Smartfony przyszłości mogą mieć ultracienkie aparaty... bez obiektywów

Smartfony przyszłości mogą mieć ultracienkie aparaty... bez obiektywów

Wkrótce w smartfonach zobaczymy aparaty bez obiektywów?
Wkrótce w smartfonach zobaczymy aparaty bez obiektywów?
Źródło zdjęć: © fot. Marcela Kolasa
Mateusz Żołyniak
22.06.2017 16:49, aktualizacja: 22.06.2017 18:49

Być może już wkrótce moduły aparatów, które znamy ze smartfonów, znikną z rynku. Zastąpić mogą je ultracienkie aparaty Caltecha bez tradycyjnych obiektywów.

Caltech przedstawia aparat bez obiektywu

Naukowcy z Caltech (Kalifornijski Instytut Technologiczny) opracowali nowy typ aparatów fotograficznych, który nie jest wyposażony w tradycyjną optykę. Ich nowe rozwiązanie - mimo braku obiektywu - ma działać tak samo jak dostępne na rynku aparaty. Jak to możliwe?

Zespół badaczy z Caltech przygotował niewielki układ elektroniczny, który ma pełnić rolę obiektywu. System, który określany jest jako "optical phased array" (OPA), złożony jest z wykonanych z krzemu miniaturowych receptorów światła. Dane z poszczególnych sensorów są łączone, a działanie tego rozwiązania ma być szybsze niż w przypadku tradycyjnych aparatów z obiektywami.

Ultra-Thin Camera Creates Images Without Lenses

Na tym nie kończą się zalety tego systemu. Układ może działać bowiem jako obiektywy różnego typu - użytkownicy mają mieć w przyszłości możliwość błyskawicznego "przełączania się" np. między teleobiektywem, szerokokątnym obiektywem i optyką typu "rybie oko".

Idealny rozwiązanie dla smartfonów

Kluczową zaletą technologii opracowanej przez amerykańskich naukowców są niewielkie rozmiary systemu OPA. Ma on niewielkie receptory, ale najbardziej istotny jest braku optyki, która zajmuje o wiele więcej miejsca niż sensory.

Schemat nowego aparatu Caltech, który zamiast obiektywu ma system receptorów świetlnych
Schemat nowego aparatu Caltech, który zamiast obiektywu ma system receptorów świetlnych© caltech

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego wskazują więc, że ich rozwiązanie będzie zajmować niewiele miejsca w obudowach smartfonów, które powstaną w przyszłości. Możliwe będzie tworzenie jeszcze cieńszych urządzeń, jak również wykorzystanie zaoszczędzonego miejsca np. na potrzeby większej baterii.

Na aparaty bez obiektywów jeszcze poczekamy

Pracujący nad rozwiązaniem zespół przygotował już prototyp aparatu nowego typu, który złożony jest z 64 receptorów ułożonych w siatce 8 x 8. Ma on jednak jedną kluczową wadę, która na razie uniemożliwia komercyjne wykorzystanie systemu OPA - umożliwia robienie zdjęć w bardzo małej rozdzielczości.

Prototyp aparatu bez obiektywu, który opracował Caltech
Prototyp aparatu bez obiektywu, który opracował Caltech© caltech

Naukowcy mają obecnie pracować nad bardziej efektywnym łączeniem sensorów, aby możliwe było zapisywanie obrazu w zadowalającej rozdzielczości. Nie ma więc co liczyć na to, że w najbliższej przyszłości powstaną smartfony z aparatami, które nie mają obiektywów. Może zmieni się to za kilka lat, ale na razie zdani będziemy na tradycyjne rozwiązania z optyką. I to nie pojedyncze, a podwójne.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)