Smartfony z duchem Rosji. Niedługo Rosjanie będą kupować telefony tylko z krajowym oprogramowaniem

Smartfony z duchem Rosji. Niedługo Rosjanie będą kupować telefony tylko z krajowym oprogramowaniem

Ascannio /Shutterstock.com
Ascannio /Shutterstock.com
Patryk Korzeniecki
27.01.2020 10:51, aktualizacja: 27.01.2020 11:51

Smartfony sprzedawane w Rosji powinny mieć preinstalowane rosyjskie aplikacje - tak uważa kraj Putina. Pojawiły się bardziej sprecyzowane wytyczne.

W zeszłym roku Putin podpisał ustawę, która wymaga, aby sprzęt elektroniczny dystrybuowany w Rosji był sprzedawany z rosyjskim oprogramowaniem. Projekt nowej uchwały zawiera wytyczne dotyczące zainstalowanego w elektronice oprogramowania.

Federalna Służba Antymonopolowa opracowała już pewne ustalenia dotyczące tego, jakie oprogramowanie powinny zawierać telefony i telewizory sprzedawane w Federacji Rosyjskiej.

Smartfony w Rosji z rosyjskimi aplikacjami

Smartfony mają mieć preinstalowane oprogramowanie, które ma być "moralne" i spójne z tradycyjnymi rosyjskimi wartościami. I nie chodzi tu tylko o telefony firm rosyjskich, ale o wszystkie sprzedawane w Rosji.

Reuters donosi, że doinstalowane programy muszą być popularne oraz bezpieczne. Co najważniejsze, aplikacje powinny być stworzone "w duchu tradycyjnych rosyjskich wartości". Projekt nie definiuje jednak, o jakie dokładnie wartości chodzi.

Anton Novoderezhkin / gettyimages.com
Anton Novoderezhkin / gettyimages.com

Rosyjscy handlowcy sprzeciwili się ustawie twierdząc, że została ona przyjęta bez żadnej konsultacji z nimi. Zwolennicy pomysłu z kolei wierzą, że nowa ustawa pomoże rosyjskiemu oprogramowaniu w rywalizacji z zachodnimi odpowiednikami.

W ciągu ostatnich lat Rosja wzięła się za sytuację rodzimego rynku internetowego, m.in. zaczęła wymagać, aby serwisy społecznościowe przechowywały dane na rosyjskich serwerach oraz żeby komunikatory dzieliły się kluczami kryptograficznymi ze służbami.

Nowa polityka Rosji z pewnością nie spodoba się producentom. Możliwe nawet, że niektórzy z nich zrezygnują ze sprzedaży urządzeń w Federacji Rosyjskiej.

The Bell poinformował, że Apple może zrewidować swój model biznesowy w Rosji, a nawet wycofać sprzedaż iPhone'ów z tego kraju.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)