyfikacja – prawie jak pecet
Samsung Galaxy Note10 ma 8, a Note10+ aż 12 GB RAM-u – więcej niż niejeden laptop. A używając Galaxy Note10+ i wykorzystując gniazdo kart MicroSD, na dane możemy mieć nawet 1 TB pamięci.
Galaxy Note10 dostał SoC Samsung Exynos 9825 z 8-rdzeniowym procesorem ARM. Składają się na niego 4 rdzenie Cortex-A55 (taktowane do 1,95 GHz), 2 rdzenie Cortex-A75 (do 2,31 GHz) i dwa autorskie rdzenie Samsung M4 Cheetah (do 2,7 GHz).
To już prawdziwie pecetowe częstotliwości taktowania. Nie można porównywać bezpośrednio procesora ARM z Intelem, ale mocy obliczeniowej jest dość, by Galaxy Note10 przejął zadania komputera osobistego.
Grafika ARM Mali-G76 MP12 według benchmarków ma możliwości zbliżone do zintegrowanych układów graficznych Intela sprzed generacji lub dwóch. Do tego SoC zapewnia nowoczesne możliwości łączności. Czytając specyfikację Galaxy Note10 trudno powiedzieć, czy to jeszcze smartfon, czy już PC.
DeX – smartfon podłączony do monitora
Można używać Galaxy Note10 jako „zwykłego” smartfonu, ale większe możliwości rozwija w trybie Samsung DeX. Z pomocą kabla USB albo specjalnego adaptera możesz podłączyć do smartfonu pecetowe peryferia, pracować na nim jak na zwykłym komputerze albo grać jak na konsoli.
Galaxy Note10 z klawiaturą, myszką i monitorem może służyć jako stacja robocza. Do pisania, przeglądania stron czy oglądania filmów nic więcej nie potrzeba. Warto w ten sposób korzystać z aplikacji Microsoft Office, Skype’a albo Microsoft Remote Desktop do zdalnej pracy na mocniejszym komputerze z Windowsem.
Jeśli masz pod ręką telewizor i pada, Galaxy Note10 zamieni się w konsolę do grania. Nie potrzeba kolejnego urządzenia, żeby pograć w Fortnite czy pościgać się w najnowszym Asphalcie. Współpraca w drugą stronę tez jest możliwa – na Galaxy Note10 można strumieniować gry z gejmingowego peceta.
Oprogramowanie DeX ma jeszcze jedną zaletę – pozwala na wygodną współpracę smartfonu z komputerem. Po podłączeniu smartfonu kablem USB możesz korzystać z wirtualnego pulpitu w okienku, uruchamiać aplikacje i wygodnie przenosić pliki.
Wisienką na torcie jest możliwość rysowania i pisania odręcznego na Galaxy Note10, gdy program graficzny działa na dużym ekranie.
Ponadto smartfon wciąż pozwoli na rozmowy telefoniczne i SMS-y, bez odłączania od pozostałych urządzeń.
S Pen otwiera nowe możliwości
Urządzenia Galaxy Note zasłynęły z rysików S Pen. Na pewno słyszałeś o jego możliwościach w zakresie notowania odręcznego, rysowania i sprytnych funkcji smartfonu, jak podgląd SMS-ów.
Obecna generacja S Pen znacznie rozszerza możliwości Galaxy Note10. Rysik zyskał własne zasilanie i żyroskop, dzięki któremu może służyć jako pilot do aparatu, do przełączania slajdów prezentacji albo sterowania odtwarzaniem filmów. Sprawdza się to doskonale, gdy Galaxy Note10 działa w trybie DeX, podłączony do telewizora.
Galaxy Note10 to więcej niż pecet
Galaxy Note10 może być komputerem osobistym, centrum multimedialnym i konsolą do gier, ale to wciąż nie wszystko. Dzięki świetnemu aparatowi i zaawansowanemu mikrofonowi może być profesjonalną kamerą.
Szybkie ładowanie o mocy 25W (lub nawet 45W przy użyciu ładowarki dostępnej oddzielnie) zapewnia pracę i zabawę bez przerw. Do tego możesz doładować np. słuchawki ze smartfonu, korzystając z ładowania bezprzewodowego PowerShare – wystarczy, że położysz je na smartfonie.
Samsung Galaxy Note10 ma moc komputera osobistego i niezwykłe możliwości, jakie daje konstrukcja smartfonu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung