Tą wadą smartfonów - według naukowców - powinni zająć się producenci. Jeden już się wyłamał

Tą wadą smartfonów - według naukowców - powinni zająć się producenci. Jeden już się wyłamał

Korzystanie ze smartfona nocą
Korzystanie ze smartfona nocą
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
16.11.2015 15:03, aktualizacja: 16.11.2015 16:07

Smartfony z każdą generacją mają coraz jaśniejsze ekrany, dzięki czemu łatwiej się z nich korzysta w pełnym słońcu. Według naukowców taki postęp ma też niestety swoje minusy.

Według badań, które można znaleźć na stronie Frontiers in Public Health, duża jasność ekranów oraz niebieskie światło przez nie wydzielane mogą poważnie zaburzać sen. Jest to spowodowane tym, że wieczorami organizm ludzki zaczyna produkować melatoninę, czyli hormon regulujący rytm dnia, a korzystanie ze smartfona negatywnie zaburza ten proces. Skutkiem jest to, że użytkownicy korzystający z telefonów po położeniu się do łóżka mogą zasnąć nawet godzinę później, niż gdyby ich nie używali. Ze swojej strony mogę dodać, że te badania jak najbardziej pokrywają się z moimi obserwacjami, ponieważ niemal codziennie używam smartfona przed snem i mam wtedy większe trudności z zaśnięciem.

Znane są zatem skutki, ale jak temu zapobiec?

Harvard Medical School sugeruje, żeby unikać jasnego, niebieskiego światła nawet 2-3 godziny przed pójściem spać, a National Sleep Foundation uważa, że wyłączenie urządzeń elektrycznych na godzinę przed położeniem się do łóżka będzie wystarczające.

Oczywiście nie każdy chce lub może sobie czasem pozwolić na to, żeby odłożyć smartfona na godzinę przed pójściem spać, dlatego są też inne rozwiązania. Jednym z testowanych były okulary z pomarańczowymi szkiełkami, które chroniły użytkownika przed niebieskim światłem. Drugim sposobem okazały się aplikacje, które ograniczały emisję niebieskiego światła wieczorem. Przykłady takich rozwiązań to chociażby Twilight na Androidzie lub f.lux na systemie iOS. Obydwie strategie okazały się dość skuteczne, więc jeśli korzystacie ze smartfona wieczorami to powinniście pomyśleć o jednej z nich.

Profesor Paul Gringras dodał, że producenci telefonów powinni przykładać większą uwagę do tego problemu, a urządzenia powinny być uzbrajane w woisty "tryb nocny". Wtedy byłyby one przyjaźniejsze dla użytkowników wieczorami. Zapewne na razie nie będzie jeszcze wysypu produktów dbających o sen użytkowników, ale ostatnio Philips pokazał dwa smartfony, które dzięki autorskiej technologii SoftBlue emitują nawet o 86% mniej niebieskiego światła w porównaniu ze zwykłymi ekranami.

Jestem przekonany, że inne firmy z czasem również pójdą tą drogą. Po prostu ten problem musi stać się bardziej medialny, a wtedy producenci szybko opracują autorskie technologie i zaczną o nich głośno mówić na swoich konferencjach oraz w reklamach. Mam nadzieję, że tak się stanie, sam często chodzę spać bardzo późno, ponieważ nie mogę zasnąć, a prawdopodobnym powodem jest smartfon. Cóż, na razie pozostaje mi zainstalować odpowiednią aplikację.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)