Smartfon z Androidem można zaktualizować przez... Chrome'a

Smartfon z Androidem można zaktualizować przez... Chrome'a

Golovniov/SOPA Images/LightRocket (gettyimages.com)
Golovniov/SOPA Images/LightRocket (gettyimages.com)
Patryk Korzeniecki
29.01.2020 14:11, aktualizacja: 29.01.2020 15:34

Aktualizacja systemu przez przeglądarkę? Brzmi jak mrzonka, jednak to możliwe - wszystko dzięki WebUSB API i projektowi Treble.

Grzebanie w oprogramowaniu telefonu nigdy nie było rzeczą prostą. W wielu przypadkach wymagało zaawansowanej wiedzy lub specjalistycznych programów. Sam się nie raz o tym przekonałem wgrywając ROM-y do swoich urządzeń.

Google znalazło jednak sposób na to, żeby maksymalnie ułatwić proces wgrywania systemów AOSP na telefony z Androidem. Nowe rozwiązanie wykorzystuje do tego celu przeglądarkę.

Nowatorski sposób wgrywania ROM-ów znacząco uprości pracę deweloperów

Do tej pory wgrywanie ROM-u AOSP wymagało ręcznego pobierania obrazu systemu i wgrywania go za pomocą komend ADB i Fastboot. Deweloperzy sobie z tym radzili, jednak mimo wszystko procedura wymagała trochę czasu.

Google postanowił znacząco ułatwić ten proces. Od teraz każdy posiadacz kompatybilnej przeglądarki będzie mógł sflashować system przez internet za pomocą Android Flash Tool. Narzędzie wymaga przeglądarki z obsługą WebUSB API, więc będzie działać na Google Chrome lub Microsoft Edge w wersji 79 lub nowszej.

Obraz

Niestety, nie każda wersja systemu będzie mogła zostać zaktualizowana. Android Flash Tool działa w oparciu o projekt Treble, więc wymaga Androida 8 lub nowszego. Oczywiście cały proces wymaga telefonu podłączonego do komputera za pomocą kabla. Niestety, narzędzie działa tylko na Windowsie, więc użytkownicy MacOS muszą obejść się smakiem.

Jak widać, projekt Treble nie tylko przyspiesza przygotowywanie aktualizacji smartfonów przez producentów urządzeń mobilnych, ale także może ułatwić wgrywanie ROM-ów. Przyznam, że pomysł Google'a mnie zaskoczył - nie przypuszczałem, że kiedykolwiek telefon będzie dało się zaktualizować przez przeglądarkę. Niemożliwe stało się możliwe.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)