Smartfony zdominują rynek telefonów w niedalekiej przyszłości

Galaxy S III i iPhone 4S (fot. androidchief)
Galaxy S III i iPhone 4S (fot. androidchief)
Kamil Bąkowski

30.08.2012 06:00, aktual.: 30.08.2012 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Smartfony z roku na rok wypierają tradycyjne telefony komórkowe. Według najnowszych prognoz rynek smartfonów rośnie w znacznie szybszym tempie, niż wcześniej przypuszczano. Smartfony mają stanowić połowę sprzedanych telefonów już w 2013 roku.

Firma analityczna IHS Suppli twierdzi, że smartfony w 2013 roku będą stanowiły 54% dostarczonych na rynek telefonów. Według prognoz w tym roku zdobędą 46% rynku, ich sprzedaż wzrośnie z 35% w poprzednim roku.

Już w 2013 roku smartfony będą bardziej popularne niż tradycyjne telefony komórkowe. Wcześniej prognozowano, że stanie się to nie wcześniej niż w 2015 roku. Oznacza to, że dynamika wzrostu sprzedaży jest znacznie większa, niż przypuszczano.

IHS tłumaczy wzrost popularności telefonów z systemami operacyjnymi m.in: coraz większą dostępnością urządzeń, niższą ceną produktów, wyższą sprzedażą smartfonów niskobudżetowych w regionie azjatyckim i zwiększoną sprzedażą modeli wysokobudżetowych w Stanach Zjednoczonych oraz Europie.

IHS dzieli grupę telefonów na trzy rodzaje: smartfony, feature phone'y (w wolnym tłumaczeniu telefony funkcjonalne) oraz urządzenia  podstawowe, niskobudżetowe. W 2016 roku smartfony mają stanowić 67,4% całego rynku telefonów komórkowych. Zdobędą one rynek kosztem popularności feature phone'ów. Jeszcze rok temu telefony z dodatkowymi funkcjami stanowiły 46% rynku, do końca 2016 roku będzie to odpowiednio 28%. IHS twierdzi, że sprzedaż telefonów podstawowych, modeli niskobudżetowych będzie bardzo niska w 2016 roku, wyniesie zaledwie około 4%.

Ostatnie badania pokazały, że aż dwie trzecie właścicieli smartfonów nie wyobraża sobie bez nich życia. Nic więc dziwnego, że smartfony podbijają rynek telefonów, a wkrótce zdominują go całkowicie. Większa dostępność, popularność modeli, niższa cena urządzeń wpływają pozytywnie na sprzedaż smartfonów. Należy pamiętać o oczywistym: smartfony znacznie ułatwiają nam życie. Z ankiety przeprowadzonej wśród naszych czytelników wynika, że ponad połowa respondentów korzysta ze smartfona do przeglądania Internetu (54%), a 42% wykorzystuje swój telefon do słuchania muzyki.

Obecnie najpopularniejszą platformą mobilną jest Android. Na miejscu drugim plasuje się system iOS. Wydaje się, że w kolejnych latach największe szanse na konkurowanie z Androidem, iOS-em ma Windows Phone oraz BB10. Czy macie swojego faworyta na rynku platform mobilnych?

Źródło: Bloomberg

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)