LG i HTC robiąc smartfony z podwójnymi ekranami popełniają jeden błąd. Samsung zrobił to dobrze już 7 lat temu
Najpierw LG, teraz HTC. Coraz większą popularność zdobywają smartfony wyposażone nie w jeden, lecz dwa sąsiadujące ze sobą wyświetlacze. Widzę w nich jednak jedną poważną wadę.
LG V10, LG V20, LG X screen i HTC U Ultra - cztery smartfony z ostatnich kilkunastu miesięcy, które mają jeden wspólny mianownik; każdy z nich ma podwójny ekran. Jest tylko jeden problem...
Dlaczego producenci umieszczają dodatkowy ekran akurat w tym miejscu?
W każdym z wymienionych telefonów ekran pomocniczy znajduje się nad ekranem głównym. W każdym ma podobną funkcję - wyświetla powiadomienia, skróty do aplikacji i inne przydatne dane.
Minusem tego rozwiązania jest fakt, że do tak ulokowanego ekraniku bardzo trudno dosięgnąć, gdy telefon obsługiwany jest jedną ręką. Co mi z tego, że skróty do ulubionych apek czy kontaktów mam zawsze pod ręką, skoro i tak muszę użyć drugiej ręki, by z niego skorzystać?
Dolna część smartfona byłaby dużo lepszym miejscem na ekran pomocniczy
Dock z najczęściej używanymi aplikacjami w iPhone'ach i smartfonach z Androidem domyślnie umieszczony jest na dole ekranu. Tam też umieszcza się też paski nawigacyjne.
Producenci smartfonów już dawno zrozumieli, że ważne rzeczy muszą się znajdować w zasięgu kciuka. Najwidoczniej dodatkowy ekran jest uznawany za niezbyt ważny, a to błąd, bo może być bardzo praktyczny - daje dostęp do ważnych treści nie przysłaniając przy tym niczego na wyświetlaczu głównym. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie.
Samsung zrobił to dobrze już w 2010 roku
Dziś mało kto o tym pamięta, ale ponad sześć lat temu Samsung stworzył dla amerykańskiego operatora Verizon zmodyfikowaną wersję telefonu Galaxy S znaną jako Galaxy Continuum. Telefon ten wyróżniał się obecnością dwóch ekranów. Drugi, nazywany przez Samsunga Ticker Display, umieszczony był na dole.
Ticker Display miał podobne funkcje, co dodatkowe ekrany w smartfonach LG czy HTC - wyświetlał widgety z przydatnymi treściami. Te faktycznie znajdywały się jednak pod ręką, czego o nowych rozwiązaniach konkurencji powiedzieć nie można.
Umieszczenie dodatkowego ekranu na dole ma jeszcze jedną zaletę - może on wypełnić niemal całą szerokość obudowy. Projektanci LG i HTC musieli zostawić trochę miejsca dla przedniej kamerki i innych sensorów.
Dół telefonu jest zdecydowanie niedoceniony przez twórców smartfonów
Przyczepiłem się podwójnych ekranów, ale nie jest to jedyny istotny element interfejsu, który z niewiadomych przyczyn jest spychany na górę, czyli najtrudniej dostępne miejsce.
Spójrzmy chociażby na mobilne przeglądarki internetowe, które ktoś kiedyś przeniósł żywcem z pecetów i tak już zostało. Przecież pasek adresu w górnej części mobilnej przeglądarki do absurd. Dlatego do dziś uważam, że jedną z najlepiej zaprojektowanych mobilnych przeglądarek pozostaje... Internet Explorer z Windows Phone'a.
Na szczęście w tej materii coś powoli zaczyna się zmieniać. W testowej wersji Chrome'a pojawiła się niedawno ukryta opcja pozwalająca przerzucić pasek adresu z gór na dół.
Cóż, lepiej późno niż wcale.