400 zł za kawałek plastiku o kształcie iPhone'a, czyli kilka słów o atrapach smartfonów

400 zł za kawałek plastiku o kształcie iPhone'a, czyli kilka słów o atrapach smartfonów

Tak wygląda atrapa iPhone'a X PLus zrobiona z użyciem drukarki 3D
Tak wygląda atrapa iPhone'a X PLus zrobiona z użyciem drukarki 3D
Źródło zdjęć: © Unbox Therapy / YouTube.com
Miron Nurski
06.07.2018 15:52, aktualizacja: 06.07.2018 18:55

Atrapa smartfonu w cenie smartfonu? To możliwe, gdy chodzi o model, który nie miał jeszcze swojej premiery.

Dawno temu marzyłem o tym, by móc sobie pozwolić na kupowanie wszystkich popularnych smartfonów i zrobić z nich kolekcję, którą trzymałbym w jakiejś ładnej gablotce.

Marzenie udało mi się spełnić tylko cześciowo. Wprawdzie przez moje ręce przewija się sporo nowości, ale prywatna kolekcja jest raczej skromna. Jedynie w przypadku komórek sprzed dekady brakuje mi palców u rąk i nóg, by je wszystkie zliczyć.

Parę lat temu w mojej głowie zrodził się pomysł - a gdyby tak kolekcjonować atrapy? Wiecie, takie które niektórzy operatorzy mają wystawione w swoich salonach.

Początkowo myślałem, że zdobycie takich atrap byłoby wyzwaniem. Że musiałbym dotrzeć do jakiejś firmy, która zaopatruje operatorskie salony, dogadać się z ich pracownikami lub sprowadzać je z zagranicy. Po kilku sekundach z Google'em okazało się jednak, że się myliłem.

Serwisy aukcyjne są zawalone atrapami popularnych smartfonów

Ceny za pojedyncze sztuki nie są jakieś wygórowane, choć wiele zależy od jakości wykonania. Przykładowo atrapę iPhone'a X z ruchomymi przyciskami, grafiką imitującą włączony ekran i wiernie odwzorowaną wagą można kupić na Allegro za ok. 65 zł.

Atrapy smartfonów z łatwością można znaleźć chociażby na Allegro
Atrapy smartfonów z łatwością można znaleźć chociażby na Allegro

Choć teoretycznie koszty produkcji są prawdopodobnie zbliżone w przypadku większości modeli, widać ogromną przepaść z cenach atrap bardziej i mniej popularnych smartfonów. Uszkodzoną replikę Galaxy S9+ widziałem za ok. 50 zł. Atrapę Galaxy 3 i5800 da się dorwać za... 1,49 zł.

Po co ktoś miałby kupować atrapy?

W opisach produktów na stronach zagranicznych sklepów można się często natknąć na informacje, że atrapy są skierowane m.in. do sprzedawców akcesoriów, by mogli pokazywać klientom pokrowce na czymś, co przypomina telefon.

Podejrzewam jednak, że nie brakuje osób, które wpadły na ten sam pomysł co ja i je po prostu kolekcjonują. Zresztą raz po raz w sieci pojawiają się aukcje, na których wyprzedawane są całe zbiory złożone z dziesiątek egzemplarzy. Sam jednak ostatecznie porzuciłem pomysł zbierania atrap.

Jeszcze inna para kaloszy to atrapy niezaprezentowanych smartfonów

Replika replice nierówna. Istnieją takie wykonane z wysokiej jakości materiałów (np. szkło i metal), które ciężko odróżnić od oryginału. Albo plastikowe, ale malowane.

Ostatnio jednak rośnie popularność plastikowych atrap wydrukowanych na drukarkach 3D, które mają jednolity kolor, nijak mający się do - często jeszcze niezaprezentowanego - oryginału. Wszystko za sprawą graficznych plików przemysłowych, które wyciekają do sieci.

Atrapę iPhone'a X Plus każdy może kupić za ponad 400 zł

Taką ofertę można znaleźć chociażby na stronie Shapeways, która zajmuje się drukowaniem obiektów 3D na zamówienie. Mówimy dokładnie o kwocie 93,41 euro (ok. 407 zł) za kawałek czarnego lub białego plastiku kształtem nawiązujcego do telefonu, który prawdopodobnie trafi do sprzedaży jesienią.

Taką atrapę ciężko pomylić z prawdziwym smartfonem
Taką atrapę ciężko pomylić z prawdziwym smartfonem© shapeways.com

W tym przypadku klientelę stanowią raczej przede wszystkim technologiczni blogerzy czy vlogerzy, którzy mogą w swoich materiałach np. porównać rozmiar atrapy z innymi urządzeniami. Tak zrobił chociażby Unbox Therapy, którego film z atrapą iPhone'a X Plus obejrzało ponad milion osób.

The Next iPhone Will Be HUGE!

A czy wśród was jest ktoś, kto kolekcjonuje atrapy?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)