Smartfony przetestowane przez wojsko. Który najlepszy?

Strona głównaSmartfony przetestowane przez wojsko. Który najlepszy?
19.07.2011 13:33
Wojsko testuje smartfony | Flickr
Wojsko testuje smartfony | Flickr
Kamil Homziak
Kamil Homziak

Wojsko testowało już tablety, a teraz pod lupę wzięło popularne smartfony z iOS, Androidem oraz Windows Phone 7? Który system operacyjny najlepiej sprawdził się w warunkach bojowych?

Telefony przeszły 6-tygodniowy test w bazach wojskowych w Fort Bliss w Teksasie oraz White Sands w stanie Nowy Meksyk. Do ćwiczeń wykorzystano też iPada oraz nieznane tablety HP i Della. Żołnierze używali najnowszych zdobyczy techniki do wysyłania raportów tekstowych z pola boju, przeglądania map oraz robienia zdjęć. Pomimo ciężkich warunków i tumanów kurzu większość urządzeń do poprawnej pracy wymagała jedynie prostego gumowego etui. Żołnierze korzystali z rękawiczek, aby obsłużyć pojemnościowy ekran dotykowy.

Nie obeszło się bez problemów. Z uwagi na słaby zasięg AT&T iPhone'y czasami traciły zasięg. W ogólnym rozrachunku wyniki testów okazały się jednak na tyle dobre, że pierwsza partia smartfonów powinna zostać wysłana do Afganistanu jeszcze w tym roku, aby tam przejść chrzest bojowy podczas prawdziwej walki.

Amerykańska armia najprawdopodobniej skupi się na rozwijaniu dla własnych potrzeb dwóch platform: iOS i Androida. Odnośnie do tego ostatniego: w planach jest utworzenie własnej platformy o roboczej nazwie Joint Battle Command-Platform Handheld wraz z dedykowanym sklepem z aplikacjami. Wszystkie badania jednoznacznie wskazują, że dużo taniej jest dopasować obecne na rynku smartfony do własnych potrzeb niż zamawiać drogie, projektowane od podstaw dla armii urządzenia. Ciekawe, kiedy tą drogą pójdzie polskie wojsko.

Źródło: Electronista

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)