Smartfony z Androidem będą prawie jak PS Vita?

Vita OS w smartfonach z Androidem? (fot. Sony)
Vita OS w smartfonach z Androidem? (fot. Sony)
Michał Brzeziński

09.03.2013 15:00, aktual.: 09.03.2013 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chociaż PlayStation Vita nie podbiła rynku i sprzedaż okazała się niższa od przewidywań, urządzenie wprowadziło jedną ciekawą rzecz - touchpad z tyłu obudowy. Wygląda na to, że Google myśli o podobnym rozwiązaniu.

Chociaż PlayStation Vita nie podbiła rynku i sprzedaż okazała się niższa od przewidywań, urządzenie wprowadziło jedną ciekawą rzecz - touchpad z tyłu obudowy. Wygląda na to, że Google myśli o podobnym rozwiązaniu.

Amerykański urząd patentowy opublikował dokumenty złożone przez giganta z Mountain View, w których przedstawia telefon z nietypową obsługą. Część tylnego panelu wyposażona będzie w powierzchnię rejestrującą dotyk lub przycisk - stawiałbym na to pierwsze. Urządzenie będzie determinować czy określone dotknięcie jest wystarczające do rozpoczęcia akcji. Jeśli tak, zostanie wykonana, a jeśli nie, pojawi się jej podgląd, jak to często ma miejsce w samouczkach aplikacji.

Dla komfortu użytkownika, po zarejestrowaniu interakcji z powierzchnią, smartfon może zawibrować, wydać dźwięk i/lub wyświetlić informacje na ekranie, podobnie do standardowego ekranu dotykowego.

patent Google'a | fot. patentbolt.com
patent Google'a | fot. patentbolt.com

Od razu nasuwa się pytanie - a co z niechcianymi dotknięciami? Czy znowu producenci będą nas uczyć jak należy trzymać telefon, aby dobrze działał? Oczywiście Google o tym pomyślało i według patentu, dotykowy panel będzie odróżniał zamierzony kontakt od zwykłego obejmowania urządzenia dłonią. Przypomina to rozwiązanie z iPada mini, który ma cienką ramkę, przez co użytkownik często dotyka ekranu kciukiem. Oprogramowanie odrzuca tego typu interakcje (czasami aż za dobrze ;).

A skoro o produktach z jabłuszkiem mowa, w 2006 r., na długo przed pojawieniem się pierwszego iPada, Apple opatentowało obsługę tabletu, korzystając z jego tylnej obudowy. Pomysł podobny do tego opracowanego przez Google, jednak przeznaczony do znacznie większych urządzeń, które wymagają trzymania obydwiema rękami.

patent Apple | fot. patentlyapple.com
patent Apple | fot. patentlyapple.com

Jak pokazuje przykład Apple'a, patent nie oznacza, że technologia zostanie kiedykolwiek wprowadzona na rynek. Do tego daleka droga, ale trzymam kciuki, żeby się udało. Przede wszystkim, tylny panel to niewykorzystana powierzchnia i nie widzę przeszkód, żeby ją zagospodarować. Być może to zatrzymałoby ciągły wzrost rozmiaru ekranu w telefonach.

Naturalnym zastosowaniem dla tego typu rozwiązania jest przechodzenie pomiędzy zdjęciami bez zasłaniania ekranu, zmienianie utworu i przewijanie stron w e-booku. Ale podobieństwo do PS Vita może otworzyć nowy świat dla graczy. Wątpię, żeby producenci ograniczyli się do małej powierzchni, skoro taka technologia będzie już dostępna. Co więcej, w jej posiadaniu będzie (o ile patent zostanie pozytywnie rozpatrzony) Google, który dla dobra platformy Android może ją udostępnić swoim partnerom. Oczywiście kolejnym ważnym aspektem byłby ekosystem, ale biorąc pod uwagę pędzący rynek gier mobilnych, nie wydaje mi się to problemem.

Rozwiązanie jest na pewno ciekawe i nie mogę się doczekać, aż zobaczymy je gdzieś indziej niż tylko na papierze. Kto wie, może Google szykuje prawdziwe innowacje dla nadchodzącego Motorola X Phone?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także