Smartfony przyszłości mogą mieć ultracienkie aparaty... bez obiektywów
Być może już wkrótce moduły aparatów, które znamy ze smartfonów, znikną z rynku. Zastąpić mogą je ultracienkie aparaty Caltecha bez tradycyjnych obiektywów.
22.06.2017 | aktual.: 22.06.2017 18:49
Caltech przedstawia aparat bez obiektywu
Naukowcy z Caltech (Kalifornijski Instytut Technologiczny) opracowali nowy typ aparatów fotograficznych, który nie jest wyposażony w tradycyjną optykę. Ich nowe rozwiązanie - mimo braku obiektywu - ma działać tak samo jak dostępne na rynku aparaty. Jak to możliwe?
Zespół badaczy z Caltech przygotował niewielki układ elektroniczny, który ma pełnić rolę obiektywu. System, który określany jest jako "optical phased array" (OPA), złożony jest z wykonanych z krzemu miniaturowych receptorów światła. Dane z poszczególnych sensorów są łączone, a działanie tego rozwiązania ma być szybsze niż w przypadku tradycyjnych aparatów z obiektywami.
Ultra-Thin Camera Creates Images Without Lenses
Na tym nie kończą się zalety tego systemu. Układ może działać bowiem jako obiektywy różnego typu - użytkownicy mają mieć w przyszłości możliwość błyskawicznego "przełączania się" np. między teleobiektywem, szerokokątnym obiektywem i optyką typu "rybie oko".
Idealny rozwiązanie dla smartfonów
Kluczową zaletą technologii opracowanej przez amerykańskich naukowców są niewielkie rozmiary systemu OPA. Ma on niewielkie receptory, ale najbardziej istotny jest braku optyki, która zajmuje o wiele więcej miejsca niż sensory.
Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego wskazują więc, że ich rozwiązanie będzie zajmować niewiele miejsca w obudowach smartfonów, które powstaną w przyszłości. Możliwe będzie tworzenie jeszcze cieńszych urządzeń, jak również wykorzystanie zaoszczędzonego miejsca np. na potrzeby większej baterii.
Na aparaty bez obiektywów jeszcze poczekamy
Pracujący nad rozwiązaniem zespół przygotował już prototyp aparatu nowego typu, który złożony jest z 64 receptorów ułożonych w siatce 8 x 8. Ma on jednak jedną kluczową wadę, która na razie uniemożliwia komercyjne wykorzystanie systemu OPA - umożliwia robienie zdjęć w bardzo małej rozdzielczości.
Naukowcy mają obecnie pracować nad bardziej efektywnym łączeniem sensorów, aby możliwe było zapisywanie obrazu w zadowalającej rozdzielczości. Nie ma więc co liczyć na to, że w najbliższej przyszłości powstaną smartfony z aparatami, które nie mają obiektywów. Może zmieni się to za kilka lat, ale na razie zdani będziemy na tradycyjne rozwiązania z optyką. I to nie pojedyncze, a podwójne.