Promieniowanie smartfonów: oto najbezpieczniejsze i najmniej bezpieczne modele

Zarówno nowoczesne smartfony, jak i staromodne telefony komórkowe mają tę samą przypadłość - wypromieniowują część energii do naszego ciała. Niektóre w małym stopniu, a niektóre w większym.

Promieniowanie smartfonów: oto najbezpieczniejsze i najmniej bezpieczne modele
Źródło zdjęć: © Pexel/PixaBay
Łukasz Skałba

Najpierw trochę teorii

Współczynnik SAR mówi nam o swoistym tempie pochłaniania energii. Mówiąc po ludzku, jest to szybkość, z jaką energia wypromieniowana przez smartfona jest pochłaniana przez ciało człowieka. Im współczynnik SAR jest niższy, tym lepiej.

Pomiaru SAR dokonuje się najczęściej przy użyciu specjalnych anten umieszczonych w materiałach o określonych właściwościach - takich aby przypominały budowę wnętrza ludzkiej głowy. Najczęściej stosuje się specjalną ciecz o właściwościach fizycznych przypominających właściwości mózgu. Dodatkowo wlewa się ją do pojemnika o kształcie głowy - tak aby wyniki można było odnieść do warunków rzeczywistych.

Wyniki podaje się w watach przypadających na kilogram masy ciała. Maksymalną dopuszczalną na rynku elektroniki użytkowej wartością jest 1,6 W/kg. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo ograniczeń, jedne smartfony mają znacznie niższy współczynnik SAR, a inne - niebezpiecznie bliski wartości granicznej.

Obraz
© Pixabay

Smartfony przez które możesz bezpiecznie rozmawiać całymi dniami

Obie poniższe listy zostały przygotowane przez serwis PhonAndroid zawierają tylko najpopularniejsze modele smartfonów, które w ubiegłym roku sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.

Na szczycie listy najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia smartfonów znalazł się model Samsung Galaxy S7 edge

W sumie w top 10 urządzeń o najmniejszej emisji SAR znalazło się aż 4 modele tego producenta.

Pupularne smartfony z najniższym współczynnikiem SAR:

Warto wziąć pod uwagę, że rok temu, poprzednia generacja flagowych Samsungów również cechowała się wyjątkowo niskimi współczynnikami SAR. Widać więc, że koreański producent dba o bezpieczeństwo swoich użytkowników. No, nie licząc wpadki z Note'em 7

Tych smartfonów lepiej nie wkładać pod poduszkę

Teraz pora na urządzenia charakteryzujące się większą wartością współczynnika SAR. W pierwszej dziesiątce popularnych modeli znalazło się aż 4 urządzenia ze stajni Apple’a oraz aż po 3 urządzenia zaprojektowane przez Huaweia i Sony.

Pupularne smartfony z najwyższym współczynnikiem SAR:

Prawdziwym rekordzistą jest natomiast testowany ostatnio przeze mnie Honor 8, który okazał się zaskakująco udanym urządzeniem. Trzeba jednak dopisać do niego jedną wadę - wyjątkowo niekorzystny współczynnik SAR. Jest on niebezpiecznie blisko nieprzekraczalnej, odgórnie sprecyzowanej wartości maksymalnej 1,6 W/kg.

Ranking rankingiem, ale długofalowe skutki radiacji nie są jeszcze znane!

Nawet wartości SAR w okolicach 1,5 zostały przez międzynarodowe komisje uznane za bezpieczne dla użytkownika. Jeśli jednak należycie do osób rozmawiających po kilka godzin dziennie i nie korzystacie przy tym z systemów głośnomówiących, możecie przy wyborze smartfona wziąć pod uwagę również i ten parametr. Nie powinien być to jednak czynnik decyzyjny.

Zastanawiający jest jeszcze sposób badania szkodliwości zdrowotnej promieniowania energetycznego. Niby wszystko jest systematycznie sprawdzane w laboratoriach, ale tak naprawdę nie możemy być niczego pewni. Pierwsze komórki pojawiły się w powszechnym użytku dopiero około 20 lat temu. To zdecydowanie za krótki okres, aby sprawdzić, czy aby na pewno promieniowanie to nie ma żadnego wpływu na nasze mózgi.

Obraz
© Pexel/Pixabay

Może się okazać, że w ciągu całego życia nawet małe dawki promieniowania w sumie spowodują nieodwracalne zmiany w naszym ośrodkowym układzie nerwowym. Mózg ludzki to bardzo skomplikowany, czuły i przede wszystkim - bardzo plastyczny organ.

Być może prawdziwe skutki działania różnych rodzajów promieniowania - czy to energetycznego SAR czy chociażby WiFi - poznamy dopiero za kilkadziesiąt lat...

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)